Úvod > Aktuality > Zámkem Duchcov vás provede sám Giacomo Casanova

Zámkem Duchcov vás provede sám Giacomo Casanova

Vydáno 30. července 2018 Zážitky
Prohlídky zámku Duchcova s průvodcem v kostýmu jsou pořádány v rámci tematického roku s názvem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii a připomenou osobnost Giacoma Casanovy a jeho diplomatické působení. Prohlídky zároveň připomínají 220 let od úmrtí tohoto známého milovníka. Konají se v sobotu 4. a v neděli 5. srpna 2018.
Nechte se o víkendu 4. a 5. srpna nalákat do zámku v Duchcově. Prohlídky s průvodcem v kostýmu jsou první srpnový víkend 2018 pořádány v rámci tematického roku s názvem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii a připomenou osobnost Giacoma Casanovy a jeho diplomatické působení. Prohlídky, které zároveň připomínají 220 let od úmrtí tohoto známého milovníka, se jak v sobotu, tak v neděli uskuteční od 10:00 do 17:00 hodin. Vstupné na prohlídky činí 90 Kč.

V sobotu se navíc uskuteční pěvecká soutěž Růže od Casanovy. Jedná se o soutěž neprofesionálních zpěváků milostné písně. Zpěváky uslyšíte v zámecké zahradě pod balustrádovým schodištěm zámku od 19:30 hodin. Večerem provede zpívající i posluchače Alexandr Hemala. Výtěžek ze vstupného bude věnován na pomoc dítěti žijícímu v Duchcově, postiženo dětskou mozkovou obrnou.
 

Knihovník duchcovského zámku Giacomo Casanova

Giacomo CasanovaCasanova pobýval na zámku v Duchcově na Teplicku 13 let jako knihovník hraběte Valdštejna a strávil zde poslední roky svého života. Měl velké charizma, znalosti, výřečnost a na svou dobu mimořádné cestovatelské zkušenosti. A své kouzlo neužíval pouze u žen.

Giacomo Girolamo Casanova se narodil 2. dubna 1725 v Benátkách. Jeho rodiče byli herci, některé zdroje ho ale považují za nemanželského syna šlechtice Michela Grimaniho. V roce 1742 vystudoval právo na padovské univerzitě a poté začal cestovat.

V červnu 1750 v Lyonu vstoupil do lóže Svobodných zednářů, pobýval v Paříži, Drážďanech, Praze a Vídni. V červnu 1755 byl ve svých rodných Benátkách zatčen a vsazen do vězení za "zhýralost na vdaných ženách", zneuctění církve a oklamání urozených pánů. Giacomovi se však podařilo uprchnout a najít ochranu v Paříži. Zde se, mezi milostnými avantýrami, zhostil úkolu založit národní loterii. Jeho nápad byl úředně schválen a Casanova byl 27. ledna 1758 jmenován výběrčím. Jeho toulavé boty ho zavedly do Holandska, Švýcarska i Itálie. Když se dostal Berlína, král Bedřich II. Pruský mu nabídl skromný post učitele na škole kadetů. Casanova odmítl a zamířil na východ, do Ruska. V Moskvě se v prosinci 1764 setkal s carevnou Kateřinou II., Velikou. Jednoduše dosáhl postavení na úrovni takzvaných osobností prvního řádu.

Prohlídky DuchcovNe všude ale zažíval pouze úspěchy. V rokce 1766 se v Polsku hrabě Branický vyjádřil velmi nelichotivě o benátské baleríně Anně Binettiové, jejíž čest se Casanova pokusil bránit pistolovým soubojem. Hrabě vyvázl s velmi těžkým zraněním, ale čestně požádal své přátele, aby soupeře nechali jít. Když se po 18 letech vrátil do Benátek (roku 1774 mu byla udělena milost), navázal stará přátelství. Nabídl své služby státním úřadům jako špión, hlášení od něj ale překvapivě nebyla zajímavá a spolupráce se vlekla až k přerušení z důvodu „slabého přínosu“.

Benátky znovu opustil v lednu 1783 (po dalším skandálu) a odjel do Vídně. Na nějakou dobu dělal sekretáře benátského velvyslance Foscariniho a po jeho smrti přijal místo knihovníka na zámku hraběte Josefa Karla Eusebia z Valdštejna v Duchcově. Zde napsal také své bohaté paměti, který je z hlediska literární hodnoty důležitým dokladem dějin oblékání a stěžejním dílem vykreslujícím běžný denní život v Evropě v 18. století. Zemřel 4. 6. 1798.
Expozice antických soch na zámku Duchcov

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout především Valdštejnskou rodovou galerii, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Další aktuality