Úvod > Aktuality > Jarní slavnost na mostě a písecké inspirace pro zajímavé výlety

Jarní slavnost na mostě a písecké inspirace pro zajímavé výlety

Vydáno 30. března 2018 Životní styl
Není tak slavný jako Karlův most v Praze, ale je starší, ba dokonce jde o nejstarší dochovaný most v Česku. Návštěvníci portálu Kudy z nudy už jistě vědí, že vzácnou památku najdou v jihočeském Písku. Na sobotu 31. března vás spolek Přátelé kamenného mostu zve na tradiční Jarní slavnost.
Jarní slavnost na Kamenném mostěPísku každý rok tradičně otevírá turistickou sezonu. Ta letošní vypukne v sobotu 31. března v 10 hodin a program bude pokračovat celý den. Starý písecký most bude plný velikonočních zajíčků, pomlázek, kraslic, jarních květin, hezkých setkání, dobrého jídla, pití a příjemné zábavy.
 

Hudba, tanec, dílničky...

Již po šesté pro vás Spolek Přátelé Kamenného mostu v Písku připravil Jarní slavnost. Jako tradičně se začíne v deset hodin dopoledne a tím se také oficiálně otevře turistickou sezónu v Písku pro rok 2018.

Zazpívají a zatančí členové souboru Písečan. Jejich vystoupení se jmenuje Kdož by vás panenky nemiloval a druhé má název Louka. Děti i dospělí se určitě rádi podívají na loutkovou pohádku o Draku Buchťákovi. Tu zahraje strakonické Divadélko Horkou Jehlou. Šumavská kapela Roštovanka a její nekonečné písničky budou rozhodně dalším důvodem k úsměvu a dobré náladě. Tanečnice z T- Dance přivítají svým vystoupením jaro. Také mažoretky a děvčata ze Zumby s Ninkou se pochlubí tím, čemu se ve svém volném čase věnují. Kapela Shivers z Volyně a písečtí Congrass doplní program svojí hudbou.

Pro děti je připravená dílnička s malováním vajíček, zvířátek, pletením košíků, tvoření s korálky i pletení pomlázek, pro dospělé řemeslný jarmark.
 

Dobroty od slona

Slavnost na mostěDo začátku 18. století, kdy byla jednotlivým domům přidělena domovní čísla, se budovy často nazývaly podle majitelů nebo domovních znamení. Tak tomu bylo i v případě několika domů v historické části Písku v čele s domem U slona, který stojí přímo naproti kamennému mostu. Snadno jej poznáte právě podle domovního znamení nad vchodem. Kdysi tu býval hostinec a bydlíval zde branný, který měl na starosti bránu na této straně mostu, zvanou Pražská.

Při slavnostech bývá nejenom na mostě, ale také před domem U Slona spousta stánků. V nich seženete nejenom pěkné řemeslné výrobky, ale i chlebové placky, sýry, koláče, sladkosti, perníčky a další pochoutky, ochutnáte rovněž vína z místní vinotéky. V domě U Slona bývají výstavy, nahlédnout můžete i na malebný dvorek.
Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Další aktuality