Úvod > Aktuality > Hrad Český Šternberk láká na zimní prohlídky

Hrad Český Šternberk láká na zimní prohlídky

Vydáno 28. ledna 2019 Památky
Na prohlídku hradu či zámku nepotřebujete žádné speciální počasí, proto se na ni můžete vydat i v zimě. Jste-li již nedočkaví se na nějakou památku vypravit, využijte pravidelných víkendových prohlídek od 2. února 2019 na hradě Český Šternberk, na které není třeba se předem objednávat. Začíná se vždy v sobotu a v neděli ve 13:00 po všechny únorové a březnové víkendy.
Český ŠternberkHrad Český Šternberk má jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Prohlídku zahájíte v největší hradní místnosti, v Rytířském sále, kde si prohlédnete mimo jiné i bohatou raně barokní štukovou výzdobu s aliančními erby rodu Sternbergů. Následují menší salóny, knihovna, velká jídelna, která dnes slouží jako rodinná portrétní galerie.

Dále se podíváte do pracovny Jiřího Sternberga, otce současného majitele, či do pokoje věnovaného spoluzakladateli Národního muzea, Kašparu Mariu Sternbergovi. Během celé prohlídky vás bude provázet unikátní sbírka grafických listů z období třicetileté války, která čítá 545 kusů a je tak jednou z největších sbírek tohoto druhu v Evropě. Dozvíte se také o historii rodu Sternbergů, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů.

Připraveny jsou pravidelné prohlídky hradu, které se konají všechny únorové a březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli, ve 13:00. Za vhodného počasí doporučujeme spojit prohlídku hradu s procházkou po okolí. Okolo řeky Sázavy se dá dojít po zelené do Ledečka nebo na druhou stranu po červené do Kácova.
Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.