Úvod > Aktuality > Historický víkend v Plzni se letos ponese v duchu první republiky

Historický víkend v Plzni se letos ponese v duchu první republiky

Vydáno 5. června 2018 Zážitky
S teplými, slunečnými dny přibývá akcí, kam se můžete vydat za zábavou a aktivním vyžitím pod širým nebem. Spoustu zážitků nabídne druhý víkend v červnu Plzeň – od 8. do 10. června ji zaplní Historický víkend s bohatým programem a od 6. do 10. června město roztančí a rozezpívá Mezinárodní folklorní festival CIOFF. Letošní Historický víkend se ponese v duchu první republiky. Připojí se tak k oslavám sta let od vzniku samostatného československého státu.
Plzeň první republikaPlzeňský Historický víkend je jedinečnou příležitostí nahlédnout do života našich předků. Program bude mít v rukou kronikář, který byl s kouzelnou Kronikou Plzně nedávno objeven v podzemí města. Vždy, když se kronikář do knihy začte, historická událost se přenese do současnosti. Na náměstí Republiky se tak stane celkem pětkrát – v pátek ve 20:30 hodin, v sobotu v 11, 15 a 22 hodin a v neděli ve 14 hodin.

Na počest 100. výročí založení Československa bude součástí každého vstupu krátká exkurze do časů první republiky. Všechno se bude točit kolem roku 1918. Těšit se můžete na rekonstrukci atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, který rozpoutal první světovou válku, velký slavnostní průvod městem ve znamení první republiky, ukázky historických vozidel, kabaret, šantán a plovárnu taneční skupiny Althea.

Uniforma první republikyPořadatelé by chtěli všechny návštěvníky vyzvat, aby přišli ve stylu první republiky. V průběhu celého sobotního odpoledne se bude usilovat o zapsání do České knihy rekordů v co největším počtu lidí v dobovém oblečení první republiky. Do rekordu se budou počítat i kroje a uniformy.

Samozřejmě nebudou chybět oblíbené průvody. Ten odpolední v sobotu ve 14:00 hod. projde tradičně centrem městem, budou v něm i prvorepubliková vozidla, bude mít kapelu a přidají se k němu také soubory folklorního festivalu. Zato večerní "vejšlap" ve 21:15 hod. bude opět ve znamení strašidel, takže pokud se budete chtít zapojit, určitě si vezměte kostým a masku.
 

Pohádková cesta a Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festivalNa hlavní scéně začne také pohádková cesta, na kterou se můžete vydat v sobotu a v neděli. Během všech tří dnů bude otevřena tradiční interaktivní scéna v Proluce v Křižíkových sadech plná kejklířů, akrobatů, pohádek a her. V Mlýnské strouze vstoupíte do doby husitské a poznáte, jak se v té době žilo, včetně husitského výcviku, oblékání do brnění, středověkého tance nebo šermu.

Součástí programu Historického víkendu na náměstí Republiky budou vystoupení prvotřídních českých i zahraničních folklorních souborů – hostů Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF. Dětské i dospělé soubory z Plzně, z Boršic, Frýdku-Místku, Uherského Hradiště a také z Bulharska, Indie, Polska, Slovenska a Španělska se představí v prostoru U Branky ve Smetanových sadech. Hlavní vystoupení uvidíte v pátek od 18, v sobotu od 15 a v neděli od 11 hodin. V sobotu ve 14 hodin historickým centrem Plzně projde krojovaný průvod. Chybět nebude tradiční staročeský jarmark s ukázkou lidových řemesel ani oblíbené taneční workshopy.