Úvod > Aktuality > Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Vydáno 10. září 2018 Kultura
Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Od pátku do neděle zaplaví náměstí Krále Jiřího stovky hliněných hrnků, džbánů, ozdobných výtvorů i cetek. Nabídka „hand made“ produktů od téměř dvou stovek prodejců i pestrý program každoročně přilákají tisíce návštěvníků.

Hrnčířský jarmark v Kunštátě nedaleko Blanska si za 26 let existence získal svůj respektovaný termín, s kterým se počítá – a to vždy 3. víkend v září. Náměstí Krále Jiřího se na celý víkend změní v tržiště, hlediště i jeviště. Letos i s odhalením nové plastiky 100 džbánků.

Přehlídka řemeslného umění lidem představí nepřeberné množství tvarů a glazur na užitkové i dekorativní keramice. O příjemnou atmosféru se během jarmarečním dnů starají umělci. V pestrém kulturním programu si každý najde to své.

Tři dny plné keramiky, desítky stánků a tisíce spokojených návštěvníků, tak vypadají Hrnčířské trhy v Kunštátě na náměstí Krále Jiřího. V kalendáři akcí mají trhy své pevné místo vždy třetí víkend v září, letos se tedy do Kunštátu můžete vydat od pátku 14. září do neděle 16. září 2018.

Záleží jen na vás, zda čas věnujete jen hrnkům a džbánům, anebo si najdete čas i na prohlídku zajímavostí ve městě a okolí. Na prohlídky zvou například kunštátský zámek, Burianova rozhledna na kopci Milenka anebo turistická kuriozita, Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu

 

Unikátní psí hřbitov na zámku Kunštát

Kunštátě byste rozhodně neměli minout místní zámek, který pochází ze 13. století a patří mezi nejstarší moravské hrady.

Láká nejen svými interiéry, ale vyniká také dvěma raritami – nejstaršími vykládanými parketami ve střední Evropě a historickým psím hřbitovem, který leží v těsné blízkosti zámku a pochází z období okolo roku 1890. Datum vzniku ho řadí k nejstarším dokonce v celé Evropě.

Kunštát s hrnčířskou minulostí

Kunštát s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař - samouk Stanislav Rolínek.

Hrnčířský jarmark v Kunštátě (1)

Hrnčířský jarmark v Kunštátě

Tisíce výrobků, velké množství prodejců hrnčířského zboží a bohatý kulturní program čeká na všechny, kteří se v polovině září vypraví do Kunštátu.

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.