Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Po stopách šlechtických rodů: na malebný zámek Dobříš s rodem Colloredo-Mannsfeldů

Po stopách šlechtických rodů: na malebný zámek Dobříš s rodem Colloredo-Mannsfeldů

Krásně opravený rokokový zámek Dobříš můžete navštívit po celý rok a nikdy vás neomrzí. Přilehlé parky s bohatou květinovou výzdobou vypadají v každém období trochu jinak. V prostorách zámku zase probíhá pestrý kulturní program. Přijeďte a nechte se v myšlenkách přenést do časů, kdy se chodbami procházelo urozené panstvo v honosných róbách a bílých parukách.

Výlet na Dobříš si užijete po celý rok

Zámek DobříšDobříšský zámek je ideálním tipem pro letní víkendový výlet – v horkém počasí se v něm příjemně ochladíte. Autem jste tu z centra Prahy pohodlně do čtyřiceti minut a návštěvníkům je k dispozici neplacené parkoviště jen 100 metrů od hlavního vchodu.

O současnou podobu zámku se zasloužil Jindřich Pavel Mansfeld, který nechal v letech 1745 – 1765 sídlo přestavět do dnešní podoby. Za druhé světové války objekt padl do rukou nacistů a za minulého režimu sloužil jako Domov spisovatelů. Současný majitel – potomek šlechtického rodu Colloredo-Mannsfeld – objekt získal v restituci v roce 1998 a příkladně se o něj stará.

Prohlídky se konají celoročně a na výběr je ze tří tematických okruhů. Všechny místnosti jsou bohatě vybavené dobovým nábytkem. Působivý je zejména rozlehlý zrcadlový sál, kde se konají koncerty a svatební obřady. Na období Vánoc a Velikonoc je vždy připraven zvláštní program. Kromě toho jsou v hlavní sezóně pořádány pravidelné noční prohlídky a komentované procházky parkem. V okolí zámku se rozprostírá francouzský i anglický park a jezírko s rybkami.
 

Sladká zastávka v Mníšku pod Brdy

Zámek Mníšek pod BrdyNa zpáteční cestě se vyplatí ještě zajet do Mníšku pod Brdy a podívat se do místního zámku, který nedávno prošel důkladnou rekonstrukcí. Návštěvníci se zde mimo jiné dovědí o životě šlechty v období mezi dvěma světovými válkami. Děti určitě potěší speciální prohlídka cesta za pohádkou a nově otevřené kouzelné sklepení, kde se mohou setkat s pohádkovými bytostmi.
 

Zajímavé tipy v okolí

Pro ty, kdo dávají před mlsáním raději přednost procházce, doporučujeme mystické poutní místo Skalka s barokním kostelíkem Máří Magdaleny, křížovou cestou a poustevnou. Z Mníšku sem vede naučná stezka a od kostela je nádherný výlet na město a okolí. Pěkně je tu i v zimě, kdy tudy vedou běžecké trasy.

Při delším pobytu na Dobříšsku je zajímavou zastávkou také letní sídlo Karla Čapka ve Strži. Průvodci vás seznámí se životem a dílem tohoto slavného autora. Poté se vydejte na sedmikilometrovou Čapkovu stezku vedoucí po místech, která spisovatel s oblibou sám na svých procházkách navštěvoval.