Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Projděte se Českým Krumlovem – perlou UNESCO

Projděte se Českým Krumlovem – perlou UNESCO

Neexistuje lepší místo pro vychutnání magické atmosféry, než jihočeský Český Krumlov. V historickém centru Českého Krumlova, obkrouženém smyčkou řeky Vltavy, na vás čeká spleť úzkých křivolakých uliček, náměstíček a tajemných zákoutí. Není divu, že tohle město má své čestné místo mezi památkami UNESCO.
KrumlovO Českém Krumlově se hovoří jako o městě dvou věží – zatímco věž kostela svatého Víta, dominanta historického jádra města, je symbolem moci církevní, ta zámecká symbolizuje vládu světskou. Českému Krumlovu vévodí hrad a zámek s již zmíněnou vyhlídkovou věží, v zámecké zahradě si můžete v letních měsících vychutnat divadelní představení, usazení v unikátním otáčivém hledišti. S historií českokrumlovského panství vás seznámí Hradní muzeum, barvitou renesanční atmosféru si užijete při červnových Slavnostech pětilisté růže, dvorskou kulturu rožmberských rezidencí připomíná také zářijová Renesanční noc.
 

Schiele, Seidel i vltavíny

Krumlov LatránČeský Krumlov si oblíbila řada umělců; patřil k nim i významný rakouský malíř Egon Schiele (1890–1918), jehož matka se ve městě narodila. Vy si můžete prohlédnout Egon Schiele Art Centrum, celoroční výstavu dokumentující Schieleho život a dílo, spojenou s rekonstrukcí jeho krumlovských motivů. Mezi další oblíbené cíle patří Museum Fotoateliér Seidel, Muzeum tortury, prohlídky pivovaru Eggenberg, Muzeum voskových figurín či Muzeum marionet, v letních měsících si můžete užít vyhlídkové plavby na vorech. Velmi zajímavý je komplex klášterních budov, druhý nejrozsáhlejší areál v historickém centru Českého Krumlova. Dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka byl založen v polovině 14. století rodem Rožmberků a od té doby prošel mnoha proměnami, tou poslední v letech 2014 – 2015. A jestliže vás zajímají vltavíny - jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu, ty nejreprezentativnější vzorky najdete v novém interaktivním muzeu, kde prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Pokud vás lákají technické památky, nenechte si ujít návštěvu zámeckého divadla – na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší. Obdivovatelé veteránů by neměli vynechat Muzeum historických motocyklů anebo prohlídku bývalého grafitového dolu. Okruh podzemím měří více než dva kilometry, z toho vás zhruba 1,2 km sveze hornický vláček a zbytek trasy (asi 800 metrů) projdete pěšky v doprovodu průvodce.