Úvod > Výlety > Výlety pro děti > S dětmi na výlet do ráje – do Jičína za Rumcajsem, do Pěnčína za medvídky
S dětmi na výlet do ráje – do Jičína za Rumcajsem, do Pěnčína za medvídky
"> "> "> ">

S dětmi na výlet do ráje – do Jičína za Rumcajsem, do Pěnčína za medvídky

Výlet do Českého ráje nemusí vždy nutně vést do skalních měst nebo na hrady a zámky. Pokud chcete svým dětem udělat pořádnou radost, vezměte je do hlavního města pohádek – do Jičína, které mimo jiné, proslavil dobrý loupežník Rumcajs. Pěkným tipem je také Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích a výletní areál Pěnčín, kde najdete brusírnu skleněných perlí, kozí farmu nebo tajuplné Kittelovo muzeum. A po okolí se můžete svézt vyhlídkovým vláčkem. Na zpáteční cestě se můžete zastavit třeba v Mladé Boleslavi a prohlédnout si zde expozici aut Škoda.

Hlavní město pohádek

RumcajsJičín je hlavním městem pohádek. Právě sem a do blízkého lesa Řáholce umístil spisovatel Václav Čtvrtek příběhy loupežníka Rumcajse, každý rok v září se koná festival Jičín – město pohádky, k procházkám láká Rumcajsova stezka a přímo na hlavním náměstí můžete navštívit Muzeum hry. A pokud chcete vědět, jak Rumcajs žil, než se z Jičína odstěhoval do Řáholce, musíte navštívit Rumcajsovu ševcovnu, kde na vás čeká celá loupežnická rodina.

Dětem se určitě bude líbit také Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích, které dokumentuje vývoj těchto hraček od roku 1840 až po dnešní výrobu. Muzeum pod hradem Trosky se jako jediné ve světě snaží představit panenku i v jiných funkcích, které kdy zastávala a zastává. Uvidíte tak např. panenku, která prošla koncentračním táborem, či panenku určenou jako dárek paní Haně Benešové. Zajímavá je také celoporcelánová panenku z roku 1840, která sloužila k výchově mladých šlechtičen, panenka určená pro zdravotní sestry a porodní asistentky z roku 1900 či replika Sv. Juliána – čůrajícího chlapečka z Bruselu.
 

Do Pěnčína za Faustem Jizerských hor

KittelZa návštěvu v tomto kraji stojí také výletní areál Pěnčín. Tady je k vidění brusírna skleněných perlí s malou prodejnou a kozí farma. Určitě neopomeňte navštívit Tajuplné Kittelovo muzeum pojednávající o Faustovi Jizerských hor. Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Výborně léčil, přijímal pacienty až z daleké Vídně nebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly, a dokonce jej císař Josef II. osobně navštívil v jeho domě. Léčitelovy úspěchy byly tak veliké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo "tomu ani Kittel nepomůže". Ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný "Burk", ale i přilehlý kostel, školu či faru. Jeho současníci si neuměli Kittelovy léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že doktor zaprodal svoji duši ďáblu.

Mezi největší lákadla expozice patří například alchymistická Kittelova pracovna nebo replika tzv. "Smržovského grimoáru", čarodějné knihy připisované právě Kittelovi. Milovníci přírody si mohou prohlédnout zahrádku léčivých bylin, která se nachází před muzeem. V prodejně muzea si pak můžete zakoupit mnoho Kittelovských suvenýrů - medicinální vína a sirupy Kitl, turistické známky, knihy o Kittelovi a další.
 

Ve Škodovce odhalíte tajemství výroby automobilů

Škoda auto muzeumMalí i velcí kluci určitě neodolají Muzeu Škoda AutoMladé Boleslavi, kde se seznámíte s historií výroby automobilů značky Laurin & Klement a Škoda, a poznáte, co všechno se ve Škodovce během více než sta let vyrábělo. Na 1 800 m2 výstavní plochy prezentuje automobilka klenoty z historie podniku a důležité milníky výroby automobilů. Vedle statické prezentace sází koncept expozice na mnoha místech na interaktivní prvky a audiovizuální média, která umožňují emocionální interpretaci jednotlivých témat. Nechybí ani restaurátorská dílna a samozřejmě ukázky automobilů.

Po předchozí telefonické domluvě lze také navštívit depozitář. Depozitář ukrývá kolekci sportovních vozů, prototypů, ale i vozů sériové výroby. Mezi nimi je např. neucelená vývojová řada Popularů, předchůdci Škoda Favorit, slavný prototyp Š 720, závodní formule Š MTX 1-01 nebo vojenský osobní automobil zvaný „Babeta“. Prohlídku si lze rezervovat na tel. čísle 326 831 134​.