Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum na zámku Vysoká Lhota v Čerčanech u Benešova
Památky

Muzeum na zámku Vysoká Lhota v Čerčanech u Benešova

Zámeček Vysoká Lhota nabízí prohlídky muzea kočárů a povozů, sedel a postrojů, kterých je zde okolo 500 kusů a poznáte zde postroje a sedla z mnoha známých filmů, jako Juráškovo sedlo z pohádky Tři oříšky pro Popelku a mnoho dalších.

Dále je pro vás připravena prohlídka sklepení z 11. století s dobovou mučírnou a část zámečku s výkladem o jeho starobylé historii

Muzeum provozuje firma Equi-Hanuš s.r.o., která má mnohaletou tradici a bohaté filmové zkušenosti, v rámci kterých nabízí tyto služby:

  • poradenství v oboru koní, zápřahů a kočárů;
  • půjčování kočárů a povozů;
  • půjčování koňských zápřahů a spřežení;
  • využití jezdeckých a kaskadérských koní;
  • výuky jezdecké a vozatajské profilmové účely;
  • zajištění přepravy kočárů a koní;
  • půjčování sedel a postrojů.
 
Z historie
Vysoká Lhota je dnes součástí obce Čerčany jako osada. Je místem prastarého osídlení, pravděpodobně ještě z doby keltské. Dnešní zámeček, který býval statkem, je chráněnou památkou, dnes využívanou firmou EQUI Hanuš, která se zabývá výcvikem koní pro film, včetně přípravy kaskadérů. Budova zámečku je poprvé zapsána r. 1358 za Karla IV. Od poloviny 16. stol. zde žil rod Lhotáků až do 18. stol., kdy usedlost koupil Karel David, později odsouzený císařovnou Marií Terezií za zradu k trestu smrti. V r. 1750 koupil statek od Marie Terezie tehdejší majitel Konopiště – hrabě Vrtba, který usedlost upravil a přestavěl. Další historie již byla neradostná – z nájemního dvora se staly postupně jen sklady.

Ubytování a restaurace v okolí

Marmelády Šafránka

Marmelády Šafránka

Čerčany, Středočeský kraj
Harmony resort Javorník

Harmony resort Javorník

Čtyřkoly, Středočeský kraj