Úvod > Co chcete dělat? > Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích – první Santiniho projekt
Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích - první Santiniho projekt
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Kaple Jména Panny Marie v Mladoticích – první Santiniho projekt

Novou kapli nechal opat Evžen Tyttl vybudovat dle projektu J. B. Santiniho-Aichela. Pokládání základního kamene 2. května 1708 se zúčastnil opat se všemi obyvateli konventu. O dva roky později byla kaple dokončena a 14. září 1710 opat kapli slavnostně požehnal.
Zasvěcení kaple v sobě spojuje základní cisterciácké zaměření na Pannu Marii s novou barokní úctou ke Jménu Panny Marie. Mariánská tematika symbolizovaná šesticípou hvězdou se stala základním motivem celé centrální stavby: v exteriéru se projevuje především šestiúhelníkovým půdorysem s konkávními prohnutými zdmi, v interiéru pak vytvářejí hvězdy v klenbě a lucerně díky světelným podmínkám zdání jedné Mariánské dvanácticípé hvězdy.

Kaple Jména Panny Marie byla prvním projektem J. B. Santiniho-Aichela pro plaský klášter i jehoraným dílem. Přesto se jedná o stavbu výjimečně kvalitní a zajímavou.

Při restaurování kaple v letech 2008- 2009 byla za rámem obrazů na hlavním oltáři nalezena listina. Díky ní známe podrobnosti k výstavbě kaple a kdo se na ní podílel. Vedle objednavatele opata Evžena Tyttla a architekta Santiniho, který kapli „vymyslel a nakreslil“, jsou zde zaznamenáni i další nadějní, mnohdy zrovna začínající umělci. Jedná se o zedníka, dva malíře a štafíra. Stavbu prováděl podle Santiniho návrhu kaznějovský poddaný zedník a polír, kterého Tyttl naučil „umění architektury“, Matyáš Kučera. Autorem freskové výzdoby stropu kaple byl Jakub Antonín Pink, rakouský malíř z panství cisterciáckého kláštera Zwettl. Augustin Übereil, byl štafíř a pozlacovač pocházející z braniborského Sommerfeldu. Autorem samotného obrazu Panny Marie podle listiny pak byl sám Petr Brandl. Což je z hlediska formálně-stylové analýzy naprosto nepravděpodobné. Toto dilema je doposud hlouběji neprozkoumáno a čeká na své podrobné probádání.

Provozovatel

Obec Mladotice

Mladotice č.p. 14
331 41 Mladotice
Tel.:
+420 723 042 027
WWW:
www.mladotice.cz
GPS:
49,985354 13,365404
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Plasy, Plzeňský kraj
Penzion u Laury

Penzion u Laury

Manětín, Plzeňský kraj