Úvod > Kam pojedete? > Kraj Vysočina > Havlíčkobrodsko > Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov

Do historie města se významně zapsal Martin Maxmilián, svobodný pán z Goltze, který městečko mezi Sázavou a Železnými horami získal roku 1636 od císaře jako dar za věrné služby. Statečnost a odvahu prokázal v mnoha bitvách třicetileté války a proslavil se především jako osvoboditel Prahy od Švédů.

Co musíte vidět v Golčově Jeníkově

Po skončení války se generál Goltz v Jeníkově usadil natrvalo. Zbudoval takzvanou Golčovu tvrz, nyní nejstarší část zámeckého areálu, dal postavit první radniční dům z kamene, loretánskou kapli a jezuitskou rezidenci. Za jeho působení městečko zažilo hospodářský i kulturní vzestup a plným právem získalo přívlastek Golčův. Pěknou kuriozitu objevíte v kostele sv. Františka Serafínského, kde je pod stropem zavěšená kost z velryby grónské; generál si ji přivezl jako válečnou kořist.
 

Jarmila Kratochvílová

V lednu 1951 se v Golčově Jeníkově narodila bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích, která svými výkony patří mezi nejlepší sportovce historie. Je držitelkou dosud nepřekonaného světového rekordu na 800 m v čase 1:53,28, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově a je tak vůbec nejdéle platným světovým rekordem v oficiálních disciplínách v historii ženské atletiky. Její jméno nese silniční běh na 15 km, který se v Golčově Jeníkově každoročně pořádá od roku 1985.
 

Židovské památky a výletní místa v okolí

Ve městě na Vysočině pod Železnými horami si můžete prohlédnout zachovanou židovskou čtvrť s novorománskou synagogou, západně od centra najdete židovský hřbitov ze 16. století. K ubytování si vyberte renesanční zámek Hostačov s pokoji vybavenými dobovým nábytkem. K oblíbeným výletním místům v okolí patří zámek Žleby, zřícenina hradu Lichnice či zřícenina hradu Oheb na skále nad přehradou Seč a také romantické údolí Doubravy u Chotěboře.
Dýňový svět na statku u Pipků

Dýňový svět na statku u Pipků

Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina
Zámek Hostačov – luxus za přijatelnou cenu

Zámek Hostačov – luxus za přijatelnou cenu

Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina
Galerie Goltzova tvrz

Galerie Goltzova tvrz

Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina
Tisá skála u Bratčic

Tisá skála u Bratčic

Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina