Bystré

Městečko na Českomoravském pomezí proslavil film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, malebné centrum s barokním kostelem a radnicí, která se podobá té v nedaleké Poličce, a také jedna z nejnavštěvovanějších památek východních Čech, nedaleký hrad Svojanov.

Bystré a barokní centrum

Srdcem města je náměstí Na Podkověbarokní radnicí a barokním kostelem sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské – v jeho interiéru slavný a dlouhá léta zakázaný film Všichni dobří rodáci začíná. Severně od centra města stojí Brtounova chaloupka, jedno z nejstarších dřevěných stavení z roku 1723, která dnes slouží jako muzeum lidového umění a ševcovského řemesla. V době národního obrození tu žil Jan Brtoun, vlastenec a propagátor myšlenek Karla Havlíčka Borovského, jedna z postav románu Terézy Novákové Na Librově gruntě.

Svojanov, hrad plný strašidelných zjevení

Malebný hrad Svojanov nad údolím řeky Křetínky patří k nejstarším královským sídlům. Prohlídkové okruhy vedou empírovým palácem i přes dvě patra sklepení do domu zbrojnošů se sbírkou starých zbraní, sami bez průvodce můžete projít hradní zahrady a vystoupat na věž. Hrad je opředený spoustou strašidelných legend, například o kostře nalezené v klenbě hradního paláce, jejíž silueta se znovu a znovu objevuje navzdory dalším vrstvám výmalby. Na hradě najdete dětské hřiště a dokonce se tu můžete ubytovat!

Kolem Bystrého pěšky i na kole

Bystré leží na Českomoravském pomezí, kde se setkávají tři kraje. Patříte-li k milovníkům dalekých výhledů, měli byste se zajít podívat na rozhlednu Horní les, která stojí mezi obcemi Rovečné a Nyklovice; otvírá se z ní výhled na Jeseníky, Orlické hory a Žďárské vrchy, v dálce zahlédnete hladinu přehradní nádrže Vír. Cyklostezka na jejím levém břehu i okolí Bystrého láká k cyklistickým výletům, v zimě můžete vyzkoušet lyžařský areál Bystré-Hamry.