Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Kraj blanických rytířů > Louňovice pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem

Městečko ve středních Čechách, v krajině, kde se jako mozaika střídají pole, lesy, louky a rybníky, je východiskem výletů na legendární vrch Blaník. Legenda o vojsku, spícím v nitru hory, provází i další místa v okolí, lákavým cílem je bývalý zlatý důl a Dům přírody Blaníku.

Louňovice pod Blaníkem a jejich dávná minulost

Nejstarší dějiny Louňovic jsou spojené s osudy ženského premonstrátského kláštera, který byl založen roku 1149 jako protějšek želivského kláštera; později byly jeptišky z Louňovic vysílány do nově zakládaného konventu Rosa coeli v Dolních Kounicích. Dějiny osady i kláštera mapuje expozice v místním zámku, dávné časy připomíná i kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dochovala se rovněž budova zámeckého pivovaru a pivovarské sklepení, které vzhledem připomíná spíše palírnu skotské whisky.
 

Odkud vyjíždějí Blaničtí rytíři?

Nad Louňovicemi se zvedá známá hora Blaník, ve skutečnosti se ale jedná o dva vrcholy: Velký Blaník a Malý Blaník. Na úbočí Velkého Blaníku objevíte známou Veřejovou skálu, odkud podle pověsti vyjíždějí z hory legendární vojska, na vrcholku kopce pak stojí rozhledna a najdete tu rovněž pozůstatky starého keltského hradiště. Naučná stezka vede přes vrchol Velkého Blaníku na sever k Domu přírody Blaníku a dál do obce Kondrac, kde můžete navštívit zajímavé Farní muzeum.
 

Romantika, cyklistika, zlato a život na venkově

Při toulkách po okolí nezapomeňte na Malý Blaník s romantickou zříceninou barokní kaple Máří Magdaleny. Přes nejkrásnější místa v okolí vede cyklotrasa Po stopách blanických rytířů, lákavé jsou i další „rytířské“ trasy po zámeckých parcích nebo alejích kolem Vlašimi. Projít se můžete také po naučné stezce v areálu bývalého zlatodolu Roudný, který býval nejvýnosnějším zlatým dolem bývalého Rakouska-Uherska.

Turistická informační centra


Hora Blaník – posvátný český vrch

Hora Blaník je legendární český vrch. V těžkých chvílích naší historie byl vždy symbolem naděje na získání svobody a svébytnosti českého národa.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m se nachází dřevěná krytá věž vysoká 29,5 m. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Poutní cesta Blaník-Říp

Spolek Cesta Česka ve spolupráci s Klubem českých turistů otevřel Poutní cestu Blaník-Říp. Trasa propojuje dva bájné a historicky důležité vrcholy v České republice, je rozdělena do sedmi etap a měří necelých 190 kilometrů.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Naučnou stezkou na vrchol Blaníku

Přes vrchol legendární hory Velký Blaník vede naučná stezka. Začíná a končí na parkovištích na opačných stranách hory (nad obcemi Louňovice pod Blaníkem a Kondrac) a vede od úpatí Velkého Blaníku k rozhledně na vrcholu.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Chráněná krajinná oblast Blaník

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Důvodem jejího vzniku byla ochrana harmonické, vyvážené krajiny Středních Čech, jejíž ústřední dominantou je památná hora Blaník.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Veřejova skála – magický vchod do nitra hory Blaník

Na severozápadním úpatí hory Velký Blaník se nachází výrazný skalní útvar zvaný Veřejová skála. Podle mnoha legend se právě v této skále nachází vstup do bájného podzemí hory, kde odpočívají blaničtí rytíři, kteří vyjedou ze skály na pomoc, až nám bude nejhůř.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Přírodní rezervace Malý Blaník

Malý Blaník leží jihozápadně od svého velkého bratra. Jeho hřebenitý skalnatý vrchol se tyčí do výšky 564 m.n.m. a od svého souseda je oddělen úzkým údolím, kterým se táhne pruh silnice z Louňovic pod Blaníkem do Načeradce.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Hora Malý Blaník je již od pradávna spjat s Máří Magdalenou. Vůbec první zmínka o tomto poutu pochází z roku 1543, kdy na vlašimskou faru přišla žena z Kouřimi s žádostí o přenocování během svého putování za Máří Majdalenkou na Blaníku. Po té, co žena okradla farní kuchařku, beze stopy zmizela.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

BioFarma Dolejší Mlýn

Malá rodinná farma v údolí řeky Blanice. Ráj na zemi, pro děti, zvířata a každého, kdo potřebuje pauzu.
Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví