Úvod > Kam pojedete? > Olomoucký kraj > Střední Morava > Náměšť na Hané

Náměšť na Hané

Tam kde se roviny Hané začínají vlnit a zvedají se první kopce Drahanské vysočiny, leží malebné městečko Náměšť na Hané. Znáte nádherný klasicistní zámek, který si v druhé polovině 18. století nechal postavit hrabě Ferdinand Bonaventura z Harrachu?

Náměšť na Hané: dva zámky a zřícenina

Dominantou Náměště je klasicistní zámek ve francouzském stylu, kde si prohlédnete rozsáhlou sbírku slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Stavbu oklopuje pravidelný kruhový park, od něhož se do čtyř světových stran rozbíhají aleje. Ta nejkratší míří na sever, ke kapli Nejsvětější Trojice. Za ní se v lese na pahorku nad říčkou Šumicí skrývají zbytky zdí a příkopy středověkého strážného hradu; opuštěn byl na konci 16. století, když se panstvo přestěhovalo do Dolního zámku, později přestavěného na sladovnu.
 

Tradice Centrum města a pivovarnické tradice

Dominantou náměšťského náměstí je novorománský kostel sv. Kunhuty, prostranství zdobí pomník T. G. Masaryka a několika barokních soch; plastika Panny Marie s Ježíškem sem byla přenesena z kláštera Hradisko v Olomouci. Na dlouholetou tradici vaření piva navazuje Pivovar Jadrníček s pěstitelskou pálenicí, kde se podle původních postupů klasickou metodou vyrábí nepasterizované a nefiltrované světlé ležáky i tmavé a jantarové speciály.
 

Terezským údolím na hradiště

Vydejte se na procházku krásným Terezským údolím, které se táhne podél říčky Šumice až k Laškovu. Střídají se tu různé biotopy, od luční nivy až po teplomilné dubové lesy. Údolím vás provede naučná stezka, ovšem na jedno z nejzajímavějších míst v okolí žádná cesta nevede: je jím výšinné hradiště na kopci Rmíz, kde byla odkryta údajně nejstarší kamenná hradba ve střední Evropě a rozsáhlá mohylová pohřebiště. Výlet si můžete zpestřit návštěvou zahradní železnice v nedalekém Střížově.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Náměšť na Hané, Olomoucký kraj