!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Ratměřice

Společně s blízkým Jankovem se Ratměřice zapsaly do evropských dějin roku 1645, kdy v okolí proběhla jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války na českém území. Událost připomíná památník, mohyla a naučné stezky, navštívit můžete zámecký hotel a park s unikátními sekvojemi.

Ratměřice: Vesnice roku 2010

Obec několikrát oceněna v soutěži Vesnice roku včetně vítězství v celostátním kole leží v kraji Blanických rytířů. V centru stojí kostel sv. Havla a klasicistní zámek, který se proměnil v moderní wellness hotel a kongresové centrum. Gurmánské zážitky nabízí restaurant Sequoia; neobvyklé jméno získal podle vzácných sekvojovců obrovských v zámeckém parku. Chráněné památné stromy jsou nejvyšší svého druhu v Česku, kromě nich v parku objevíte čtyřřadou lipovou alej a řadu dalších cizokrajných dřevin.
 

Bitva u Jankova 1645

V krajině mezi Ratměřicemi a Jankovem se roku 1645 střetla švédská vojska generála Torstensona s rakouskými císařskými vojsky vedenými generály Götzem a Hatzfeldem. Bitvu, která přispěla k ukončení třicetileté války, dnes připomíná nejenom úsloví „dopadl jako Kec u Jankova“, ale také památník s mohylou v polích mezi Jankovem a Ratměřicemi. Někdejším bojištěm vás provede stezka s několika odpočívadly, na kterou navazuje naučná stezka Sedláka Oneše; od samoty Habrovka přes ratměřickou náves dojdete ke studánce sv. Anny s kapličkou.
 

Kolem Blaníku do zlatého dolu

S krajinou pod bájným Blaníkem se seznámíte na cykloturistických trasách Kraje blanických rytířů anebo při pěších výletech třeba k tajemné kapli na Malém Blaníku. Kromě zámeckého parku v Ratměřicích můžete navštívit romantický park u zámku v sousedních Odlochovicích. Zajímavé zážitky nabízí také naučná stezka, vedoucí po areálu bývalého zlatého dolu v Roudném, který na začátku 20. století patřil k největším, nejmodernějším a nejvýnosnějším v Evropě.
 
Celý popis
22.8.
Hasičská fontána Ratměřice

Hasičská fontána Ratměřice

Ratměřice, Střední Čechy

Aktivity

Zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice

Ratměřice, Střední Čechy
Naučná stezka Ratměřice

Naučná stezka Ratměřice

Ratměřice, Střední Čechy
Hasičská expozice v Ratměřicích

Hasičská expozice v Ratměřicích

Ratměřice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace

Restaurant Sequoia

Restaurant Sequoia

Ratměřice, Střední Čechy