Zdroj foto: mapy.cz, autor Michael Rajtr

Újezd

Chodská obec Újezd leží si 5 km západně od Domažlic. Jedná se o původní privilegovanou chodskou ves. Rozkládá se bezprostředně pod chodskou památnou horou Hrádek se sochou zdejšího rodáka Jana Sladkého Koziny.
Obec Újezd se nachází v turistické oblasti Český les – Chodsko. Největší dominantou okolí obce je vrch Hrádek na němž byl v roce 1895 postaven pomník Jana Sladkého Koziny – rodáka z Újezda. Západním směrem od obce se nachází Trhanov. Zde bylo, na trhanovském zámku, sídlo Chody nenáviděného Lomikara. Odtud se můžete dvěma směry vydat na Výhledy, kde je postaven pomník Jindřicha Šimona Baara. Jeden směr vede přes Chodov – historickou chodskou ves a druhý přes Klenčí pod Čerchovem, které bylo též historickou chodskou vsí. V Klenčí si můžete prohlednout muzeum J.Š.Baara. Z Výhledů lze pokračovat na hraniční přechod Lísková a dále do Waldmunchenu v Německu. Na území obce Újezd se také nachází několik naučných stezek: Letecké stopy 2. světové války, Po stopách Jana Sladkého Koziny a Po stopách Boženy Němcové.

Aktivity v obci Újezd

Chodský pes – největší psí socha v České republice

Chodský pes stojí na vrcholu kopce Hrádek u Újezda nedaleko Domažlic. Betonová socha je se svými rozměry 3,8 x 8,1 metrů jednou z největších děl sochaře Michala Olšiaka. Socha je dutá, lze se tedy dostat dovnitř a pak skrz psí tlamu vykouknout ven.
Újezd, Plzeňský kraj

Újezd – rodiště Jana Sladkého-Koziny

Zavítejte do obce Újezd, která je rodištěm známého vůdce chodského povstání Jana Sladkého-Koziny. Dnes najdete na Kozinově statku pamětní síň a na nedalekém strážném vrchu Hrádek jeho pomník.
Újezd, Plzeňský kraj

Pomník Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek

Pomník Jana Sladkého Koziny stojí na vrcholu Hrádek u Domažlic. Byl postaven roku 1895, deset let po prvním knižním vydání Psohlavců A. Jiráska. Na podstavci je také umístěna pametní deska Čs. legionářům.
Újezd, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem