Svojšín

Prozkoumejte obec Svojšín ležící necelých 10 km západně od Stříbra a nabídku turistických atraktivit. V obci se nachází zrekonstruovaný zámek z 18. století a památný strom Svojšická lípa v zámeckém parku. Prochází zde cyklotrasa i evropská dálková stezka E6. Obec uspěla v soutěžích Komunální projekt roku 2020, Zelená stuha 2005 či Entente Florale Europe 2006. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec se nachází v turistické oblasti Český les – Chodsko. Patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Jméno Svojšín se vyskytuje v písemných pramenech již v roce 1176. Do poloviny 12. století je datována stavba kostela sv. Petra a Pavla, který náleží mezi nejvýznačnější památky svého druhu v jihozápadních Čechách. 

Svojšínský zámek byl postaven na místě starší stavby v roce 1723 za hraběte Jana Václava Příchovského. Zámek je jednopatrový a interiér je přístupný průjezdem s kamenným portálem, kde jsou zachovalé kožené tapety a barokní mramorové krby. K zámku přiléhají dvě okrasné zahrady. V nově opraveném zámku se konají výstavy, kulturní akce, umístěna je zde i turistická ubytovna.

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Na smutně uzavřenou, přesto však neodmyslitelnou součást dějin vísky Řebří – osudy místního židovského obyvatelstva, upomíná židovský hřbitov rozesetý po strmám srázu poblíž potoka Šárka. K vyhlídce na hraně skal v údolí řeky Mže vás zavede naučná stezka Skalní defilé u Svojšína. Svojšínem prochází několik cyklostezek i dálková evropská trasa E6. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Svojšín

Zámek Svojšín

Zámek se nachází na horním konci návsi obce Svojšín. Obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Na zámku se nachází také Turistická ubytovna.
Svojšín, Plzeňský kraj

Ranč v údolí – westernové vyjížďky na koních do přírody

Ranč v údolí se nachází nedaleko města Stříbra v lesích u vesničky Svojšín a Ostrovce. Klidné a krásné místo v údolí řeky Mže bez blízké civilizace ve vás zanechá nezapomenutelný romantický zážitek. Naším cílem je malý westernový ranč s osobním přístupem k našim hostům.
Svojšín, Plzeňský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla ve Svojšíně

Z románského kostela se dochovala hranolovitá věž a stěna severní části hlavní lodi kostela. Jako stavební materiál věže posloužily mohutné pískovcové kvádry. Stavba věže spadá do 70. až 80. let 12. století.
Svojšín, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov Ošelín – Řebří

Hřbitov údajně existoval již v roce 1660, datum však nelze doložit. Na hřbitově se dnes nachází 143 náhrobků nebo jejich fragmentů. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1742 a nejmladší z roku 1934. Hřbitov sloužil hlavně židovským obcím v Olešíně a Svojšíně.
Svojšín, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem

Na Čerchov s jazykem na vestě

Chcete si vychutnat velkolepý rozhled z Čerchova (1 042 m n. m.), nejvyššího vrcholu Českého lesa, prohlédnout si pásmo Šumavy a při troše pověstného štěstí v dálce zahlédnout i masiv alpského Dachsteinu? Z české strany vedou na vrchol turistické značky všech barev, ale jedno mají společné: na všech se pěkně zadýcháte.
Klenčí pod Čerchovem, Na kole po Česku