Pacov

Příjemné město v západní části Vysočiny mezi Táborem a Pelhřimovem na sebe už zdálky upozorní dvěma věžemi. Narodil se tu básník Antonín Sova, nedaleko leží obec s nejkratším názvem v Česku a k návštěvě láká rovněž blízký hrad Kámen.

Co musíte vidět v Pacově

Počátky Pacova jsou spojené s hradem, později přestavěným na zámek; dnes slouží potřebám města a kromě Městského úřadu v něm sídlí Muzeum Antonína Sovy, knihovna a informační centrum. Dvě zdálky viditelné věže patří dvěma kostelům na hlavním náměstí, gotickému kostelu sv. Archanděla Michaela a baroknímu kostelu sv. Václava. Zajímavé jsou i barokní selské domy ve Spálené ulici, hřbitovní kostel sv. Barbory, barokní kaple sv. Anny a židovský hřbitov u silnice na Hořepník. Hřbitov je otevřen celoročně s výjimkou sobot a dalších židovských svátků.
 

Hříbek a příběh lásky básníka Antonína Sovy

V době, kdy část zámku sloužila jako škola a byty, se tu v učitelské rodině narodil básník Antonín Sova (1864−1928). Nejslavnějšího pacovského rodáka připomíná pomník, v jehož podstavci je uložena urna s popelem, a také památník v blízkém Lukavci v klasicistním šestibokém pavilonu zvaném Hříbek v zámeckém parku. Přízemí mapuje básníkovo mládí v Lukavci a na gymnáziích v Pelhřimově a Písku, první patro je pak věnováno příběhu lásky k Marii Kovaříkové, s níž se Sova v roce 1900 oženil.
 

Hrad Kámen, motorky a rozsáhle alpinum

Poblíž Pacova objevíte motokrosový areál, křižuje se tu několik značených tras pro cyklisty i pěší. Sovova naučná stezka míří na sever do Lukavce, jižně od Pacova se zastavte v Eši, obci s nejkratším jménem v Česku; název prý vychází z původního německého pojmenování, které v překladu znamená jasan. Na dohled odtud leží hrad Kámen, kde si kromě historických interiérů prohlédnete sbírku motocyklů a okolní park s jezírkem a rozsáhlým alpinem.

Aktivity

Sovova stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka turstické stezky je 12 km.
Pacov, Kraj Vysočina

Kostel sv. Václava v Pacově

Vystavěn byl v roce 1719 karmelitánským řádovým architektem Martinem Wittwerem. Zámecký kostel sv. Václava v současné době patří městu Pacov, původní inventář byl již dříve vystěhován a kostel slouží jako výstavní síň.
Pacov, Kraj Vysočina

Rodinné centrum Sovička v Pacově

Pravidelné programy pro rodiny s dětmi (volná herna, cvičení, tanečky aj.), program obměňujeme několik dní v týdnu. Každé čtvrtletí se koná přednáška s pedagogicko psychologickou poradnou Pelhřimov.
Pacov, Kraj Vysočina

Kaple sv. Anny v Pacově

Podnět ke stavbě dal zázračný léčivý pramen, údajně zde byly i lázně. Barokní objekt pochází z let 1701 – 1703.
Pacov, Kraj Vysočina

Barokní selské domy v Pacově

Spálená ulice je významnou součástí městské památkové zóny města Pacov. Uvidíte zde lidové stavby, z nichž některé jsou zapsány jako nemovité kulturní památky v Ústředním seznamu kulturních památek.
Pacov, Kraj Vysočina

Synagoga v Pacově

Pacovská synagoga se nachází v historickém centru města, přibližně 150 m jihozápadně od náměstí. Patrová stavba obdélného půdorysu se zkosenými nárožími, sedlovou střechou a dvojicí štítů na západním a východním průčelí je vystavěna ve střídmém novorománském stylu.
Pacov, Kraj Vysočina

Židovský hřbitov v Pacově

Hřbitov se nachází v Myslíkově ulici, na severovýchodním okraji města při silnici vedoucí do Hořepníka. Založen byl roku 1680.
Pacov, Kraj Vysočina

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově

Městské muzeum v Pacově bylo založeno 1908 prof. Ferdinandem Pakostou. Muzeum představuje stálou expozici Život a dílo Antonína Sovy a historickou expozici města Pacova. Od října 2018 do dubna roku 2019 probíhá přestavba.
Pacov, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Hotel Peppino

Designový hotel s restaurací a víceúčelovým sálem se nachází v historické části města Pacov.
Pacov, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet


Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.

Procházka mezi roubenkami v Křižánkách na Vysočině

Pokud trávíte čas rádi v přírodě, objevujete nová místa a nezastaví vás ani chladnější teploty, pak pro vás máme tip na procházku mezi krásnými roubenými domky, které jsou zasazené do jedinečné krajiny Vysočiny. Křižánky jsou malebnou vesnicí, jejíž okolí je rájem turistů, cyklistů a bežkařů, na Křižánkách se dokonce údajně objevily první lyže na Vysočině.
procházka kolem roubenek, Výlety pro děti

Po stopách sklářů na Vysočině

České sklárny mají dlouhou historii sahající až do 13. století. Nejproslulejší jsou oblasti v pohraničí, ale věděli jste, že má sklářské řemeslo velkou tradici také na Vysočině? Vyrazte po stopách sklářů do překrásné krajiny CHKO Žďárských Vrchů plné říček, kopců, skal a malebných vesniček, která vás okouzlí v každém ročním období.
za skláři na Vysočinu, Cesty poznání