Velké Opatovice

Velké Opatovice leží v Boskovické brázdě mezi Boskovicemi a Moravskou Třebovou. V zámku si prohlédnete největší expozici map a zeměměřičství nejen u nás, ale i v evropském měřítku, v okolních lesích pak najdete zajímavé skalní reliéfy.

Oblíbené ve městě

Velké Opatovice: město sochaře Karla Otáhala

Řadu míst ve Velkých Opatovicích zdobí díla sochaře Karla Otáhala (1901–1972), který sem jezdíval na letní byt a později se ve městě usadil natrvalo. Opatovicím věnoval sochu Bedřicha Smetany v parku, reliéfy sv. Jiří a Křest Páně v kostele sv. Jiří, reliéfy Písně milostné a Písně svatební v obřadní síni města, reliéf B. A. Wiedermana na jižním křídle zámku a další díla. Řadu dalších soch, bust a kreseb můžete vidět v Otáhalově pamětní síni, která je společně s dalšími expozicemi součástí opatovického muzea a prohlédnete si ji v interiérech místního zámku.
 

Obří mapa

Roku 1973 vyhořela jižní část opatovického zámku a na jejím místě vznikly nové sály, v nichž nyní sídlí Moravské kartografické centrum. Expozice připravená společně s Národním zemědělským muzeem a Národním technickým muzeemPraze mapuje vývoj map a kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. Raritou je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska z přelomu 19. a 20. století umístěná v hlavním sále, jehož strop připomíná chrámovou loď.
 

Umělecká díla ve skalách a slavné stromy

K zámku patří park se vzácnými dřevinami; vidět tu můžete například borovici rozvětvenou do sedmi kmenů, která v roce 2014 zvítězila v anketě Strom roku. Ve stejné anketě zvítězila v roce 2018 opatovická Lípa svobody; dojdete k ní kolem bývalé panské myslivny. Okolím města vás provede naučná stezka Hanýsek, která míří na vrch Opatovické hradisko se zbytky starodávného hradiště a dál k bývalým lázním Velká Roudka a arboretu v Borotíně. Ve skalách pod hradištěm najdete dva pískovcové reliéfy sochaře Karla Otáhala, a to profily básníka Petra Bezruče a hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra, nedaleko se nachází zajímavý pískovcový skalní útvar Rýbrcoulovo srdce.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Velké Opatovice

Zámek Velké Opatovice – architektonický skvost s krásným parkem

Barokní zámek vystavěný na místě gotické tvrze byl pozdně barokně rozšířený v polovině 18. století. Počátkem 20. století proběhly secesní úpravy a po požáru roku 1973 proběhla dostavba v duchu moderního baroka.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Bývalé lázně Velká Roudka

Jedinečný přírodní areál bývalých lázní ve Velké Roudce pochází z roku 1805. V areálu v lesích jsou dodnes dva prameny s velmi kvalitní pitnou vodou. Největší rozmach zažívaly lázně v roce 1839.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích

Stálá expozice města Velké Opatovice je zaměřena na historický vývoj kartografie – vědy o zobrazování zemského povrchu na mapách, tvorbu map na území České republiky a především na Moravě a ve Slezsku.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Pískovcové reliéfy sochaře Karla Otáhala

Dva reliéfy vytvořené sochařem Karlem Otáhalem v letech 1947 a 1952 do pískovcové skály zobrazují profily básníka Petra Bezruče a hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra. Najdete je v lese jižně od Velkých Opatovic.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Hanýsek

Naučná stezka Hanýsek vás seznámí s přírodním, historickým a kulturním bohatstvím v okolí Velkých Opatovic. Stezka vede lesními a polními cestami a prochází obcemi Velká Roudka a Borotín. Stezkou vás provede zdejší maskot lišák Hanýsek.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Vrch Opatovické hradisko

Asi 1,5 km jižně od města Velké Opatovice se nacházejí zbytky prastarého opevnění. Hradisko ve výšce 513 m vybudoval před koncem starší doby bronzové lid věteřovské kultury. Mělo tvar podkovyo rozloze 1,8 ha a bylo opevněno jednoduchým valem s příkopem.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Jiří Velké Opatovice

Stavba kostela sv. Jiří ve Velkých Opatovicích pochází z let 1790 – 1791 a nahradila barokně přestavěný gotický chrám z 2. poloviny 14. století. Oltář pochází z roku 1791. Svatostánek, konzoly i zdivo oltáře zhotovil z umělého mramoru brněnský mistr František Kösler.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Pískovcový skalní útvar Rýbrcoulovo srdce

Pověstmi opředený pískovcový balvan se nachází na naučné stezce Hanýsek, v lese nedaleko Velkých Opatovic.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti