Velké Opatovice

Velké Opatovice leží v Boskovické brázdě mezi Boskovicemi a Moravskou Třebovou. V zámku si prohlédnete největší expozici map a zeměměřičství nejen u nás, ale i v evropském měřítku, v okolních lesích pak najdete zajímavé skalní reliéfy.

Oblíbené ve městě

Velké Opatovice: město sochaře Karla Otáhala

Řadu míst ve Velkých Opatovicích zdobí díla sochaře Karla Otáhala (1901–1972), který sem jezdíval na letní byt a později se ve městě usadil natrvalo. Opatovicím věnoval sochu Bedřicha Smetany v parku, reliéfy sv. Jiří a Křest Páně v kostele sv. Jiří, reliéfy Písně milostné a Písně svatební v obřadní síni města, reliéf B. A. Wiedermana na jižním křídle zámku a další díla. Řadu dalších soch, bust a kreseb můžete vidět v Otáhalově pamětní síni, která je společně s dalšími expozicemi součástí opatovického muzea a prohlédnete si ji v interiérech místního zámku.
 

Obří mapa

Roku 1973 vyhořela jižní část opatovického zámku a na jejím místě vznikly nové sály, v nichž nyní sídlí Moravské kartografické centrum. Expozice připravená společně s Národním zemědělským muzeem a Národním technickým muzeemPraze mapuje vývoj map a kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. Raritou je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska z přelomu 19. a 20. století umístěná v hlavním sále, jehož strop připomíná chrámovou loď.
 

Umělecká díla ve skalách a slavné stromy

K zámku patří park se vzácnými dřevinami; vidět tu můžete například borovici rozvětvenou do sedmi kmenů, která v roce 2014 zvítězila v anketě Strom roku. Ve stejné anketě zvítězila v roce 2018 opatovická Lípa svobody; dojdete k ní kolem bývalé panské myslivny. Okolím města vás provede naučná stezka Hanýsek, která míří na vrch Opatovické hradisko se zbytky starodávného hradiště a dál k bývalým lázním Velká Roudka a arboretu v Borotíně. Ve skalách pod hradištěm najdete dva pískovcové reliéfy sochaře Karla Otáhala, a to profily básníka Petra Bezruče a hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra, nedaleko se nachází zajímavý pískovcový skalní útvar Rýbrcoulovo srdce.

Turistická informační centra


Zámek Velké Opatovice – architektonický skvost s krásným parkem

Barokní zámek vystavěný na místě gotické tvrze byl pozdně barokně rozšířený v polovině 18. století. Počátkem 20. století proběhly secesní úpravy a po požáru roku 1973 proběhla dostavba v duchu moderního baroka.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích

Stálá expozice města Velké Opatovice je zaměřena na historický vývoj kartografie – vědy o zobrazování zemského povrchu na mapách, tvorbu map na území České republiky a především na Moravě a ve Slezsku.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Bývalé lázně Velká Roudka

Jedinečný přírodní areál bývalých lázní ve Velké Roudce pochází z roku 1805. V areálu v lesích jsou dodnes dva prameny s velmi kvalitní pitnou vodou. Největší rozmach zažívaly lázně v roce 1839.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Pískovcové reliéfy sochaře Karla Otáhala

Dva reliéfy vytvořené sochařem Karlem Otáhalem v letech 1947 a 1952 do pískovcové skály zobrazují profily básníka Petra Bezruče a hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra. Najdete je v lese jižně od Velkých Opatovic.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Vrch Opatovické hradisko

Asi 1,5 km jižně od města Velké Opatovice se nacházejí zbytky prastarého opevnění. Hradisko ve výšce 513 m vybudoval před koncem starší doby bronzové lid věteřovské kultury. Mělo tvar podkovyo rozloze 1,8 ha a bylo opevněno jednoduchým valem s příkopem.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Pískovcový skalní útvar Rýbrcoulovo srdce

Pověstmi opředený pískovcový balvan se nachází na naučné stezce Hanýsek, v lese nedaleko Velkých Opatovic.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice se nachází na zámku. V interiérech jsou vystaveny expozice s historicko-vlastivědnou tématikou a pamětní síň akademického sochaře Karla Otáhala.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Hanýsek

Naučná stezka Hanýsek vás seznámí s přírodním, historickým a kulturním bohatstvím v okolí Velkých Opatovic. Stezka vede lesními a polními cestami a prochází obcemi Velká Roudka a Borotín. Stezkou vás provede zdejší maskot lišák Hanýsek.
Velké Opatovice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti

Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s obytňákem po nejzápadnějších výběžcích Znojemska! Čeká vás oblíbená rekreační oblast, jejímž srdcem je Vranovská přehrada, krásné hrady a zámky, skvělé koupání i gastronomické zážitky.
výlet po nejzápadnějších výběžcích Znojemska, Výlety za každého počasí

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti