Velké Opatovice

Velké Opatovice leží v Boskovické brázdě mezi Boskovicemi a Moravskou Třebovou. V zámku si prohlédnete největší expozici map a zeměměřičství nejen u nás, ale i v evropském měřítku, v okolních lesích pak najdete zajímavé skalní reliéfy.

Velké Opatovice: město sochaře Karla Otáhala

Řadu míst ve Velkých Opatovicích zdobí díla sochaře Karla Otáhala (1901–1972), který sem jezdíval na letní byt a později se ve městě usadil natrvalo. Opatovicím věnoval sochu Bedřicha Smetany v parku, reliéfy sv. Jiří a Křest Páně v kostele sv. Jiří, reliéfy Písně milostné a Písně svatební v obřadní síni města, reliéf B. A. Wiedermana na jižním křídle zámku a další díla. Řadu dalších soch, bust a kreseb můžete vidět v Otáhalově pamětní síni, která je společně s dalšími expozicemi součástí opatovického muzea a prohlédnete si ji v interiérech místního zámku.
 

Obří mapa

Roku 1973 vyhořela jižní část opatovického zámku a na jejím místě vznikly nové sály, v nichž nyní sídlí Moravské kartografické centrum. Expozice připravená společně s Národním zemědělským muzeem a Národním technickým muzeemPraze mapuje vývoj map a kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. Raritou je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska z přelomu 19. a 20. století umístěná v hlavním sále, jehož strop připomíná chrámovou loď.
 

Umělecká díla ve skalách a slavné stromy

K zámku patří park se vzácnými dřevinami; vidět tu můžete například borovici rozvětvenou do sedmi kmenů, která v roce 2014 zvítězila v anketě Strom roku. Ve stejné anketě zvítězila v roce 2018 opatovická Lípa svobody; dojdete k ní kolem bývalé panské myslivny. Okolím města vás provede naučná stezka Hanýsek, která míří na vrch Opatovické hradisko se zbytky starodávného hradiště a dál k bývalým lázním Velká Roudka a arboretu v Borotíně. Ve skalách pod hradištěm najdete dva pískovcové reliéfy sochaře Karla Otáhala, a to profily básníka Petra Bezruče a hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstra, nedaleko se nachází zajímavý pískovcový skalní útvar Rýbrcoulovo srdce.

Turistická informační centra


Naučná stezka Hanýsek

Naučná stezka Hanýsek

Velké Opatovice, Jihomoravský kraj
Vrch Opatovické hradisko

Vrch Opatovické hradisko

Velké Opatovice, Jihomoravský kraj