Zdroj foto: mapy.cz, autor Jana Nyklova

Pohorská Ves

Pohorská Ves (dříve Terčí Ves) je nejvýše položenou obcí Novohradský hor. Obec se nachází v okrese Český Krumlov, její jižní a východní hranice tvoří současně hranici ČR a Rakouska. Na jejím katastru najdeme také nejvyšší vrchol české části pohoří – Kamenec (1 072 m n. m.). Obcí protéká Pohořský potok, na východě Lužnice a při jižní hranici potom Malše. Zakladatel Johann Buqoy vísku pojmenoval na počest své manželky, hraběnky Therese, s níž se oženil roku 1765.
Pohorská VesPohorská Ves (původně Terčí Ves) se nachází v turistické oblasti Novohradsko – Doudlebsko. Byla založena v roce 1769 Johannem Buquoym jako malá dřevařská víska. Původně ji tvořily jen dva domky, další přibyly až díky rozmáhající se plavbě dřeva, která sem přivedla nové obyvatele, převážně německé národnosti. Po válce a nuceném odsunu obyvatel byla oblast osidlována ve velké míře rumunskými Slováky. Obcí s obecním úřadem se Pohorská Ves stala až v roce 1956, kdy byla zároveň přejmenována z Terčí na Pohorskou Ves. Dnes Pohorská Ves zahrnuje velké území o rozloze 81,2 km², většinu z ní tvoří hluboké lesy Přírodního parku Novohradské hory. K obci náležejí také dvě osady – Lužnice a Pohoří na Šumavě (bývalou sklářskou osadu). Kostel sv. Linharta v Pohorské Vsi byl postaven roku 1787 jako pozdně barokní stavba.

Pohorská VesOkolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Na své si zde přijsou zejména milovníci jízdy na kole, sběratelé lesních plodů a houbaři. V katastru obce se nachází Kamenec – nejvyšší hora Novohradských hor, NPR Žofínský prales (nejstarší přírodní rezervace ve střední Evropě), Pivonické skály, přírodní památka Pohoří na Šumavě či Prameniště Pohořského potoka. Okolními lesy vedou dálkové trasy a cyklotrasy jako je například Stezka Českem nebo Via Czechia jižní. Na území obce jsou dvě ze tří tisícimetrových vrcholů české části Novohradských hor.

Aktivity v obci Pohorská Ves

Kamenec – nejvyšší hora Novohradských hor

Kamenec je jihočeská hora, nejvyšší vrchol české části Novohradských hor. Nachází se 3 km jihozápadně od Pohoří na Šumavě, 400 metrů od česko-rakouské státní hranice.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Pohoří na Šumavě – bývalá sklářská osada v Novohradských horách

Ikonické odlehlé místo v Novohradských horách zažilo řadu proměn: z bývalé sklářské osady vznikla prosperující obec, která během 20. století téměř zmizela z map. Dnes tu kromě zachráněného torza kostela stojí pár nových domů, lákavé jsou zejména cyklistické a pěší výlety do okolí k zaniklým vsím.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Pohořský rybník u Pohoří na Šumavě

Pohořský rybník je splavovací nádrž v Novohradských horách. Nachází se na Pohořském potoce, 2 km severozápadně od Pohoří na Šumavě.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Jiřická nádrž v Novohradských horách

Jiřická nádrž se nachází v Novohradských horách, je zásobníkem pitné vody pro nádrž Římov, která zásobuje vodou velkou část Českobudějovicka. Jiřická nádrž by se měla v blízké době stát zvláště chráněným územím.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Kapelníkův rybník u Pohoří na Šumavě

Kapelníkův rybník nebo také Kapelunk (něm. Kapelung) bývá považován za jednu z nejkrásnějších novohradskohorských plavebních klauzur.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Huťský rybník u Pohorské Vsi

Huťský rybník je jedna z nehezčích klauzur neboli splavovacích nádrží na dřevo v Novohradských horách.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Pohorská Ves

Pension Baronův most v Novohradských horách

Rodinný penzion se nachází v nejjižnějším koutu České republiky, v nadmořské výšce 860 metrů, obklopen nádhernými lesy Novohradských hor. Objekt penzionu je zrekonstruovaná bývalá hájovna.
Pohorská Ves, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Novohradsko – Doudlebsko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Buquoyů z Nových Hradů Terčiným údolím na Cuknštejn

Hledáte místo, připomínající pohádku? Pak se vydejte do nejjižnějšího cípu jižních Čech a prozkoumejte městečko Nové Hrady a jejich okolí. Neporušenou přírodu najdete i mimo chráněné oblasti, a kromě toho je tu k vidění celá řada zajímavých míst.
Nové Hrady, Cesty krajinou

Výlet na kole krajinou Buquoyů

Poznejte tak trochu jinak francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích. Patřili k nim i Buquoyové, kteří do českých zemí přišli v 17. století. Občas se můžete setkat i se jménem "Buquoy de Longueval" – to podle rodového sídla v severofrancouzské Picardii.
Nové Hrady, Na kole po Česku

Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku na Rabí

Je tak slavné, že se o něm píše v učebnicích dějepisu a učí ve školách. V Praze má dokonce hospodu, zmiňují se o něm průvodci nejméně na dvou českých hradech, objevilo se na bankovkách a poskakuje na webových stránkách hradu Rabí. Jeho majitelem byl významný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.