Úvod > Česká nej > Průmysl > Solo Sušice – největší výrobce zápalek v České republice
Průmysl

Solo Sušice – největší výrobce zápalek v České republice

Solo Sušice je jedním z prvních výrobců zápalek safety matches na světě. Jejich historii připomíná místní Muzeum Šumavy.
Solo Sušice býval jediným výrobcem standardních, domácnostních, krbových a reklamních zápalek v České republice, a to od roku 1839. Na počátku sušické sirkárny stál její zakladatel Vojtěch Scheinost. Ve 20. letech 19. století "vyvandroval" z chudičké Sušice do Vídně, aby se vyučil nějakému řemeslu. Stal se truhlářem a vyráběl v sirkárně dřívka. Jeho budoucí manželka Marie tu zase občas připravovala jinak tajnou fosforovou směs na hlavičky zápalek. Když se spolu vrátili do Sušice, dali své vědomosti dohromady a založili sirkárnu.

V roce 1839 se začala psát slavná epocha sušické sirkárny. Pro další vývoj bylo určující, že do sirkárny vstoupil místní židovský obchodník Bernard Fürth, který v té době obchodoval po celé Evropě s peřím. V krátké době výrobu značně rozšířil a Scheinostovi nechal místo vedoucího. V tomto spojení sirkárna na parních strojích vyráběla až do roku 1903, kdy se šest výrobců v Rakousko-Uhersku spojilo a založilo akciovou společnost Solo se sídlem ve Vídni. Mimochodem kvůli nemocem z povolání, zavedli Fürthovi u sušické sirkárny snad první „závodní“ lázně u nás a také první mateřskou školku.
 

Solo Sušice po vzniku Československa

Po vzniku Československa se do čela společnosti dostali vnuci zakladatele Ernst a Bernard Fürthové, kteří spojili síly s další společností Helios a jelikož značka Solo byla známější, celá skupina dostala její jméno. Solo expandovalo od roku 1922, kdy došlo k fúzi, až do toho roku 1936 a postupně skupovalo významné slovenské sirkárny, polské sirkárny, maďarské sirkárny, jugoslávské sirkárny, takže Solo jako takové bylo významným hráčem na středoevropském trhu.

Po skončení války, koncem roku 1945 se na společné poradě závodních rad zrodil návrh na vyčlenění sirkařských závodů ze znárodněného Spolku. Podle znárodňovacích předpisů se české sirkárny vyňaly z majetkové podstaty znárodněného Spolku a roku 1946 byl v dohodě s minstrem financí utvořen národní podnik.

V roce 1971 přišel do Sola Stanislav Bojanovský jako konstruktér a v roce 1974 se stal šéfem Sirkárny. Na automatických linkách se v těch dobách vyráběly čtyři druhy zápalek. Standardní, kterých bývá v krabičkách kolem čtyřiceti, domácnostní ve větší krabičce, která obsahuje až 250 kusů, krbové – dlouhé až dvacet centimetrů a reklamní, které se trhají přímo z papírové krabičky. A papírové byly všechny krabičky od roku 1984. Do té doby se v Sušici vyráběly také ze dřeva. Naše zápalky měly tehdy vynikající pověst a vyvážely se do padesáti zemí světa.
 

Konec slavné sirkárny

Slavná éra sirkárny skončila až na konci roku 2008, kvůli silné konkurenci firem z Indie, Pákistánu i Číny, když už nedokázala konkurovat výrobními náklady. Technologii prodala indické firmě a fungovala dál už jen jako obchodní subjekt. Poté se přestěhovala do Brna, kde sídlí majitel celého čtyřicetihektarového areálu bývalého Sola Sušice. Továrnu na sirky, která do roku 1948 patřila k největším v Evropě, připomínají už jen poslední tři opuštěné budovy a expozice sirkařství v Muzeu Šumavy.
Žhavý příběh sirek ze Sušice

Žhavý příběh sirek ze Sušice

Sušické sirky v sobě neskrývají jenom kus české historie, tradici a slávu podobnou jako Becherovka či Škodovka, ale také silný příběh o chudém chlapci, o lásce a dokonce o průmyslové špionáži – i když v době, kdy průmyslová revoluce byla ještě v plenkách.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Zamykání Otavy 2023

Jedná se 23. ročník Zamykání Otavy, začátek akce v 11:00 hod. v kempu Sušice, občerstvení a hudba je zajištěno. Splouvá se až do Horažďovic.
Sušice, Plzeňský kraj

Dny Šumavského trojhradí

V uvedené dny bude celý hradní areál průchozí samostatně (bez průvodce a komentované prohlídky).
Rabí, Plzeňský kraj

Charitativní odpoledne na hradě Rabí

Program na hradě.
Rabí, Plzeňský kraj

Nebíčko a peklíčko na Rabí

Přijďte oslavit svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí.
Rabí, Plzeňský kraj

Vánoce na hradě Rabí

Dozvíte se více o tom, jak dobu adventu a Vánoc trávili naši předci a poodhalíte také něco ze symboliky tohoto období.
Rabí, Plzeňský kraj

Dny šumavského trojhradí na hradě Kašperk

Podívejte se na hrad jinou optikou! Proč byl hrad postavený právě zde? Jak podoba hradu ovlivňovala život v něm? Jak to bylo například se zdrojem vody? Měl hrad nějaká "zadní vrátka"? Na tyto a další otázky najdete odpověď na Dnech šumvaského trojhradí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Podzimní šumavské Trojhradí

Pohled na hrad jinou optikou.
Velhartice, Plzeňský kraj

Filmové Kašperské Hory

Pozvánka na další ročník filmového festivalu do Kašperských Hor.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Půjčovna lodí Otava – jízda na kánoi, raftu či kajaku krajinou Šumavy

Pojďte se projet na kánoi, raftu nebo kajaku krásnou šumavskou krajinou. Nabízíme pronájem kanoí, kajaků, raftů a dalšího vodáckého vybavení. Vzhledem k nově postavené cyklostezce jsme otevřeli půjčovnu kolečkových bruslí.
Sušice, Plzeňský kraj

Sporthotel Pekárna Sušice – squash, kuželky, bowling a další sporty v Sušici

Ideálním místem pro příznivce kuželek, bowlingu či squashe, a to jak pro jednotlivce, tak pro skupiny je Sporthotel Pekárna Sušice.
Sušice, Plzeňský kraj

Zámek Hrádek u Sušice

Na Klatovsku naleznete opravený Zámek Hrádek ve stejnojmenné obci u Sušice. Volně přístupný je zámecký park s naučnou stezkou Františka Pravdy.
Sušice, Plzeňský kraj

Psí škola v Sušici a v Horažďovicích – pro vaše pejsky a vaši zábavu

Kdo si hraje, nezlobí – aneb zaměstnejte svého psa dřív, než zaměstná on vás! Kurzy dobrého chování a agility pro všechny psy a pejsky. Vítáni jsou psi malí i velcí, hodní i rozjívení, štěňata i dospělí... Vyzkoušejte odvahu a šikovnost svého pejska (i svou) na překážkách agility!
Sušice, Plzeňský kraj

Půjčovna jízdních kol, kolečkových bruslí a lyží v Sušici

Půjčovnu jízdních kol, kolečkových bruslí a lyží naleznete v Sušici.
Sušice, Plzeňský kraj

Říční ostrov Santos

Ostrov Santos je součástí Lesoparku Luh a leží mezi řekou Otavou a Mlýnským potokem. Najdete zde velké moderní dětské hřiště i příjemné posezení s občerstvením. Ostrov je během letních měsíců dějištěm mnoha kulturních a sportovních akcí.
Sušice, Plzeňský kraj

Křížová cesta v Sušici

K začátku křížové cesty vás ze sušického náměstí dovede zelená turistická značka. V rámci projeku Sušická pavučina byla v Sušici vybudovaná křížová cesta vedoucí ke kapli Anděla Strážce.
Sušice, Plzeňský kraj

Na kole v dohledu hradu Rabí

Cykloturistický výlet nádhernou pošumavskou krajinou s krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu Rabí.
Sušice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Sport Hotel Pekárna Sušice

Romantika, rodinná relaxace, ale i krátkodobý pobyt pro podnikatele v královském městě Sušice – to vše je Sport Hotel Pekárna. Hotel obohatil město Sušici o nové možnosti dobrého ubytování, kvalitního stravování i o různé zábavné a sportovní činnosti.
Sušice, Plzeňský kraj

Hotel Gabreta Sušice

Hotel Gabreta je útulný hotel v centru města Sušice, které bývá právem nazýváno Bránou Šumavy. K provozu hotelu patří restaurace, kavárna a recepce s non-stop provozem.
Sušice, Plzeňský kraj

Pivovar U Švelchů v Sušici

V sušickém pivovaru U Švelchů můžete ochutnat Sušičák Výčepní, Nuželický Ležák, Polotmavý Ležák nebo Pšeničný ležák. Pivo je také možno zakoupit lahvové.
Sušice, Plzeňský kraj

Apartmány Bašta

Apartmány Bašta se nachází v centru města Sušice a zároveň 50 m od klidné, oddychové, sportovní zóny lesoparku Luh.
Sušice, Plzeňský kraj

Ubytování Roušarka

Garni hotel Roušarka se nachází v Sušici.
Sušice, Plzeňský kraj

Pension u sovy

Rodinný pension u sovy poskytuje stylové ubytování ve městě Sušice, nazývané také jako brána Šumavy.
Sušice, Plzeňský kraj

Šumavská chalupa v Divišově

Stylově zařízená restaurace a penzion při hlavní trase z Dlouhé Vsi do Sušice. Vyberete si zde z množství pokrmů české a staročeské kuchyně, domácích limonád i výborného piva.
Sušice, Plzeňský kraj

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Vyhledávaná šumavská hospůdka u Štěpána je od konce května 2023 znovu otevřená. Provozovatelé slibují výborné steaky, čerstvou a šťavnatou zeleninu a mnoho dalšího.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj