Úvod > Česká nej > Kulturní > MyCello – první elektrické violoncello na světě vytištěné na 3D tiskárně
Kulturní

MyCello – první elektrické violoncello na světě vytištěné na 3D tiskárně

MyCello je unikátní violoncello, ve kterém se propojují tradiční a moderní prvky ve futuristickém vzhledu s technologii 3D tisku. Tiché elektrické violoncello na míru přesně podle představ zákazníků a za skvělou cenu vyvinula přerovská firma Sensio.
Za všechno může pandemie COVID-19: dva kamarády Jana Tobolíka a Ondřeje Kratochvíla a desítku jejich zaměstnanců ze společnosti Sensio.czPřerově nadchlo, že společnost Prusa Research pod taktovkou Josefa Průši rozdávala obličejové štíty vytištěné na 3D tiskárně. Rozhodli se zapojit, objednali si vlastní tiskárnu, jenže dorazila po šesti týdnech, a to už první vlna pandemie opadla. Během té doby se zajímali o vše kolem 3D tisku a zjistili, že se dají tisknout i hudební nástroje. Kratochvíl na violoncello nejenom hraje, ale také vyučuje. Bydlí v bytě, jeho sousedi si stěžují, že hraje moc nahlas, a tak už před pandemií uvažoval o koupi tichého elektrického cella. S tiskárnou si ho najednou mohl sám vyrobit.

Myšlenka zaujala jeho kolegu Honzu, který se ujal řízení projektu. Na rozjetí výroby využili crowdfundingovou platformu, kde pro zahájení výroby žádali 200 tisíc korun. Ty získali během jediného dne, nakonec ale nasbírali milion. A tak vzniklo MyCello, violoncello vyrobené technologií 3D tisku přímo na míru každému hudebníkovi.
Samotný tisk nejjednodušší verze trvá přibližně 13 hodin, dalších osm hodit zabere zkompletování a ruční dodělávky. Jak vysvětlují autoři, hráči se na svém nástroji orientují jen díky hmatové paměti. Než stoprocentně ovládnou nový nástroj, musí si na něj dlouho zvykat – a to všechno s MyCellem odpadá.

MyCello sice není sice z lakovaného dřeva, nemá oblé tvary s vyřezávanými otvory, chybějící části nástroje si zkrátka musíte domyslet, zato je skladné. Hráči si mohou zvolit libovolnou barvu. Nerozklíží se, neublíží mu cestování, uleví i zádům dětí, které z domova do hudební školy nosí těžký nástroj na zádech. MyCello si objednávají lidé z celého světa – profesionální hudebníci, kteří je pořizují jako doplněk ke klasickému hudebnímu nástroji, žáci a učitelé základních uměleckých škol, amatérští i profesionální hráči v kapelách i ti, kteří s hrou na cello začínají.

Violoncellem vývoj rozhodně nekončí, budoucnost závisí na zájmu zákazníků. Objevil se už například funkční model kontrabasu a chystají se další hudební nástroje.

Violoncello vytištěné na 3D tiskárně v březnu 2022 vyhrálo soutěž Creative Business Cup, kterou pořádá agentura CzechInvest a jejímž cílem je podpora kreativních českých startupů. Z deseti finalistů vybrala odborná porota právě společnost Sensio, která bude Českou republiku reprezentovat i na celosvětovém finále soutěže v Kodani.
 
100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2022

100 tipů na tradiční i netradiční festivaly 2022

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta do Strážnice. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

22 dobrých zpráv pro rok 2022 aneb v čem jsme skvělí

22 dobrých zpráv pro rok 2022 aneb v čem jsme skvělí

Svět není temný a zlý. I v době, kdy se na vás ze všech stran valí vysoká inflace, rostoucí ceny energií a nedostatek surovin, se dají najít světlejší místa a zářivé okraje mraků. Našich dvaadvacet největších, nejstarších a nejkrásnějších tipů z celé České republiky vás sice nezvedne ze židle a nepřiměje protančit den, ale svět možná díky nim uvidíte méně černě. Zábavněji a laskavěji, s trochou optimismu a naděje. Ať vám naše dvaadvacítka zlepší výhled do roku 2022!

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Novoroční výstup na Čekyňský kopec

Tradiční novoroční akce – trasu i čas si podle vlastní potřeby volí každý účastník sám, přijít na Čekyňský kopec je možné od 10 do 14 hodin. V této době je na místě samotném připraveno občerstvení pro dospělé i pro děti a lze si tu také opéci donesenou uzeninu.
Přerov, Olomoucký kraj

Silvestrovský výstup na Stráž v Brodku u Přerova

Medvědářská společnost vás zve na silvestrovský výstup na nejvyšší brodeckou horu Stráž, který se uskuteční 31. prosince ve 13:00.
Brodek u Přerova, Olomoucký kraj

Novoroční výstup na hrad Helfštýn

Tradiční novoroční výstup na hrad Helfštýn. Jeho brány se mimořádně otevřou první v sobotu v novém roce, která připadne na 7. ledna 2023.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Festival Holešovská regata 2023

Holešovská regata je opět tady!
Holešov, Zlínský kraj

Město Přerov

Uprostřed Moravy v Olomouckém kraji leží na řece Bečvě město Přerov. S městem je spojena řada známých jmen osobností, sídlí zde Muzeum Komenského či nejstarší tuzemské muzeum zaměřené na pedagogiku. Prohlédnout si můžete také několik dalších památek.
Přerov, Olomoucký kraj

Zámek Přerov – Muzeum Komenského

Většinu sálů přerovského zámku, který se tyčí nad zbytky městských hradeb, využívá Muzeum Komenského pro své dlouhodobě instalované expozice už od roku 1906. Dnešní podobu vtiskl budově rod Žerotínů, kteří jej v 17. století několikrát přestavěli.
Přerov, Olomoucký kraj

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.
Přerov, Olomoucký kraj

Galerie města Přerov

Galerie města Přerova sídlí na Horním náměstí 1 v prostorách bývalé zámecké stolárny, přebudované v industriálním duchu do podoby moderní výstavní síně. Příjemné prostředí městské památkové zóny láká k návštěvě celého starobylého Horního náměstí.
Přerov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Přerovský pivovar Zubr

Moravský pivovar se zubří hlavou ve znaku vaří jedno z nejlepších piv v naší republice, o čemž svědčí množství ocenění z odborných i laických degustačních soutěží. Důvod je zřejmý – Zubr totiž k jeho přípravě používá opravdu kvalitní suroviny a zachovává tradiční výrobní postupy.
Přerov, Olomoucký kraj

U Labutě – pivnice a restaurace s novou dimenzí služeb

Grilovaná kolena, kuřecí křidélka, vepřová žebírka jsou zde běžnou součástí každého posezení. Děláme gastronomii tak, aby ji host mohl vnímat celou škálou pocitů, vjemů a aby uspokojila maximálně jeho potřeby.
Přerov, Olomoucký kraj

Polévkárna Aniččin dvůr

Dobrá domácí kuchyně založená na tradičních recepturách a surovinách od místních dodavatelů a farmářů. Krom polévek, od dršťkové po pórkovou, je v nabídce také široká škála zabíjačkových specialit, jako je tlačenka, sádlo nebo škvarky.
Přerov, Olomoucký kraj

Hotel Jana

Hotel Jana Congress & Wellness v Přerově je situován uprostřed zeleně v blízkosti centra města. Hotel nabízí ubytování v 93 prostorných pokojích s kapacitou 202 lůžek vč. přistýlek.
Přerov, Olomoucký kraj