Úvod > Aktuality > České značky: Josef Průša, král 3D tisku
Zážitky

České značky: Josef Průša, král 3D tisku

  • Vydáno11. dubna 2021
Nekorunovaný král 3D tisku Josef Průša a jeho společnost Prusa Research patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. S jejich produkty pracují firmy a instituce ve více než 160 zemích světa včetně SpaceX Elona Muska či NASA, pověstná je i Farma a nasazení, s nímž se firma pustila do výroby ochranných pomůcek při epidemii covidu-19.
V dubnu 2021 se zakladatel a majitel společnosti Prusa Research Josef Průša stal vítězem prestižní soutěže EY Podnikatel roku. V roce 2020 firma dosáhla historicky nejvyšších tržeb 2,2 miliardy a 3D tiskárny Original Prusa i3 vyhrávají ocenění po celém světě. Velká část jejich dílů je stále tištěná na dalších 3D tiskárnách. Proto také přímo v sídle firmy v pražských Holešovicích najdete takzvanou Farmu, obří místnost, kde stovky tiskáren tisknou díly na další stroje.
 

Prusa Research: osmipatrová garáž v Holešovicích

Kutil, vynálezce a jeden z celosvětově nejznámějších lidí v oblasti 3D tisku se o 3D tiskárny začal zajímat při nástupu na Vysokou školu ekonomickou, tedy v roce 2009. Tehdy považoval 3D tisk za pouhé hobby, přestože ho nová technologie fascinovala – především tím, jak lze tyto stroje dále vylepšovat. Později se přidal k open-source projektu RepRap a v roce 2012 založil firmu Prusa Research.

Začátky byly hodně skromné: žádní investoři, jen sklep na Smíchově a spousta krabic na pizzu, do kterých Josef s bratrem Michalem balili součástky na tiskárny a posílali je z malé dílny do celého světa. A jak je to teď? Prusa Research sídlí v Holešovicích a každý měsíc posílá do světa kolem deseti tisíc tiskáren. Je nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě (Deloitte 2018) s růstem 17 118 % za poslední čtyři roky a obsadila první místo v kategorii Deloitte BIG 5 s tempem růstu 4 527 %.

Čísla sice jsou světová, podle slov Josefa Průši ale když přijdete do Prusa Research, budete mít pocit, že jste vstoupili do garáže vášnivého kutila – i když těch kutilů je přes šest set a garáž má osm pater. Stovky lidí tu vyvíjejí vlastní hardware a software, vynalézají, vylepšují, testují a experimentují. Rozhodně se nenudí a navíc je práce náramně baví.
 

Čtvrt milionu obličejových štítů zdarma„Rok 2020 je konečně za námi a bylo by asi nošením dříví do lesa opakovat, jak těžký rok to pro mnoho z nás byl,“ píše Josef Průša na svém blogu. „Nicméně navzdory (nebo možná díky) všem výzvám se 3D tiskařská komunita ještě více rozrostla a byla aktivnější než kdykoliv předtím.“ Během roku 2020 firma vyrobila a odeslala přes 100 tisíc 3D tiskáren, 500 tun Prusamentu a stovky tisíc dalších objednávek.

Pandemie navíc vedla k tomu, že na jaře 2020 se lidé spojili a začali si nezištně a obětavě pomáhat. Důkazem jsou obličejové štíty, které firma začala tisknout v první fázi pandemie, kdy byl akutní nedostatek ochranných prostředků. Samotná společnost Prusa Research za rok rozdala do českých nemocnic, lékařům, školám nebo pracovníkům sociálních služeb více než 250 tisíc ochranných štítů. Malý vtípek? Ty od Průši poznáte je podle firemní oranžové barvy.

Štít je plně certifikovaný, firma na sociálních sítích zveřejnila i detailní postup jeho výroby a design se vzápětí rozšířil po celém světě, takže miliony dalších kousků vytiskli na 3D tiskárnách dobrovolníci v Česku i ve světě. Kromě toho se společnost podílela na vývoji plicního ventilátoru CoroVent a sdílela i své interní postupy, jak nastavit hygienu a bezpečnost ve firmě.
 

Tiskárny, nové projekty a virtuální Monte Carlo

  • Tiskárny pro 3D tisk jsou vyprodané na týdny dopředu. I kdyby firma výrobu zdvojnásobila, s odbytem nebude mít problém. Většina výrobků míří do USA, přibližně 80 procent zákazníků si tiskárnu objednává formou stavebnice a sami si ji také sestavují.
  • V roce 2021 chce Prusa Research vydat první resiny, vyrobené a vyvinuté přímo ve firemní laboratoři. Množství plastového odpadu firma plánuje zpracovat vstřikolisem, a rovněž chce sbírat plastový odpad z českých univerzit a labů.
  • Do chodu by měla být uvedena linka na plošné spoje, což urychlí vývoj a zlevní výrobu, na komunitní stránce PrusaPrinters.org (oblíbené místo pro získávání 3D modelů pro majitele všech tiskáren) se můžete těšit na spousty dalších tipů a pro Český dům výstavy EXPO 2021 v Dubaji se chystá prototyp automatizované tiskové farmy postavené na XL modelu.
  • Za pomoc při epidemii covidu-19 na jaře 2020 patřil Josef Průša patřil mezi devět lidí, oceněných Českým červeným křížem zlatou medailí.
  • Poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) pořádá soutěž Podnikatel roku ve světě od roku 1986, v Česku proběhl v roce 2021 jednadvacátý ročník.
  • V předchozím ročníku se celostátním vítězem soutěže stal zakladatel a spolumajitel firmy Kiwi.com Oliver Dlouhý, v minulosti titul získali například majitel firmy Unicorn Vladimír Kovář, Eduard Kučera z Avastu, šéf dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura, majitel firma na výrobu zdravotnických lůžek Linet Zbyněk Frolík či ředitel Kofoly Jannis Samaras.
České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

Když se řekne Linet, možná se vám vybaví česká varianta toho, čemu se říká americký sen, tedy vybudování špičkového průmyslového subjektu s mimořádnou mezinárodní reputací prakticky z ničeho. Zdravotní lůžka od české firmy se dokonce objevila v populárním americkém seriálu Dům z karet / House of Cards anebo v bondovce Casino Royale.

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

Traktor Zetor letos slaví neuvěřitelných 75 let! Tradiční značka české zemědělské techniky začala s výrobou v roce 1945. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. 3. 1946. I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně, kde (až bude zase otevřeno) můžete dokonce navštívit netradiční muzeum Zetor Gallery s přehlídkou všech dosud vyráběných typů.

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

České značky: Kaipan, česká auta s exotickým designem

Česká republika patří mezi automobilové velmoci:, zatím ale žádná značka nepotvrzuje rčení o zlatých českých ručičkách tolik jako Kaipan. Seznamte se s příběhem originálních sportovních aut ze Smržovky. Z počátečního projektu zapáleného nadšence se vyvinula manufaktura na automobily, které budí pozornost všude, kde je potkáte, na silnicích, výstavách i motoristických srazech.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

Když se 11. 11. 2011 na minutu přesně v 11 hodin ve Šternberku otevřela Expozice času, pro město to znamenalo mnohem víc než pouhé otevření nového muzea. Vrátila se mu totiž pověst města hodin, o kterou přišlo po zrušení hodinářské expozice na zdejším hradě.

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen.

Další aktuality

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

Novozélandské papoušky, slůňata, vlky nebo plameňáky – nejen tyto zvířata mohou návštěvníci stále pozorovat ve venkovních výbězích pražské zoo. Velké části z nich se totiž zazimování netýká a k vidění jsou venku i během zimních měsíců.
Praha | Příroda

Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich odráží jak inspirace benátským karnevalem, tak osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími. Kam na masopustní oslavy v Praze?
Praha | Zážitky

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.
Praha | Životní styl

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

Nejkratší měsíc v roce přináší řadu příležitostí, jak se poveselit. Na mnoha místech začínají masopusty, vydat se můžete do centra města na elegantní plesy anebo s dětmi vyrazit za zábavou na matějskou pouť, do cirkusu či za modely mašinek.
Praha | Zážitky