V dubnu 2021 se zakladatel a majitel
společnosti Prusa Research Josef Průša stal vítězem prestižní
soutěže EY Podnikatel roku. V roce 2020 firma dosáhla historicky nejvyšších tržeb 2,2 miliardy a 3D tiskárny Original Prusa i3 vyhrávají ocenění po celém světě. Velká část jejich dílů je stále tištěná na dalších 3D tiskárnách. Proto také přímo v sídle firmy v
pražských Holešovicích najdete takzvanou
Farmu, obří místnost, kde stovky tiskáren tisknou díly na další stroje.
Prusa Research: osmipatrová garáž v Holešovicích
Kutil, vynálezce a jeden z celosvětově nejznámějších lidí v oblasti 3D tisku se o 3D tiskárny začal zajímat při nástupu na Vysokou školu ekonomickou, tedy v roce 2009. Tehdy považoval 3D tisk za pouhé hobby, přestože ho nová technologie fascinovala – především tím, jak lze tyto stroje dále vylepšovat. Později se přidal k open-source projektu RepRap a v roce 2012 založil
firmu Prusa Research.
Začátky byly hodně skromné: žádní investoři, jen sklep na Smíchově a spousta krabic na pizzu, do kterých Josef s bratrem Michalem balili součástky na tiskárny a posílali je z malé dílny do celého světa. A jak je to teď? Prusa Research sídlí v
Holešovicích a každý měsíc posílá do světa kolem deseti tisíc tiskáren. Je
nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě (Deloitte 2018) s růstem 17 118 % za poslední čtyři roky a obsadila první místo v kategorii Deloitte BIG 5 s tempem růstu 4 527 %.
Čísla sice jsou světová, podle slov Josefa Průši ale když přijdete do Prusa Research, budete mít pocit, že jste vstoupili do garáže vášnivého kutila – i když těch kutilů je přes šest set a garáž má osm pater. Stovky lidí tu vyvíjejí vlastní hardware a software, vynalézají, vylepšují, testují a experimentují. Rozhodně se nenudí a navíc je práce náramně baví.
Čtvrt milionu obličejových štítů zdarma
„Rok 2020 je konečně za námi a bylo by asi nošením dříví do lesa opakovat, jak těžký rok to pro mnoho z nás byl,“ píše Josef Průša na svém blogu. „Nicméně navzdory (nebo možná díky) všem výzvám se 3D tiskařská komunita ještě více rozrostla a byla aktivnější než kdykoliv předtím.“ Během roku 2020 firma vyrobila a odeslala přes 100 tisíc 3D tiskáren, 500 tun Prusamentu a stovky tisíc dalších objednávek.
Pandemie navíc vedla k tomu, že na jaře 2020 se lidé spojili a začali si nezištně a obětavě pomáhat. Důkazem jsou
obličejové štíty, které firma začala tisknout v první fázi pandemie, kdy byl akutní nedostatek ochranných prostředků. Samotná společnost Prusa Research za rok rozdala do českých nemocnic, lékařům, školám nebo pracovníkům sociálních služeb více než 250 tisíc ochranných štítů. Malý vtípek? Ty od Průši poznáte je podle firemní oranžové barvy.
Štít je plně certifikovaný, firma na sociálních sítích zveřejnila i detailní postup jeho výroby a design se vzápětí rozšířil po celém světě, takže miliony dalších kousků vytiskli na 3D tiskárnách dobrovolníci v Česku i ve světě. Kromě toho se společnost podílela na vývoji plicního ventilátoru CoroVent a sdílela i své interní postupy, jak nastavit hygienu a bezpečnost ve firmě.
Tiskárny, nové projekty a virtuální Monte Carlo
- Tiskárny pro 3D tisk jsou vyprodané na týdny dopředu. I kdyby firma výrobu zdvojnásobila, s odbytem nebude mít problém. Většina výrobků míří do USA, přibližně 80 procent zákazníků si tiskárnu objednává formou stavebnice a sami si ji také sestavují.
- V roce 2021 chce Prusa Research vydat první resiny, vyrobené a vyvinuté přímo ve firemní laboratoři. Množství plastového odpadu firma plánuje zpracovat vstřikolisem, a rovněž chce sbírat plastový odpad z českých univerzit a labů.
- Do chodu by měla být uvedena linka na plošné spoje, což urychlí vývoj a zlevní výrobu, na komunitní stránce PrusaPrinters.org (oblíbené místo pro získávání 3D modelů pro majitele všech tiskáren) se můžete těšit na spousty dalších tipů a pro Český dům výstavy EXPO 2021 v Dubaji se chystá prototyp automatizované tiskové farmy postavené na XL modelu.
- Za pomoc při epidemii covidu-19 na jaře 2020 patřil Josef Průša patřil mezi devět lidí, oceněných Českým červeným křížem zlatou medailí.
- Poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) pořádá soutěž Podnikatel roku ve světě od roku 1986, v Česku proběhl v roce 2021 jednadvacátý ročník.
- V předchozím ročníku se celostátním vítězem soutěže stal zakladatel a spolumajitel firmy Kiwi.com Oliver Dlouhý, v minulosti titul získali například majitel firmy Unicorn Vladimír Kovář, Eduard Kučera z Avastu, šéf dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura, majitel firma na výrobu zdravotnických lůžek Linet Zbyněk Frolík či ředitel Kofoly Jannis Samaras.
Josef Průša je zakladatel a majitel firmy Prusa Research, která patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě.
Farma je obří místnost v sídle firmy v Praze, kde stovky 3D tiskáren tisknou díly na další stroje.
V dubnu 2021 se Josef Průša stal vítězem prestižní soutěže EY Podnikatel roku.
Každý měsíc firma Prusa Research posílá do světa kolem deseti tisíc 3D tiskáren.
Během pandemie covidu-19 firma rozdala českým nemocnicím, lékařům, školám a pracovníkům sociálních služeb více než 250 tisíc ochranných štítů zdarma.
V roce 2021 chce Prusa Research vydat první resiny vyrobené ve vlastní laboratoři, a také se podílela na vývoji plicního ventilátoru CoroVent.
Většina výrobků společnosti míří do USA, zákazníci si tiskárny objednávají formou stavebnice a sami si je sestavují.
V osmipatrové garáži v Holešovicích, kterou Josef Průša nazývá garáží vášnivého kutila, pracuje přes šest set lidí.
Návštěvníci mohou navštívit Farmu, kde se v obří místnosti tisknou díly na další 3D tiskárny a mohou vidět, jak stovky lidí vyvíjí, vynalézají a testují nové technologie.
Firma založená Josefem Průšou v roce 2012 začala jako malá dílna a dnes je jednou z největších světových firem ve výrobě 3D tiskáren, jejíž produkty se exportují po celém světě a má významný přínos v inovacích a při pomoci v krizových situacích, jako byla pandemie covidu-19.