Úvod > Aktuality > Vydejte se na výlet do Vrchlabí
Vydejte se na výlet do Vrchlabí
"> ">
Kultura

Vydejte se na výlet do Vrchlabí

  • Vydáno9. července 2012
Město Vrchlabí – brána Krkonoš, je ideálním východiskem do centrální části nejvyšších českých hor. České Werchlab i německé Hohenelbe souvisí s polohou na horním toku Labe, stejně jako nejstarší latinský název Albipolis s latinským pojmenováním Labe Albis (Bílé). Vrchlabí kupuje v roce 1533 Kryštof Gendorf z Gendorfu, korutanský důlní odborník a královský rada, a tentýž rok je obec povýšena na město. Vrchlabí se stává jedním z nejvýznamějších center hutnictví v českých zemích a spolu se zpracováváním železa nabývá na důležitosti zpracování lnu. Vedle Jilemnice je Vrchlabí také považováno za jedno z rodišť lyžařského sportu ve střední Evropě. Renesanční zámek z roku 1546 patří k prvním stavbám svého druhu v Čechách. V současné době je sídlem městského úřadu, z původního zařízení zbyla nejvzácnější památka – původní kachlová kamna v bývalém rytířském, dnes velkém zasedacím sále. V zámeckém parku je také dodnes řada vzácných a památných stromů. K pamětihodnostem Vrchlabí patří i děkanský kostel sv. Vavřince, mariánský morový sloup ze 17. století, nejstarší roubený dům U sedmi štítů, historické měšťanské domky a kamenný most ze 17. století se sochou sv. Jana Nepomuckého. V nejvýznamnější barokní památce celého regionu Krkonoš, v augustiniánském klášteře z r. 1705, je dnes Krkonošské muzeum. Vrchlabí je také sídlem Správy Krkonošského národního parku. Nápověda pro soutěžící s Českým rozhlasem: Na vrchlabské Střelnici v prosinci roku 1966 zahájil Miloš Forman natáčení svého slavného filmu Hoří, má panenko.
Historické domky ve Vrchlabí

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.

Turistická jízdárna Knežická chalupa v Krkonoších

Turistická jízdárna Knežická chalupa v Krkonoších

Na Kněžické chalupě můžete poznat, jak se dá vyřádit na snowtubingu, či jak vypadají hory ze sedel koní. Chalupa je v provozu po celý rok, v zimě a v létě týdenní pobyty, na jaře a na podzim převažují pobyty víkendové. U nás se nemusíte bát sednout na koně!

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2023.

Zámek Vrchlabí

Zámek Vrchlabí

Renesanční zámek Vrchlabí je hlavní dominantou města. Původně obklopoval stavbu dvanáct metrů široký vodní příkop, přes který se do zámku vstupovalo třemi mosty.

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.