Úvod > Aktuality > Zrcadlové bludiště na Petříně projde letos rekonstrukcí
Zrcadlové bludiště na Petříně projde letos rekonstrukcí
"> "> ">
Památky

Zrcadlové bludiště na Petříně projde letos rekonstrukcí

  • Vydáno7. dubna 2015
Zrcadlové bludiště na Petříně, populární místo návštěvníků Prahy, zamilovaných párů i školních výprav, se letos dočká nákladné ale nutné rekonstrukce. Kromě bludiště samotného se nového kabátu dočká také obraz zachycující boj proti Švédům na Karlově mostě a diorama, tedy předpolí, ve kterém je obraz zasazen. Restaurátorské práce by však provoz na Petříně neměly výrazně omezit. pouze dd 13. do 19. dubna bude bludiště uzavřené.
PetřínMuzeum hlavního města Prahy letos opraví schody Petřínské rozhledny, věž dostane také nový nátěr. Opravy čekají také sousední Zrcadlové bludiště, které původně vzniklo pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891 jako pavilon Klubu českých turistů. Obnovy se dočkají vstupní prostory nebo zrcadla, která ukazují pokřivené obrazy návštěvníků.

Největšího ošetření se však dostane oblíbenému dioramatu na konci bludiště. Stěny objektu tvoří rámová dřevěná konstrukce opláštěná fošnami (smrk, borovice), část vnitřních stěn je opatřena tzv. kašírkou (napodobující různé stavební materiály), kterou tvoří na stěny připevněné plátno, potažené sádrou s následným tvarováním a barevnou patinací. V zadní části prostoru dioramatu se nachází obraz "Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě v r. 1648", který potřebuje nutně celkové zrestaurování.

PetřínMalba je znečištěna, v ploše malby jsou ztmavlé retuše a především v dolní části, v poměrně rozsáhlých oblastech, malba odpadla, či odpadává. V horní partii obrazu došlo vlivem vysokých dávek slunečního záření, vysokých teplot a nízké relativní vlhkosti vzduchu ke vzniku trhlin. Vliv na poškození obrazu mají také neukáznění návštěvníci, kteří házením mincí malbu poškozují mechanicky. Restaurování obrazu z dioramatu v Zrcadlovém bludišti na Petříně bude rozděleno na dvě etapy. První etapa restaurování obrazu začala 18. 3. 2015 a měla by skončit nejpozději 30. 4. 2015. Úplné restaurování obrazu může být realizováno až po dosažení příznivých klimatických podmínek. Muzeum chce dosáhnout co možná nejpůvodnějšího vzhledu celého diorama, včetně prostoru před obrazem, kde stojí dělo a další předměty, které mají obraz co nejvíc přiblížit realitě.

Mimo to Muzeum hlavního města Prahy přichystalo pro veřejnost několik zajímavých akcí. V okolí Petřínské rozhledny se stejně jako v minulém roce uskuteční 1. května 2015 akce Den s Máchou s koncertem Pražské konzervatoře a 31. května 2015 akce Hrajeme si na Petříně.
Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2023 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.