Úvod > Aktuality > Medvědi grizzly si v děčínské zoo přes zimu užívají klidový režim
Medvědi grizzly si v děčínské zoo přes zimu užívají klidový režim
"> ">
Příroda

Medvědi grizzly si v děčínské zoo přes zimu užívají klidový režim

  • Vydáno4. ledna 2017
Pokud se v těchto dnech vydáte do děčínské zoo, uvidíte většinu zvířat stejně jako v létě. Vzhledem k mírnosti letošní zimy můžete venku vidět dokonce i exotická zvířata, která by jinak byla schovaná v teple svých ubikací. Překvapivě ale neuvidíte zvíře, kterému chladnější počasí vůbec nevadí. Řeč je o medvědech grizzly.
I když jste je v minulosti přes zimu venku v Zoo Děčín vídat mohli, nyní s ohledem na jejich stáří jim v tomto období dopřávají ošetřovatelé klidový režim. Dávají jim na výběr, zda ven chtějí nebo nechtějí. A jejich volba je jednoduchá. Ven se jim nechce. Stejně jako staří lidé, mají i oni problémy s klouby a sychravé počasí a mráz jim nedělá dobře.

Jejich denní režim v současné době zahrnuje pouze přehnání do druhého boxu, aby mohl proběhnout úklid jejich ložnic, a krmení. Když spořádají všechny dobroty, které jim ošetřovatelé nachystají, věnují se pak už jen své nejoblíbenější zimní činnosti, tedy lenošení a pospávání. V tomto klidovém režimu je chtějí ošetřovatelé udržet do brzkého jara.
 
V minulosti upadali medvědi grizzly přes zimu do tzv. nepravého zimního spánku. Ze svých brlohů vycházeli nepravidelně po několika dnech a to jen na pár hodin denně. Nepravý zimní spánek je stav, v němž přečkávají zimu někteří savci a během tohoto období tráví (získávají energii) přeměnou podkožního tuku. Spí, ale na rozdíl od pravých zimních spáčů nesnižují srdeční tep a tělesnou teplotu.
Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.