Úvod > Aktuality > Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru
Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

  • Vydáno5. února 2022
Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
chebský hradExteriéry Chebského hradu mohou především nejmladší návštěvníci pojmout jakožto místo zimních radovánek. Děti si zde mohou, když napadne dostatek sněhu, například stavět sněhuláky, sáňkovat či se věnovat dalším typicky zimním zábavám.

Téměř 50 m vzdálený od paláce a kaple se tyčí mohutný románský bergfrýd, symbol pevné císařské moci. Tradičně je považován za nejstarší stojící chebskou stavbu. Sám J. W. Goethe ho dokonce považoval za dílo starých Římanů, protože bosované kvádrové zdivo mu připomínalo tzv. Pohanskou věž v Řezně (Heidenturm). Každý správný hrad má své strašidlo, nejinak je tomu na hradě chebském, kde již několik staletí trudně bloudí poslední věrní souputníci Albrechta z Valdštejna, kteří zde padli za oběť mordýřskému běsnění v podvečer 25. února 1634.
 

Otevírací doba v zimním období

hrad chebDo konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10 do 15 hodin. Vstup do areálu hradu je během zimního období zdarma. Veškeré hradní interiéry jsou z důvodu jejich nezbytné ochrany před nepříznivými klimatickými vlivy, uzavřeny, ovšem vstup na hrad je až do konce března zdarma!

Volně přístupné je tedy celé rozlehlé hradní nádvoří s expozicí starověké a středověké mechanické artilerie, torzo románského paláce pocházejícího z doby císaře Fridricha I. Barbarossy a barokní pevnostní val, z něhož se nabízí velmi pěkný pohled na část města a blízké okolí.
Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.