Úvod > Aktuality > Užijte si Mělnické Vánoce
Užijte si Mělnické Vánoce
"> "> "> ">
Kultura

Užijte si Mělnické Vánoce

  • Vydáno16. prosince 2019
V Mělníku, městě na soutoku Labe s Vltavou, začnou ve středu Mělnické vánoční trhy 2019, které se letos uskuteční v termínu 19. až 22. prosince na historickém náměstí Míru. Užijte si tu pravou předvánoční atmosféru s hudbou, divadlem a dalším kulturním programem, nebudou chybět koledy, betlém ani výtvarné dílny pro děti. Prodejci ve vánočně vyzdobených stáncích vám nabídnou řemeslné výrobky, tradiční i originální vánoční dárky, horké víno i medovinu a další dobroty.
Mělnické vánoční trhyMělnické vánoční trhy 2019 se uskuteční od čtvrtka 19. do neděle 22. prosince 2019 na historickém náměstí Míru. Předvánoční atmosféra v historickém centru města bude oživena vystoupením hudebníků i divadelníků. Když zazní důvěrně známé tóny českých lidových koled, jsou nejkrásnější svátky v roce už opravdu za dveřmi. Hned ve čtvrtek 19. 12. od 16:00 se můžete těšit na vánoční vystoupení herečky a písničkářky Evy Cendors, která si za svůj domov zvolila sladkou Francii. Na adventně-vánočním koncertě zazní francouzská, anglická i česká posvátná hudba včetně několika skladeb umělkyně.

Poté v 17:00 vás příjemně naladí Euphorica, čtyři hlasy, čtyři nástroje, a především čtyřnásobná ženská energie v hudbě mnoha historických dob i lidové tradiční písni ze všech koutů Evropy. Zaposlouchejte se do
pohanského folku a tradičních písní ze staré Evropy. Muzikantky vás zavedou na sever do chladného Finska, za sborovými zpěvy do Makedonie, ale i do slunného Španělska a Itálie. A ukáží vám, že i české lidovky obstojí mezi evropskými songy.

VánoceV pátek 20. 12. zazní v 15:00 z podia Big Band Trumpets Karla Polácha, originální swingový big band; v 16:00 program pokračuje kapelou BraAgas, která je zaměřená na lidovou hudbu z různých částí Evropy, především písně Sefarditů, Balkánu, nebo Skandinávie i Čech a Moravy. Kapela získala cenu Anděl v žánru world music a poslední album „O ptácích a rybách“ získalo 3. místo žebříčku World Music Charts Europe. Od 17:00 se můžete těšit na Swingové Vánoce – Prime Time Voice. Kromě swingu a jazzu předvede skupina posluchačům i slavné hity známé ze stříbrného plátna.

Během víkendu 21. a 22. 12. vystoupí velké množství umělců nejrůznějších žánrů. Například v sobotu v 11:00 La Dolce Vita, v 16:00 Singtet a v 17:00 se rozezní mobilní zvonkohra Carillon. V neděli 22. 12. se můžete těšit na  kapelu Abalone v 11:00, Janu Rychterovou a spol. od 15:00 hodin či Pražský pouťový orchestr v 16:45. Závěr večera ozvláštní v 17:45 Ohňová show umělecké skupiny Ilusias, jejíž členy spojuje láska k ohni i černému divadlu. Důraz klade na vysokou technickou i uměleckou úroveň působivého vystoupení.


Vánoční výstava v Regionálním muzeu

retro vánoceRegionální muzeum Mělník láká na letošní vánoční výstavu „Vánoce 70. a 80. let" – zavzpomínejte na vánoční svátky v době, kdy frčeli mončičáci, céčka, umakart a chemlon… Na výstavě určitě poznáte hračky, které jste mívali jako malí, starší ročníky vzpomenou na dobovou módu (teplákové soupravy, plizované sukně nebo klipsové naušnice), k vidění je i klasický telefon s otáčecím číselníkem anebo dobová elektronika – gramofon, televizor či domácí spotřebiče – pračka a ždímačka.

Vánoční "retro" výstava ve velkém sále bude přístupná až do 5. 1. 2020, vždy od úterý do neděle 9:00-12:00 a 12.30-17:00 hodin. Vstupné na výstavu je 25 korun, rodinné 60 Kč.
Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, vláčky a regionální historie

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, vláčky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.