Úvod > Aktuality > Zámecký park v Třeboni se až do roku 2020 uzavírá
Zámek v Treboni pripomíná výrocí knežny Eleonory ze Schwarzenbergu
"> Zámek v Treboni pripomíná výrocí knežny Eleonory ze Schwarzenbergu "> "> ">
Památky

Zámecký park v Třeboni se až do roku 2020 uzavírá

  • Vydáno2. září 2019
V závěru hlavní návštěvnické sezóny 2019 se turistům uzavře 6 ha zámeckého parku, který přirozeně odděluje historické jádro města od západního předměstí. Důvodem je realizace plánované obnovy parkových cest a obměna mobiliáře, která se uskuteční od září 2019 do března 2020, za účelem zvýšení památkové hodnoty čtvrtého největšího zámeckého komplexu v Čechách a národní kulturní památky ČR, zámku v Třeboni.
Zámek TřeboňZámecký park v Třeboni prochází od pondělí 2. září 2019 do pátku 27. března 2020 rozsáhlou rekonstrukcí veškerých cest, ale i svého mobiliáře (např. laviček). Vzhledem k rozsahu celkové regenerace bude zámecký park zcela uzavřen, a to na několik měsíců. (Slavnostní otevření parku se chystá na sobotu 28. 3. 2020). Uzavřena tak bude i zámecká cukrárna, avšak provoz Krčmy u Kellyho není vzhledem ke vstupu z Lipovky ohrožen. Dům přírody Třeboňska zůstane také otevřen, avšak se vstupem pod zámeckou věží na malém nádvoří.

zámecký park TřeboňPark projde opravdu razantní proměnou – veškeré asfaltové povrchy budou strženy, bude vytvořeno nové propustné podloží, na které bude pokladenaa vrchní mlatová vrstva, téměř písková, avšak strojně udusaná. Zároveň budou instalovány kopie laviček, jež se dochovaly na jiných schwarzenberských sídlech, a zároveň nové podloží umožní samovolný přeliv vody z jednotlivých luk parku do druhých. V současnosti, pro hutnost cest a asfaltový povrch, se voda zdržovala v loukách a způsobovala uhnívání některých zvláště choulostivých stromů.

TřeboňTouto první rekonstrukční etapou chystá Správa zámku park také do podoby, kdy do něj budou v budoucnu shlížet návštěvníci nové prohlídkové trasy (ať z lodžie císařského sálu, ze zámecké kaple, či ložnic a salónů, které Schwarzenbergové v zahradním traktu měli), kterou souběžně se stěhováním archivu do klášterních prostor na zámku aktivně připravují. I z těchto důvodů došlo před letošní sezónou k odstranění vzrostlých nepůvodních tůjí při zámeckém paláci, které výhledy z oken neumožňovaly. Rádi by se zde jednou dočkali stavu, kdy bude zámecký park alespoň částečně připomínat podobu z roku 1876.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.