Úvod > Aktuality > Zámecký park v Třeboni se až do roku 2020 uzavírá
Zámek v Treboni pripomíná výrocí knežny Eleonory ze Schwarzenbergu
Památky

Zámecký park v Třeboni se až do roku 2020 uzavírá

  • Vydáno2. září 2019
V závěru hlavní návštěvnické sezóny 2019 se turistům uzavře 6 ha zámeckého parku, který přirozeně odděluje historické jádro města od západního předměstí. Důvodem je realizace plánované obnovy parkových cest a obměna mobiliáře, která se uskuteční od září 2019 do března 2020, za účelem zvýšení památkové hodnoty čtvrtého největšího zámeckého komplexu v Čechách a národní kulturní památky ČR, zámku v Třeboni.
Zámek TřeboňZámecký park v Třeboni prochází od pondělí 2. září 2019 do pátku 27. března 2020 rozsáhlou rekonstrukcí veškerých cest, ale i svého mobiliáře (např. laviček). Vzhledem k rozsahu celkové regenerace bude zámecký park zcela uzavřen, a to na několik měsíců. (Slavnostní otevření parku se chystá na sobotu 28. 3. 2020). Uzavřena tak bude i zámecká cukrárna, avšak provoz Krčmy u Kellyho není vzhledem ke vstupu z Lipovky ohrožen. Dům přírody Třeboňska zůstane také otevřen, avšak se vstupem pod zámeckou věží na malém nádvoří.

zámecký park TřeboňPark projde opravdu razantní proměnou – veškeré asfaltové povrchy budou strženy, bude vytvořeno nové propustné podloží, na které bude pokladenaa vrchní mlatová vrstva, téměř písková, avšak strojně udusaná. Zároveň budou instalovány kopie laviček, jež se dochovaly na jiných schwarzenberských sídlech, a zároveň nové podloží umožní samovolný přeliv vody z jednotlivých luk parku do druhých. V současnosti, pro hutnost cest a asfaltový povrch, se voda zdržovala v loukách a způsobovala uhnívání některých zvláště choulostivých stromů.

TřeboňTouto první rekonstrukční etapou chystá Správa zámku park také do podoby, kdy do něj budou v budoucnu shlížet návštěvníci nové prohlídkové trasy (ať z lodžie císařského sálu, ze zámecké kaple, či ložnic a salónů, které Schwarzenbergové v zahradním traktu měli), kterou souběžně se stěhováním archivu do klášterních prostor na zámku aktivně připravují. I z těchto důvodů došlo před letošní sezónou k odstranění vzrostlých nepůvodních tůjí při zámeckém paláci, které výhledy z oken neumožňovaly. Rádi by se zde jednou dočkali stavu, kdy bude zámecký park alespoň částečně připomínat podobu z roku 1876.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Další aktuality

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky