Úvod > Aktuality > Zámek Jánský vrch otevře své brány po dva adventní víkendy
Zámek Jánský vrch otevře své brány po dva adventní víkendy
"> "> "> ">
Památky

Zámek Jánský vrch otevře své brány po dva adventní víkendy

  • Vydáno29. listopadu 2019
Vánoční prohlídky zámku s kulturním programem připravil pro své návštěvníky zámek Jánský vrch na úpatí Rychlebských hor. Netradiční prohlídky interiérů se konají každý víkend od 30. listopadu do 8. prosince 2019. Státní zámek Jánský vrch v Javorníku v minulých letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí a rozhodně stojí za návštěvu.
Jánský vrch VánoceO víkendu 30. listopadu a 1. prosince 2019 se na zámku Jánský vrch seznámíte s vánočními zvyky, tradicemi a výzdobou, ochutnáte tradiční vánoční pokrm a poslechnete si adventní minikoncert. Na vánoční přání si můžete otisknout i speciální vánoční razítko.

Vánočně vyzdobenými prostorami zámku vás provedou průvodci v kostýmech. Půjde o prohlídku vybraných míst, trasa je namíchána ze všech zámeckcých prohlídkových okruhů. Místnosti budou přitom vyzdobeny různými vánočními styly. Prohlídky se konají od 10:00 do 16:00 hodin (poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin).

zámek Jánský vrchO víkendu 7. a 8. prosince 2019 se pak budou konat prohlídky bez kulturního programu, a to v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Vstupné je po oba víkendy totožné, dospělí zaplatí 130 Kč, děti od 3 do 15 let 90  Kč, mladší mají vstup zdarma.

Historie zámku Jánský vrch je neodmyslitelně spojena s biskupstvím v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé Jesenicko vlastnilo od roku 1348. Interiéry zámku, vybavené většinou původním mobiliářem z 19. století, jsou ukázkou životního stylu a zálib církevní šlechty. Známý je zámek především pobytem skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu v druhé polovině 18. století, který Jánský vrch dostal do středu hudebního života ve Slezsku.
Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.