Úvod > Aktuality > Zámek Hrádek u Nechanic slaví 100 let od elektrifikace
Zámek Hrádek u Nechanic slaví 100 let od elektrifikace
"> Zámek Hrádek u Nechanic slaví 100 let od elektrifikace "> Jak to na zámku pred sto lety vypadalo, pripomenou kostýmované prohlídky "> Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentacní a letní sídlo hrabecího rodu Harrachu
Památky

Zámek Hrádek u Nechanic slaví 100 let od elektrifikace

  • Vydáno6. července 2014
Letošní rok je pro zámek Hrádek u Nechanic velmi významný, protože si připomíná 100 let od své elektrifikace. Tuto událost a další veselé historky ze života na zámku před 100 lety vám zábavnou formou přiblíží hraběcí rodina, jejich hosté a služebnictvo při akci Přijelo panstvo!

Hrádek u NechanicJak to na zámku před sto lety vypadalo, připomenou kostýmované prohlídky s názvem Přijelo panstvo na zámek Hrádek u Nechanic, kterí se budou konat o víkendu 12. a 13. čevence. "Hraběcí rodina", služebnictvo a další postavy vám zábavnou formou představí život na zámku před 100 lety, kdy se zámek elektrifikoval a mimo to se také dozvíte, jakou roli sehráli Harrachové při atentátu na následníka trůnu v Sarajevu.

Na zámku, ve výstavních prostorách "Za kaplí", si dále můžete až do 24. srpna prohlédnout velmi zajímavou výstavu Hrádek u Nechanic a rod Harrachů. Ta ukazuje fotografie, dobové dokumenty a různé zajímavé exponáty, které se vztahují ke stavbě zdejšího zámku a k bývalým majitelům zdejšího panství z rodu Harrachů. Mezi zajímavosti patří zajímavé exponáty ze zámeckých depozitářů jako třeba kuriózní sběrač tenisových míčků a další věci vztahující se ke "šlechtickému sportování". Pro ty, kteří si zámek projdou po prvním či druhém prohlídkovém okruhu je výstava o rodu Harrachů přístupná zdarma.

Panstvo na zámkuZámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu, významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer, který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interierů. Kromě tohoto vybavení, zhotovovaného v převážné míře místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností, a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti.

Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park na ploše 18 hektarů a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (cca 200 ha). V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů.

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení. Na prohlídce budete procházet reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty i zámeckou kapli.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.