Úvod > Aktuality > Zámek Hrádek u Nechanic poprvé v historii zpřístupní sklepení
Zámek Hrádek u Nechanic poprvé v historii zpřístupní sklepení
">
Památky

Zámek Hrádek u Nechanic poprvé v historii zpřístupní sklepení

  • Vydáno9. září 2016
Na zámku Hrádek u Nechanic se v rámci Dnů evropského dědictví poprvé v historii tohoto objektu zpřístupní část sklepení. Prohlídky sklepů se budoukonat už v neděli 11. září, a to od 9 do 17 hodin, vždy v každou celou hodinu!
Sklepení je samo o sobě nádherné, navíc se v něm dochovaly technické prvky, jako třeba kotle z 19. století nebo elektrické rozvody z roku 1914.

Kromě historicky prvního zpřístupnění sklepení v neděli 11. září od 9 do 17 hodin (v každou celou hodinu) by nový kastelán chtěl co nejdříve sjednotit fasádu zámku a opravit terasy.  Pro návštěvníky nový kastelán také plánuje kavárnu, zamýšlí se i nad prohlídkovými trasami a kulturními akcemi.

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven v letech 1839–1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako reprezentační rodové sídlo. Předlohou pro exteriéry i interiéry zámku se stala anglická šlechtická sídla ve stylu tudorské gotiky. Zpřístupněné interiéry si dochovaly původní vzhled z 2. poloviny 19. století.
Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.