Úvod > Aktuality > Zámek Červená Lhota oslaví svých 550 let během hradozámecké noci
Zámek Červená Lhota oslaví svých 550 let během hradozámecké noci
"> ">
Památky

Zámek Červená Lhota oslaví svých 550 let během hradozámecké noci

  • Vydáno25. srpna 2015
Zámek Červená Lhota slaví letos 550 let od první písemné zmínky. Hradozámecká noc na zámku Červená Lhota se ponese právě v duchu připomenutí 550. výročí od první písemné zmínky o zámku. O úvod se ve 20 hodin postará dětský hudební soubor Pištíci a Fidlíni z Brna, v jejichž podání uslyší diváci renesanční a barokní tance a melodie z pohádkových filmů. Milovníci romantické atmosféry si přijdou na své mezi 22. a 24. hodinou, kdy budou moci podniknout projížďku po rybníce na osvětlených pramičkách.
Červená LhotaV rámci svého 550. výročí připravil zámek Červená Lhota mimořádné prohlídky běžně nepřístupných prostor přízemí a sklepů, které jsou dokladem nejstarší stavební etapy někdejší tvrze. Díky nim zavítáte do provozních prostor správy zámku (kanceláře, zasedací místnosti, inspekčního pokoje, personální kuchyňky atd.), uvedeni budou také do služebních bytů současných zaměstnanců a do nejstarší části sklepení.

Ve 20.30 hodin naváže kastelán zámku Tomáš Horyna komentářem ke stavebně historickému vývoji zámku. Pokračovat se bude od 21 hodin řetězovou prohlídkou nejstarších a běžně nepřístupných částí zámku, kde jsou v současnosti provozní prostory a soukromé byty.

Renesanční hudbu v podání souboru Villanela uslyší posluchači od 21.30 hodin.

O počátcích slovanského osídlení, dějinách kolonizace ve vztahu k vznikajícímu panství rodu Vítkovců a také o pozvolném vzniku drobných šlechtických sídel v regionu promluví Zuzana Drnková Vašáková a Zdeněk Vašek. Přednáška začíná ve 22 hodin.

Hodinu a půl před půlnocí se zájemcům otevřou brány zámku, aby si jej mohli sami a nerušeně procházet podle své libosti a zaujetí.
Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.