Úvod > Aktuality > Zajděte si na Retro do Národního muzea
Zajděte si na Retro do Národního muzea
">
Kultura

Zajděte si na Retro do Národního muzea

  • Vydáno18. června 2016
V Nové budově Národního muzea se na chvíli přenesete v čase! Na právě otevřené výstavě Retro se představí desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti a techniky od 19. století až po sametovou revoluci. Šaty jsou vystaveny v kontextu současných oděvů od známých návrhářů, přes značkové butiky až po konfekci. Vše je zasazeno do dobových kulis, které propojují módu s technikou, designovým nábytkem a užitým uměním. Na své si přijdou i děti, pro které je ve výstavě připraven zábavně-vzdělávací prostor tzv. Retroherny, kde můžete na své dětství zavzpomínat také vy – rodiče.
Retro NMNa výstavě Retro si na své přijdou ženy, muži i děti. Ženy si určitě najdou zalíbení v množství historických i současných šatů a oděvů, muži naopak v částech s technickými prvky zastoupené starými automobily, motorkami nebo interaktivním prostorem pro kutily, a děti se budou moci seznámit s hračkami, se kterými si hrály v dětství jejich rodiče. Rodiče a prarodiče se tak v jedné chvíli stávají přímo průvodci výstavou a mohou svým dětem a vnoučatům povyprávět spoustu příběhů ze svého mládí.

Na výstavě mohou všichni milovníci módy obdivovat jak historické šaty, tak i současné oděvy od dnešních známých návrhářů. Eleganci jednotlivých modelů podtrhuje i mimořádná instalace prostřednictvím tzv. „neviditelných“ figurín, které byly vyráběny jednotlivým šatům přímo na míru. 
Oděvy jsou tematicky rozděleny podle typu a doby, ve které se nosily, a navíc jsou umístěny v autentickém prostředí a kulisách, jež danému období odpovídají. Ocitnete se např. v 19. století, kdy převládaly v módě drátěné krinolíny, korzety, šaty se širokými sukněmi a spodničky. Užijete si i veselou atmosféru prvorepublikového tanečního kabaretu s extravagantními kostýmy burleskních tanečnic nebo vstoupíte do honosné Müllerovy vily s elegantními glamour róbami. Nechybí ani šaty se širokými sukněmi z 50. let nebo exotické hedvábné oděvy inspirované módou orientální, především čínskou a japonskou. V neposlední řadě se samozřejmě objeví i typická móda 70. a 80. let představující např. klasické džíny zvonového střihu nebo kabátky s ramenními vycpávkami. Celý prostor výstavy navíc doplňují autentické předměty v podobě historického nábytku, techniky, dopravních prostředků nebo módních skic, fotografií a plakátů, takže tu a tam vykukuje mezi šaty a výrobky historický nábytek, slavný skútr ČZ 175, přezdívaný prase, nebo vzácný vůz Jawa Minor, kabriolet z roku 1939.

RetroSoučástí výstavy je také velká Retroherna, která je věnována především dětem a aktivním návštěvníkům. V jejích částech nazvaných „Kdo si hraje, nezlobí“, „Šaty dělají člověka“, „Zlaté české ručičky“, „Doma je doma“ a „Venku, tam to žije“ čekají rodiny s dětmi nejen zábavné hry, ale i poučení. Děti si vyzkoušejí nejrůznější rodinné aktivity minulosti a rodiče určitě potěší sbírka hraček, které provázely celé jejich dětství, jako je např. postavička Igráčka nebo stavebnice Seva.

Výstava se koná v Nové budově Národního muzea až do 30. 4. 2017. Otevřeno je mimo středy denně, a to od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné je stanoveno na 100 korun, snížené 70 a 170 Kč.
Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.