Úvod > Aktuality > Zahradní slavnost v Hostětíně proběhne již tuto sobotu

Zahradní slavnost v Hostětíně proběhne již tuto sobotu

Vydáno 13. června 2019 Příroda
Sobotní odpoledne v přírodní zahradě Centra Veronica Hostětín bude patřit velkým i malým „zahradníkům“, dospělým i rodinám s dětmi. Prohlédnout si můžete interaktivní zážitkové prvky (nejen) pro děti, dozvědět se něco nového nebo jen tak posedět pod stromy a potěšit se s přáteli. Každý si zde najde to "své" - inspiraci, potěšení, ponaučení i zábavu. K poslechu vám bude hrát kapela nevidomých hudebníků Kyklop Band, kávu si můžete dát v kavárně po tmě a zahradu si můžete prohlédnout i poslepu.
Děti HostětínNa Zahradní slavnosti v Hostětíně, nedaleko Uherského Brodu, se vám představí certifikovaná ukázková přírodní zahrada, zahradnické postupy šetrnější k přírodě, ale i motivace k pěstování a zvyšování regionální produkce. Připraveno je netradiční občerstvení - pomazánky z plevelů a nápoje z bylinných výluhů. Děti se mohou těšit na naučnou stezku Brouka Pytlíka plnou různých úkolů a na řadu přírodních herních interaktivních prvků, které jsou v zahradě. Zajímavá bude pro děti také výroba ptačích budek nebo škvořího domečeku.
 

Nenechte si ujít exkurzi s odborníky

hostětínOdborná exkurze přírodní zahradou se bude konat od 14 a 16 hodin. Při ní se dozvíte něco o  typických prvcích přírodních zahrad – bylinkových záhoech a spirále, vyvýšených záhonech, slunečních pastích, prvcích na podporu života v sadu (broukoviště, hadník, zídka pro ještěrky, ježkovník aj.), ovocných sadech, kompostu i vodních prvcích. Dozvíte se také o životě v zahradě, kde se nepoužívají žádné chemikálie – umělá hnojiva, pesticidy, herbicidy, ba ani rašelina (jejíž těžbou se ničí vzácné biotopy) a kde se pro boj se škůdci využívají jejich přirození nepřátelé – ptáci, hmyz, plazi, ježci, žáby, netopýři. Důležitou součástí akce je i poradenství, či domluva o certifikaci zahrady a získání plakety „Přírodní zahrada“, kterou uděluje Ekologický institut Veronica.

Hmyzí hotel Zatímco rodiče se mohou vzdělávat a inspirovat při exkurzích nebo individuálně prostřednictvím panelů naučné stezky v zahradě, jejich děti si mohou užívat hmatových, sluchových a čichových vjemů v zážitkové zahradě, kde je řada dřevěných interaktivních prvků – xylofon, hmatový chodníček, přírodní tkalcovský stav, zvukový mlýnek, ptačí panel ozvučený mp3 hlasy ptáků, stavbičky z vrbového proutí a také vodní prvky a potůček.  

Vstupné na akci je dobrovolné, na některé aktivity bude vybírán příspěvek na materiál. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude určen na potřebné opravy.
Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

V Hostětíně se nachází zahrada, kde se žije v souladu s přírodou. Naleznete zde prostor plný bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Na své si zde přijdou ti, kteří hledají zábavu, ponaučení i insporaci.

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Jedná se 1,5 km dlouhou naučnou stezku, která návštěvníky seznámí s ekologickými projekty v obci Hostětín. Při procházce naučnou stezkou se dozvíte informace o šetrném veřejném osvětlení, obecní výtopně na biomasu, kořenové čistírně odpadních vod, roubené sušírně ovoce nebo pasivním domě.

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Jedná se o naučnou stezku v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tato naučná stezka je 6 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s místními tradicemi a zajímavostmi: například kdo to byli miškáři nebo co všechno se vyrábělo z ovoce.