Úvod > Aktuality > Začátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabídne Šrámkova Sobotka
Začátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabídne Šrámkova Sobotka
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Začátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabídne Šrámkova Sobotka

Vydáno 3. července 2021
Na začátku léta 2021 ožije již tradičně město Sobotka kulturou. V prvním prázdninovém týdnu od 3. do 10. 7. 2021 zde proběhne 65. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka. Festival se koná každoročně první červencový týden napočest významného soboteckého rodáka, básníka Fráni Šrámka, při příležitosti výročí literátova úmrtí.
šrámkova sobotkaLetošním tématem festivalu, který potrvá od soboty 3. do  soboty 10. července 2021, je folklor – k němu seváže nejen tradiční cyklus dopoledníchodborných přednášek, ale i náplň různorodých jazykových a interpretačních dílen.

V dílně literárního překladu z angličtiny se budou frekventanti věnovat duchařským historkám, v dílně překladu z němčiny pověstem a pohádkám ze Sudet. Nebude chybět ani tradiční tvůrčí psaní nebo recitační dílny či storytelling. Těšit se můžete také na velké množství dílen, které se budou pořádat v malých skupinkách.

šrámkova sobotkaFestival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Proto je i spektrum dílen pro děti velmi široké. Nabídka je přizpůsobena nejen věku (od předškolních po náctileté), ale i různorodosti zájmů. Kromě každoročního „dramaťáku“ budou moci děti navštěvovat dílny storytellingu nebo tvůrčího psaní, což jsou letošní novinky.
 

Autorská čtení, přednášky a tvůrčí díly

šrámkova sobotkaProgram se tradičně odehrává především na zahradě Šrámkova domu, Šolcově statku, místní faře, v městském divadle či v sále spořitelny, nezřídka však také na soboteckých prostranstvích. První festivalový víkend ještě neprobíhají tvůrčí dílny, do tématu festival pozvolna vstupuje prostřednictvím divadelní, hudební nebo filmové produkce. V sobotu mívá vernisáž výstavy spolek Zdělanci, v neděli dopoledne se tradičně koná slavnostní zahájení. Hlavní programové linie probíhají od pondělí do pátku. Páteří programu jsou dopolední přednášky k tématu ročníku. Odpolední program se skládá z pravidelného bloku začínajícího besedou a pořadem pro děti, následovaným scénickým a autorským čtením. Dramaturgie večerních pořadů zahrnuje divadla, koncerty, recitační pořady či filmy, případně nokturna různého žánrového zařazení. V programu naleznete také vzpomínkový pořad Společnost mrtvých básníků nebo běh Šrámkova jedenáctka.
Program festivalu.

šrámkova sobotkaVrcholem festivalu je Jarmark dílen začínají v páteční podvečer. Jedná se o platformu sloužící k nahlédnutí do celotýdenní práce tvůrčích dílen. V pátek prezentují své výstupy rozhlasové, recitační, literární a performativní dílny, večer tradičně zakončuje výstup interpretační učitelské dílny. V sobotu dopoledne Jarmark pokračuje výstupy dětských dílen, uzavírá ho slavnostní zakončení festivalu. Na něj navazuje Třešňový jarmark. Tečkou za festivalem je podvečerní koncert na zahradě Šrámkova domu. Podrobný program festivalu najdete na webu sramkovasobotka.cz.
Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek je půvabný roubený dům z roku 1811. Nachází se v proluce nenápadné uličky poblíž soboteckého náměstí. Roku 1838 se v něm narodil český básník Václav Šolc a v roce 1974 zde Karel Samšiňák založil galerii výtvarného umění. Ta každoročně nabízí nejméně čtyři výstavy.

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům je poslední z původních roubených měšťanských domů soboteckého náměstí a Boleslavské ulice. Je mimořádným dokladem lidové architektury.

Budova staré radnice v Sobotce

Budova staré radnice v Sobotce

Budova radnice je významnou stavbou Sobotky. Původně renesanční Chybovský dům byl v roce 1668 přestaven barokně a později empírově.