ÚvodAktualityZačátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabízí Šrámkova Sobotka
Kultura

Začátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabízí Šrámkova Sobotka

  • 1. července 2024
Na začátku léta 2024 ožívá již tradičně město Sobotka kulturou. V prvním prázdninovém týdnu od 29. 6. do 6. 7. 2024 zde probíhá 68. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka. Festival se koná každoročně první červencový týden na počest významného soboteckého rodáka, básníka Fráni Šrámka, při příležitosti výročí literátova úmrtí.
šrámkova sobotkaLetošním tématem festivalu, který trvá od soboty 29. do  soboty 6. července 2024, je motto "Ve stínu" – k němu se váže nejen tradiční cyklus dopoledních odborných přednášek, ale i náplň různorodých jazykových a interpretačních dílen. Pohádka Hanse Christiana Andersena vypráví o stínu učence, který se od tohoto člověka odpoutal. Proto z něho měli lidé strach, neboť o nich všechno věděl, stal se z něj Stín. Stín tedy může odkazovat nejen k temné stránce našeho já, ale i k nucenému odsunutí lidské bytosti do krajiny zapomnění. Tak jako kdysi Ovidius, jenž si užíval lesku a příjemného klimatu Říma, musel odejít bez milované ženy do periferní Tomidy, byl zděšen tamějšími tuhými zimami, zamrzajícím Dunajem, bez sebemenší naděje na návrat. Ve stínu bývají i některé profese či umělecká díla, kterým veřejnost či škola nevěnuje takovou pozornost, ale bez nichž se viditelnější povolání nebo slavnější díla při svém vzniku neobejdou. Ve stínu se mohou zdát partneři našich velikánů. Bylo tomu opravdu tak?

Letos si při Šrámkově Sobotce připomínáme 140. výročí narození Milky Hrdličkové. Družky Fráni Šrámka, emancipované ženy, redaktorky a editorky, úřednice samosprávy, členky řady spolků, ženy neúnavně pečující o básníkův odkaz. Ovšemže stín může označovat i dobu, kdy se učíme od někoho moudřejšího a zkušenějšího. Stín ale může přinášet i blahodárnou úlevu, třebas v horkém vedru letního festivalového dne, v němž můžeme zažít moment „kdy přeběhne světlo, přeběhne stín“. Stín může být třebas i naším vítaným společníkem v samotě, jako je tomu v básni Li Poa Tři kumpáni – vedle lyrického mluvčího se tu opíjí jeho stín a měsíc a všichni si to náramně užívají. Ne každý stín musí být přece zloduch a škůdce, jako ten z Andersenovy pohádky.

Festival je „family friendly“ – rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Proto je i spektrum dílen pro děti velmi široké. Nabídka je přizpůsobena nejen věku (od předškolních po náctileté), ale i různorodosti zájmů. Kromě každoročního „dramaťáku“ budou moci děti navštěvovat dílny storytellingu nebo tvůrčího psaní.
 

Autorská čtení, přednášky a tvůrčí díly

šrámkova sobotkaProgram se tradičně odehrává především na zahradě Šrámkova domu, Šolcově statku, místní faře, v městském divadle či v sále spořitelny, nezřídka však také na soboteckých prostranstvích. První festivalový víkend ještě neprobíhají tvůrčí dílny, do tématu festival pozvolna vstupuje prostřednictvím divadelní, hudební nebo filmové produkce. V sobotu mívá vernisáž výstavy spolek Zdělanci, v neděli dopoledne se tradičně koná slavnostní zahájení. Hlavní programové linie probíhají od pondělí do pátku. Páteří programu jsou dopolední přednášky k tématu ročníku. Odpolední program se skládá z pravidelného bloku začínajícího besedou a pořadem pro děti, následovaným scénickým a autorským čtením. Dramaturgie večerních pořadů zahrnuje divadla, koncerty, recitační pořady či filmy, případně nokturna různého žánrového zařazení. V programu naleznete také vzpomínkový pořad Společnost mrtvých básníků nebo běh Šrámkova jedenáctka. Těšit se můžete také na výstupy rozhlasové, recitační, literární a performativní dílny.

šrámkova sobotkaVrcholem festivalu je Třešňový jarmark, trh s lokál­ními, čerstvě sklize­nými vý­pěstky, ře­meslnými a uměleckými výrobky a lahod­nými dobro­tami od šikov­ných rukou. Snad budou i nějaké ne­pomrzlé třešně z Čes­kého ráje. Vy­stoupí sobo­tecké mažo­retky, sokol­ky s aktuální sle­tovou se­stavou a za­zpívá Kris­týna Kopa­lová. A to nemusí být všechno… Výtěžek z tra­diční­ho dobro­činné­ho bazárku pomáhá zkva­litnit život ve městě. Setkání s přáteli, nákup kvality, pod­pora nezis­kové orga­nizace! Pořádá Spolek rodáků a přá­tel města Sobotky. Tečkou za festivalem je podvečerní Dj party na zahradě Šrámkova domu.
Šolcův statek v Sobotce – galerie a lapidárium Kultura

Šolcův statek v Sobotce – galerie a lapidárium

Šolcův statek je půvabný roubený dům z roku 1811. Nachází se v proluce nenápadné uličky poblíž soboteckého náměstí. Roku 1838 se v něm narodil český básník Václav Šolc a v roce 1974 zde Karel Samšiňák založil galerii výtvarného umění. Ta každoročně nabízí nejméně čtyři výstavy.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou Památky

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Budova staré radnice v Sobotce Památky

Budova staré radnice v Sobotce

Budova radnice je významnou stavbou Sobotky. Původně renesanční Chybovský dům byl v roce 1668 přestaven barokně a později empírově.

Gansův dům v Sobotce Památky

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům je poslední z původních roubených měšťanských domů soboteckého náměstí a Boleslavské ulice. Je mimořádným dokladem lidové architektury.

Další aktuality

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Podle předpovědi vám nepřeje pro plánovaný výlet počasí a vy nevíte, kam vyrazit za zábavou a zážitky v Krkonoších a Podkrkonoší? V našich nejvyšších horách nikdy není jisté, jaké počasí vás dostihne. Dešťové přeháňky může rychle vystřídat slunečná obloha, ale taky se nebe dokáže zakabonit i na celý den. Pro tuto variantu jsme pro vás vybrali tipy na místa, kde nezmoknete.
24. červenec 2024 15:30
Zážitky, Královéhradecký kraj

Hučák v Hradci Králové zve na letní virtuální realitu

Elektrárna Hučák v Hradci Králové láká zájemce na Letní prázdniny na Hučáku. Návštěvníci se mohou těšit nejen na pravidelné prohlídky Infocentra a malé vodní elektrárny, ale i na ReakTour – virtuální prohlídky. Pro děti je také připravena letní soutěž o ceny.
24. červenec 2024 13:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Cesta Obřím dolem je po opravě otevřená

V Obřím dole probíhaly od pondělí zemní práce a terénní úpravy. Stavební firma práce zvládla o den dříve a tudíž po Modré značce z Pece pod Sněžkou ke Slezskému domu je opět možné se dostat. Správa Krkonošského národního parku zde potřebovala opravit mostek přes Rudný potok, který byl poškozen během zimy.
24. červenec 2024 11:21
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Náchodské Pivobraní slibuje opět skvělou atmosféru

Pivobraní – největší letní událost v Náchodě vypukne v sobotu 20. července 2024. V samotném srdci města na Masarykově náměstí se uskuteční už 8. ročník oblíbeného Pivobraní. Vedle hudebního programu a prezentace pivovarů návštěvníky čeká stolní fotbálek v životní velikosti, dobré jídlo a hlavně skvělá atmosféra.
18. červenec 2024 10:38
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Císaři k službám: Zámek Hrádek u Nechanic přichystal na sobotu speciální prohlídky

Patříte k milovníkům historie a zajímáte se o dějiny spojené s Rakouskou monarchií? Pak jsou speciální prohlídky s názvem "Císaři k službám, sobě ke slávě" pro vás to pravé! Proběhnou v sobotu 20. července a 17. srpna 2024 na zámku Hrádek u Nechanic a o do fascinujícího světa dvorských intrik, politických rozhodnutí a habsburská diplomacie vás zavede dlouholetý správce depozitáře zámku Mgr. Petr Nosek.
18. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Konec července v Hořicích: koupání na koupališti Dachova a festival The Legends Rock Fest

Na konec týdne od 18. do 20. července 2024 hlásí meterologové příjemné letní počasí s teplotami mezi 28° a 30° C, kdy se určitě bude hodit tip na přírodní koupaliště Dachova z první třetiny 20. století, které ležící asi 2 km od centra Hořic. Koupaliště napájí lesní pramen a o čistotě vody svědčí výskyt čolka horského. Během tohoto víkendu si můžete v Hořicích navíc užít pořádný nářez rockové muziky na festivalu The Legends Rock Fest.
18. červenec 2024 6:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte Podzvičinsko – malebnou oblast v Podkrkonoší

Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast Podzvičinska, vás svou nabídkou krásných památek a malebné krajiny určitě příjemně překvapí.
15. červenec 2024 20:39
Příroda, Královéhradecký kraj

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj