ÚvodAktualityZačátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi
Telč, Kudy z nudy
Památky

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

  • 4. července 2024
Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.

Dětské a noční prohlídky na zámku Telč

Zámek v Telči, který je od roku 1992 zapsán na seznam památek UNESCO, nedávno prošel velkou rekonstrukcí. Návštěvníci se po obnově renesanční památky dostanou i do míst, kam zatím nemohli vstoupit. Jedná se o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Novinkou v prohlídkových trasách je zámecké muzeum. 

Na zámku mají na léto připravený bohatý program pro malé i velké. Již tento víkend, 5. až 7. července můžete vyrazit na noční prohlídky, kde naplno ožije duch telčského zámku. Rodiny s dětmi ocení prohlídky s Bílou paní, které se připravují na víkend 13. až 14. července.

Další dětské prohlídky Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra se opakují v termínech: 26. až 28. července, 2 až 4. srpna a 9. až 11. srpna. Při těchto prohlídkách se děti aktivně zapojují, mohou se stát zámeckými dvořany a vyzkoušet si tak všechno, co se musel v 16. století umět mladý šlechtic – kavalír.

V zámeckém parku jsou přes léto připravené divadelní představení. Ve městě se o prázdninách chystá retrozávod, Pivní fest a Burger fest, Prázdniny v Telči, Telčské parní léto, či Historické slavnosti. Ty se konají od 16. do 17. srpna. Po oba dva dny bude na náměstí Zachariáše z Hradce dobový jarmark, historický kolotoč nebo mincovna. 
 

Noční prohlídky hradu Lipnice

hrad LipniceDivadelně zpracované noční prohlídky jsou přímo“ušité“ pro hrad Lipnice nad Sázavou. Setkáte s majiteli hradu a panství, ale hlavně s Jaroslavem Haškem, který má letos velké výročí a který se ujal role průvodce, výrazem a způsobem sobě vlastním vypráví dějiny místa, kde dopsal své nejzásadnější dílo. To vše a ještě mnohem více vás čeká 4., 5. a 6. července 2024, 19. až 20. července, 26. až 27. července a 9. až 10. srpna při vyjimečné cestě za tajuplnou historií hradu Lipnice.

Prohlídky začínají ve 20:00 a v 22:30 a trvá cca 90 min. Prohlídku nutno rezervovat na tel. 606480708 nebo na zdenek@sigri.cz.

Na srpen jsou na hradě připraveny kulturní akce, ať už je to přehlídka hudebníků folkové hudby a finalistů soutěže Brána, nebo koncert skupiny Coventina.
 

Folkové prázdniny a večerní prohlídky v Náměšti nad Oslavou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou každoroční tradicí na přelomu prázdnin. Tentokrát folk zavítá na zámek od 27. července do 3. srpna. Mnozí návštěvníci stráví 8 dní jako své skutečné hudební, výtvarné, taneční prázdniny, ve kterých mohou být aktivními i pasivními účastníky. 

Letošním tématem festivalu se staly „generace“. Rok české hudby probíhá ve znamení oslav 200 let od narození Bedřicha Smetany. Festival proto zahájí premiéra mimořádného projektu Polkatime jazzového skladatele a multiinstrumentalisty Jiřího Slavíka. Dále se můžete těšit například na Bratři Ebeny či Ivu Bittovou. 

Večerní prohlídky s divadlem jsou na zámku Náměšť nad Oslavou na programu 17. a 18. srpna. Začátek je po oba dny v 18, 19, 20, 21 a 22 hodin. Tématem bude Tři mušketýři po dvaceti letech. V září pak chystají netradiční prohlídky Oživený zámek.
 

Středověké slavnosti na Orlíku u Humpolce

RytířiVydejte se i na zříceninu hradu Orlík nad Humpolcem, kde konají slavnosti od 5. do 6. července, od 10 do 18 hodin.

Každoroční Středověké slavnosti pro malé i velké se spoustou řemesel (včetně vypalování kachlů v replice středověké keramické pece), dětských her, dílniček, divadla, šermu, zprovozněné hradní kuchyně včetně chlebové pece a jiné zábavy, při které nemusíte zůstat jen pasivním divákem. 
Noční prohlídky hradu Lipnice

26. 7.27. 7.
Noční prohlídky hradu Lipnice

Divadelně zpracované noční prohlídky, přímo“ušité“ pro hrad Lipnici. Chronologicky vás zavedou do bohaté historie tohoto místa. Letos s názvem "Lipnické noční prohlídky aneb, když Hašek prováděl".

Prázdniny v Telči 2024

26. 7.11. 8.
Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.

Historické slavnosti v Telči

16. 8.17. 8.
Historické slavnosti v Telči

Tradiční Historické slavnosti v Telči se konají ve dnech 16. – 17. srpna 2024.

Telčské parní léto 2024

3. 8.4. 8.
Telčské parní léto 2024

Léto s párou je zpět a s ním i nostalgické jízdy historickým parním vlakem v okolí Telče.

Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

26. 7.28. 7.
Z Itálie do Telče – po stopách kavalíra

Zachariáš s Kateřinou mají pro děti připravené úkoly, za jejich snahu či správnou odpověď jsou odměněny ze Zachariášovi pokladnice.

Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou 2024

27. 7.3. 8.
Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou 2024

Již 38. ročník letního multižánrového kulturního festivalu se odehraje od 27. července do 3. srpna 2024.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Oživený zámek Náměšť nad Oslavou

14. 9.15. 9.
Oživený zámek Náměšť nad Oslavou

Netradiční prohlídka zámku.

Telč

Telč

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO Památky

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi Památky

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické jádro města Telče patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím v Česku. Město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992.

Další aktuality

SázavaFest se v roce 2024 nekoná, Světlou nad Sázavou však stojí navštívit i tak

Zámecký lesopark ve Světlé nad Sázavou 22. ročník populárního festivalu Sázavafest letos nerozezní. Organizátoři čelili nárůstu cen a rozhodli se, že v roce 2024 festival nebudou pořádat. Sami doufají, že letošní pauza jim dodá sil do dalších ročníků. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na historii oblíbeného letního festivalu i na to, co ve Světlé nad Sázavou stojí za vidění.
23. červenec 2024 14:30
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života

V pátek 26. července 2024 bude na telčském zámeckém nádvoří slavnostně odstartován další ročník Prázdnin v Telči, nejdelšího hudebního festivalu v České republice, který potrvá až do 11. srpna 2024. V kulisách pohádkové renesanční Telče vystoupí během sedmnácti dnů na pěti scénách stovka špičkových hudebníků a představí se desítky divadelních uskupení.
23. červenec 2024 7:36
Kultura, Kraj Vysočina

Znáte hrady, kde se zazdívalo zaživa? Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny dramatické příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
23. červenec 2024 6:00
Památky, Kraj Vysočina

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina