Úvod > Aktuality > Botanicus v Ostré zve na kejklíře i levanduli
Botanicus v Ostré zve na kejklíře i levanduli
"> ">
Kultura

Botanicus v Ostré zve na kejklíře i levanduli

  • Vydáno12. června 2019
Historické centrum řemesel a umění Botanicus v Ostré pro letošní rok opět nachystalo řadu zajímavých akcí. V sobotu 15. června se sem s dětmi vypravte za kejklířem Vojtou Vrtkem, vás dospělé určitě zaujme i přednáška Jak pěstovat levanduli. Kromě toho se můžete těšit na ukázku tradičních řemesel.

Historické centrum řemesel a umění společnosti Botanicus patří k vyhledávaným středočeským výletním místům. Když v roce 1999 začaly vyrůstat jeho základy, mělo vzniknout především zázemí pro jednotlivá, dnes už mnohdy zapomenutá tradiční řemesla. Postupem času se z centra stalo rovněž místo pro historické slavnosti, velkolepé a tematicky zaměřené akce. 
 

Kejklíř Vojta a levandule

Vojta VrtekHistorické centrumOstré, vesnici poblíž Lysé nad Labem, je skvělým cílem pro výlet s dětmi, které zábavu s kejklířem určitě ocení. Kejklíř Vojta Vrtek se snaží v první řadě pobavit publikum, hned potom pobavit sebe a zároveň při tom předvést kus kejklířského kumštu. Při svých vystoupeních používá jednokolky, chůdy, kuželky, diabola a další žonglérské vybavení. Po celý den je v zahradách k dispozici kejklířská dílna. Začátky představení jsou v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. 

Jestliže patříte k milovníkům zahradničení anebo máte prostě rádi levanduli, nepropásněte přednášku Jak pěstovat levanduli, která se uskuteční také v sobotu 15. června, ale pouze ve 13:30 hodin. Kromě výše uvedeného programu se můžete podívat, případně si i vyzkoušet starobylá řemesla a ochutnat krmi připravovanou dle sezóny Bylinných zahrad. Vystoupení se uskuteční pod širým nebem.
 

Co je dobré vědět

levanduleHistorické centrum řemesel a umění a Bylinné zahrady Botanicus se pro veřejnost pravidelně otvírají koncem dubna a poslední návštěvníci se sem podívají začátkem října. Otevřeno bývá denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, v červenci a srpnu pak o hodinu déle. Během speciálních slavností můžete kromě doprovodného programu vidět práci dráteníka, hrnčíře, provazníka, mýdlaře, svíčkaře, papírníka a dalších řemeslníků. Jejich výrobky si můžete samozřejmě koupit, některá řemesla si dokonce můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

BotanicusDo areálu se platí vstupné, v době slavností zvýšené. Běžné vstupné stojí 99 Kč, rodinné 280 Kč. Za občerstvení, vyzkoušení řemesel i výrobky místních řemeslníků, které si vyberete na dobovém tržišti, se v Historickém centru platí groši. Směnit se dají v pokladně, a to ve směnném kurzu 1 groš = 10 Kč.

Do Historického centra i Bylinných zahrad je zakázáno chodit se psy a nesmí se tu kouřit. Protože jsou dobové cesty dlážděné a hrbolaté, pamatujte rovněž na boty vhodné do terénu. A pokud vám zbyde čas a budete hledat další zajímavé cíle v okolí, zastavte se třeba v Muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem, ve skanzenu lidové architektury v Přerově nad Labem anebo se jen tak projděte okolní krajinou, kterou miloval císař Rudolf II.

Cyklo a in-line  trasa Nymburk – Poděbrady

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou.

Další aktuality