Úvod > Aktuality > Za obrazy z Rýchor a krásou našich hor se vydejte do Krkonoš
Kultura

Za obrazy z Rýchor a krásou našich hor se vydejte do Krkonoš

  • Vydáno11. března 2019
Vydejte se na výlet do Albeřic a poznejte, jak se zde žilo v posledních sedmi stoletích. Ve vápence v Horních Albeřicích objevíte příběhy zdejších lidí, které připomínají rozpolcenou historii Krkonoš, Čech, Evropy a celého světa. V nedalekém Žacléři je k vidění výstava obrazů krkonošského malíře Daniela Macha.
Horní AlbeřiceVedle cesty z Horních Albeřic na Lysečinskou boudu stojí osmiboká kamenná věž a na ní nezvykle barevný altán – vápenka z poloviny 19. století, v níž Ignaz Lahmer zaměstnával své sousedy při zpracování vápence z vedlejšího lomu, později zakoupeného Johannem Bischofem, po němž se dnes lom jmenuje. Správa KRNAP vápenku nedávno zrekonstruovala a dnes zde najdete muzeum lidských vztahů minulého století. Moderní expozice se skládá ze 143 dobových fotografií, které jsou doplněny krátkými příběhy a spolu s dalšími fotografiemi, kresbami, mapami aj. představují celkem 308 vyobrazení přibližujících sedm století života v albeřickém údolí. Klíče od expozice jsou denně k vypůjčení v informačním centru Veselý výlet v Horním Maršově – Temném Dole.

Daniela MachMilovníky přírody a umění určitě potěší také výstava obraů krajináře Daniela Marcha v nedalekém Žacléři. Daniel Mach pochází z Rýchor, stejně jako jeho předci (babička pocházela z Rýchorského dvora z Baierova rodu), pravděpodobně potomci obyvatel, kteří přišli do Krkonoš z Tyrolských Alp. Od tří let pak bydlel v Žacléři. Tam také v roce 1971, nastoupil jako horník do podzemí DJŠ v Žacléři. Postupně v dole prošel téměř všemi pracovišti, fáral celých 17 let. Na výstavě je k vidění průřez Machovou tvorbou. Nejraději zpodobňuje přírodu, inspiraci nabírá při toulkách po oblasti Rýchor. Rád maluje stromy a rozkvetlé louky. Kreslí tužkou, rudkou a nejčastěji olejovou technikou. Výstava potrvá do 12. dubna 2019, otevřeno je od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Kromě obrazů jsou k vidění také autorské kresby a fotografie. Vybraná díla je možné zakoupit.
Muzeum Vápenka v Horních Albeřicích – sedm století života v albeřickém údolí

Muzeum Vápenka v Horních Albeřicích – sedm století života v albeřickém údolí

Na chráněné kulturní památce osmiboké kamenné věži šachtové vápenky z 19. století bylo postaveno osmiboké muzeum. Zdánlivě obyčejné příběhy zdejších lidí připomínají rozpolcenou historii Krkonoš, Čech, Evropy a celého světa.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Albeřické lomy – nejrozsáhlejší území krasových jevů v Krkonoších

Albeřické lomy – nejrozsáhlejší území krasových jevů v Krkonoších

Na severním okraji obce Albeřice, která leží u Pece pod Sněžkou se rozpíná území devíti bývalých vápencových lomů, které jsou nejrozsáhlejším krasovým územím v Krkonoších.

Další aktuality

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky