Úvod > Aktuality > Z rozhledny ve Vysoké nad Labem dohlédnete na Krkonoše i Jeseníky
Z rozhledny ve Vysoké nad Labem dohlédnete na Krkonoše i Jeseníky
"> Z rozhledny ve Vysoké nad Labem dohlédnete na Krkonoše i Jeseníky "> Rozhledna stojí v nejvyšším bode kopce Milír "> Obec Vysoké nad Labem spolecne se sdružením pro obnovu rozhledny o stavbu usilovaly již od roku 2005
Příroda

Z rozhledny ve Vysoké nad Labem dohlédnete na Krkonoše i Jeseníky

  • Vydáno15. října 2013
Na kopci Milíř u obce Vysoká nad Labem nedaleko Hradce Králové vyrostla nová rozhledna. Jedná se o unikátní trojbokou stavbu ze dřeva, oceli a litého betonu, jedinou svého druhu v celé ČR. Za dobrého počasí z ní dohlédnete do širokého okolí na panorama Krkonoš se Sněžkou, Jeseníky nebo Orlické hory.
Rozhledna MilířRozhledna stojí v nejvyšším bodě kopce Milíř, v nadmořské výšce 284,5 metrů. Samotná stavba je vysoká 31 metrů, vyhlídková plošina se nalézá ve výšce 27 metrů a vede na ni 160 schodů. Ve dvanácti a osmnácti metrech jsou pro unavené turisty připravena odpočívadla. Trojbokým uspořádáním konstrukce ze dřeva, oceli a litého betonu je jedinou stavbou svého druhu v Česku.

Rozhledna byla postavena v místě, kde stála vyhlídková věž ještě po druhé světové válce. Obec Vysoké nad Labem společně se sdružením pro obnovu rozhledny o stavbu usilovaly již od roku 2005. Z vyhlídkové můžete za dobrého počasí dohlédnout na Krkonoše, Jeseníky, Orlické či Železné hory, za výjimečné viditelnosti jsou vidět i Jizerské hory.
Rozhledna Milíř Vysoká nad Labem

Rozhledna Milíř Vysoká nad Labem

Za jasného počasí lze z rozhledny spatřit Krkonoše, Orlické a Železné hory. Rozhledna stojí v nejvyšším bodě kopce Milíř, nadmořská výška je 284,5m.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.