Úvod > Aktuality > Z nové vyhlídky na Šumavě dohlédnete až do Alp
Z nové vyhlídky na Šumavě dohlédnete až do Alp
">
Příroda

Z nové vyhlídky na Šumavě dohlédnete až do Alp

  • Vydáno24. srpna 2012
Mít jako na dlani lesy ze třech různých pohoří. Takových míst v Čechách moc není. Když se ještě dodá, že se při takové podívané dá v klidu posedět, odpočinout, nebo se i naobědvat, nadšení turisté už si nazouvají pohorky a ptají se, kde to bude. Přesně taková vyhlídka byla nově otevřena na Šumavě u Pramenu Vltavy. Rozhled z ní je na Šumavu, Bavorský les i Alpy.
Vyhlídka nad Prameny Vltavy otevírá nový pohled na jižní část Národního parku Bavorský les, což je les, který padl za oběť kůrovci a na některých místech se samovolně obnovuje, někde obnově lesa pomohli lesníci. Turista může oba přístupy porovnávat. Les, ale není to jediné zajímavé, co je tu k vidění. „Ti co sem dorazí, mohou shlížet do údolí potoka Resch, který pramení na úbočí Černé hory a teče po několika stovkách metrů do Národního parku Bavorský les na jih. Nedaleko se zrcadlí hladina nádrže Reschbachklause, která dříve sloužila jako rezervoár vody pro plavení dřeva.

Nejlépe se sem dostanete z Kvildy. Když vyrazíte k jednomu z nejznámějších turistických cílů v Národním parku Šumava – k Pramenům Vltavy. Vltava totiž pramení na úbočí Černé hory v nadmořské výšce asi 1200 metrů a samotná vyhlídka se nachází ještě o téměř 100 metrů výše.

Vyhlídka byla také postavena jako pocta práci šumavským lesníkům, kteří se desítky let snaží vrátit do zdejších lesů dřeviny, které sem vždy patřily, v průběhu 19. Století díky intenzivnímu kácení vymizely. Snaží se o návrat ke zdravému, přirozenému a stabilnějšímu lesnímu ekosystému.
Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.