Úvod > Aktuality > Z bývalé sýpky v Rokytnici v Orlických horách vzniklo unikátní muzeum
Z bývalé sýpky v Rokytnici v Orlických horách vzniklo unikátní muzeum
">
Kultura

Z bývalé sýpky v Rokytnici v Orlických horách vzniklo unikátní muzeum

  • Vydáno21. prosince 2013
V Rokytnici v Orlických horách si můžete prohlédnout zbrusu nové muzeum, které vzniklo v objektu bývalé sýpky. V zrekonstruovaných prostorách přibližuje expozice přírodu a řemesla Orlických hor.
Orlické horyZ bývalé sýpky z první poloviny 19. století, vzniklo v Rokytnici nad Orlicí interaktivní Muzeum Sýpka, které představuje přírodu a řemesla Orlických hor. Hravé expozice s nejrůznějšími kvízy a úkoly je zaměřeno především na děti. Ty se mohou v muzeu brodit potokem, vidět zblízka čápa černého nebo třeba vyrábět lubové krabičky a perličkové vánoční ozdoby

Interaktivní expozice přibližuje zájemcům přírodu Orlických hor a také řemesla, kterými se živili místní obyvatelé. Expozice, která bude patřit Muzeu a galerii Orlických hor vtáhne návštěvníky do děje a současně mu umožnit si některá řemesla vyzkoušet v praxi. Zajímavé je i spojení moderních audiovizuálních prvků s historickým dřevěným interiérem bývalé sýpky z 19. století. Největším lákadlem nového muzea by se měla stát unikátní devět metrů vysoká skleněná voliéra procházející třemi patry, která představí 55 druhů ptactva  v přirozených biotopech.
 
Jedinečný je systém pronikání světla do budovy prostřednictvím proskleného světlíku v hřebenu střechy a skleněných podlah v jednotlivých poschodích. V prvním patře muzea je připravena interaktivní podlaha. Jakmile se ni vstoupíte, spustí se a pod nohama vám v tu chvíli začne téci potok, v němž plavou ryby. K vidění jsou také modely mlýna či hutí.
Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – řemesla a příroda Orlických hor

Interaktivní muzeum přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, které vzniklo v objektu bývalé sýpky, je zaměřeno především na děti. Ty se mohou v muzeu brodit potokem, vidět zblízka čápa černého nebo třeba vyrábět lubové krabičky a perličkové vánoční ozdoby.

Zámek Rychnov nad Kněžnou – dílo Jana Blažeje Santiniho

Zámek Rychnov nad Kněžnou – dílo Jana Blažeje Santiniho

Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice patří zámek v Rychnově nad Kněžnou k největším a nejkrásnějším barokním celkům v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.