Úvod > Aktuality > Výstava Zlato císařů a králů na valtickém zámku je o měsíc prodloužena
Kultura

Výstava Zlato císařů a králů na valtickém zámku je o měsíc prodloužena

  • Vydáno1. října 2016
V prostorách valtického zámku bude i dále vystavena unikátní kolekce korunovačních klenotů z Evropy i Orientu, doplněná o mimořádnou, dosud veřejně neprezentovanou sbírku pokladů ze starověké a středověké Číny. Výstava obsahuje i kopii slavné svatováclavské koruny z doby Karla IV. a stále rostoucí zájem veřejnosti vedl pořadatele k prodloužení výstavy do konce října.
Ruská carská čapkaVýstava Zlato císařů a králů s desítkami mimořádně kvalitních replik královských korun z mnoha kilogramů nejvzácnějších kovů, z dílny německých zlatnických mistrů, bude pro návštěvníky valtického zámku přístupná o celý měsíc déle. Je velmi nepravděpodobné, že byste tuto kolekci mohli ještě někdy na jižní Moravě spatřit prezentovanou v takovém rozsahu, takže si nenechejte tuto jedinečnou šanci uniknout. Kde jinde uvidíte na jednom místě třeba koruny římských, českých, britských a francouzských králů či ruských carů? Klenoty jsou za mimořádných bezpečnostních podmínek vystaveny ve druhém patře valtického zámku ve speciálních vitrínách tak, aby si je mohli návštěvníci prohlédnout a vyfotografovat z bezprostřední blízkosti. 

Světová sbírka korunovačních klenotů představuje například korunu Svaté říše římské, královskou korunu z relikviáře císaře Jindřicha II., Svatováclavskou korunu, Rakouskou císařskou korunu Rudolfa II. a královské jablko, Svatoštěpánskou korunu a královské jablko Uherského království, železnou korunu Lombardie, korunu Ludvíka XV., císařskou korunu Napoleona I., korunu princezny Blanky z Lancasteru, britskou imperiální korunu, insignie korunních princů Švédského království, korunu dánského krále Kristiána V., Monomachovu zlatou čapku, kazaňskou korunu, carskou čapku z Astrachaně a další koruny z Indie, Íránu, Thajska, Tibetu i Etiopie. 
Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky