Úvod > Aktuality > Výstava Gateway to Space odpočítává poslední dny svého otevření v ČR
Zážitky

Výstava Gateway to Space odpočítává poslední dny svého otevření v ČR

  • Vydáno9. června 2015
Unikátní výstava Gateway to Space se pomalu ale jistě připravuje ke svému ukončení a následnému přestěhování do jiné evropské země. Expozice pořádaná ve spolupráci s americkou NASA a US Space a Rocket Centerem uzavře své brány v Křižíkových pavilonech holešovického Výstaviště v Praze 28. června.
Gateway to Space neboli Brána do Vesmíru umožňuje svým návštěvníkům nahlédnout nevšedním způsobem pod pokličku oboru zvaného kosmonautika. Ukazuje ty nejzásadnější události v oblasti dobývání vesmíru a posunu lidstva ve zkoumání planet a jevů spojených s astronomií. Návštěvníky na výstavě čeká více než tři tisíce metrů čtverečních plných informací a názorných ukázek toho, jaké to je létat do neznáma.
 
Unikátností výstavy je bezesporu její názornost a opravdovost exponátů, které v České republice zatím nikdo nevystavoval. Návštěvník expozice se může podívat a dokonce si i sáhnout na skutečný měsíční kámen, uvidí originální skafandry legend kosmonautiky, spatří lunární vozidlo, se kterým jezdili astronauti po povrchu Měsíce, projde si základním modulem stanice MIR i stanice ISS, nahlédne do opravdového kokpitu raketoplánu Space Shuttle a zažije mnoho dalšího.
 
Velkou oblibu si na výstavě vysloužil takzvaný Space Camp. Jde o interaktivní zónu, ve které si návštěvník vyzkouší trenažéry a simulátory pocházející z výcvikových středisek NASA. Jedná se například o trenažer Triple Axis, který člověka roztočí ve třech osách, čímž trénuje jeho smysl pro orientaci a zároveň jej připravuje na situace, kdy může být náhle dezorientován. Dále je k vidění kokpit raketoplánu umožňující simulaci přistání, návštěvníci si vyzkouší práci ve stavu beztíže, svedou souboj v simulátoru stíhaček F15 a zažijí mnoho dalšího.
 
Ti, kteří s návštěvou výstavy ještě otáleli, by si měli pospíšit. Výstava končí 28. června, poté poputuje do další země Evropy. Cena vstupenek na výstavu Gateway to Space začíná na 190,- Kč.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana u Dvořáka, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky