Úvod > Aktuality > Výstava Gateway to Space odpočítává poslední dny svého otevření v ČR
Výstava Gateway to Space odpočítává poslední dny svého otevření v ČR
"> ">
Zážitky

Výstava Gateway to Space odpočítává poslední dny svého otevření v ČR

  • Vydáno9. června 2015
Unikátní výstava Gateway to Space se pomalu ale jistě připravuje ke svému ukončení a následnému přestěhování do jiné evropské země. Expozice pořádaná ve spolupráci s americkou NASA a US Space a Rocket Centerem uzavře své brány v Křižíkových pavilonech holešovického Výstaviště v Praze 28. června.
Gateway to Space neboli Brána do Vesmíru umožňuje svým návštěvníkům nahlédnout nevšedním způsobem pod pokličku oboru zvaného kosmonautika. Ukazuje ty nejzásadnější události v oblasti dobývání vesmíru a posunu lidstva ve zkoumání planet a jevů spojených s astronomií. Návštěvníky na výstavě čeká více než tři tisíce metrů čtverečních plných informací a názorných ukázek toho, jaké to je létat do neznáma.
 
Unikátností výstavy je bezesporu její názornost a opravdovost exponátů, které v České republice zatím nikdo nevystavoval. Návštěvník expozice se může podívat a dokonce si i sáhnout na skutečný měsíční kámen, uvidí originální skafandry legend kosmonautiky, spatří lunární vozidlo, se kterým jezdili astronauti po povrchu Měsíce, projde si základním modulem stanice MIR i stanice ISS, nahlédne do opravdového kokpitu raketoplánu Space Shuttle a zažije mnoho dalšího.
 
Velkou oblibu si na výstavě vysloužil takzvaný Space Camp. Jde o interaktivní zónu, ve které si návštěvník vyzkouší trenažéry a simulátory pocházející z výcvikových středisek NASA. Jedná se například o trenažer Triple Axis, který člověka roztočí ve třech osách, čímž trénuje jeho smysl pro orientaci a zároveň jej připravuje na situace, kdy může být náhle dezorientován. Dále je k vidění kokpit raketoplánu umožňující simulaci přistání, návštěvníci si vyzkouší práci ve stavu beztíže, svedou souboj v simulátoru stíhaček F15 a zažijí mnoho dalšího.
 
Ti, kteří s návštěvou výstavy ještě otáleli, by si měli pospíšit. Výstava končí 28. června, poté poputuje do další země Evropy. Cena vstupenek na výstavu Gateway to Space začíná na 190,- Kč.