Úvod > Aktuality > Vyrazte do první běžkařské stopy na vrcholy Jeseníků!
Vyrazte do první běžkařské stopy na vrcholy Jeseníků!
">
Zimní sporty

Vyrazte do první běžkařské stopy na vrcholy Jeseníků!

  • Vydáno7. října 2016
Ačkoliv v nížinách začal podzim teprve míchat barvy na své pomyslné paletě, hory již hlásí první krůčky Paní Zimy. A že nejsou zrovna nesmělé – v Jeseníkách se doslova vyřádila. Napadlo tu rovnou přes 20 centimetrů sněhu! První sněhová pokrývka, vlivem teplot postupně sesedající, by měla vydržet minimálně do konce víkendu.
JeseníkyV nejvyšších partiích Jeseníků se už prohánějí první běžkaři a skialpinisté. Sněhovou nadílku na začátku října, která by se udržela několik dní, zdejší horští záchranáři nepamatují. Protože zdejší sněhová úroda je opravdu bohatá, na Pradědu se chystají vyjít vstříc všem, kteří se po letní pauze nemohou dočkat, a už nasazují běžky – pro nedočkavé lyžaře zde připraví první běžkařskou stopu. Ta povede mezi Pradědem, Ovčárnou a Švýcárnou.

Počasí by mělo být i na pěší turistiku, ale s pořádnou výbavou – místy je nafoukáno až tři čtvrtě metru sněhu a podle předpovědi by na hřebenech hor mělo ještě něco málo připadnout. Na sobotu předpovídají meteorologové v Olomouckém kraji déšť nebo mrholení, které může v nadmořské výšce od 1200 metrů přecházet ve smíšené nebo sněhové srážky.
Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Červenohorské sedlo je důležitým turistickým uzlem, který dělí hřeben na Keprnickou hornatinu a Pradědskou hornatinu. Díky centrální poloze a dobré dopravní dostupnosti představuje výchozí bod pro řadu udržovaných běžeckých tras.

Hotel Ovčárna – wellness, relax a sport pod Pradědem

Hotel Ovčárna – wellness, relax a sport pod Pradědem

Pokud hledáte aktivní odpočinek spojený s relaxací, pak je Hotel Ovčárna tou správnou volbou. Ve wellness centru můžete relaxovat v příjemném prostředí přímo s výhledem na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd (1 491 m n.m.).

Chata Švýcárna

Chata Švýcárna

Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy – Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.