Úvod > Aktuality > Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny
Zážitky

Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny

Vydáno 28. prosince 2019
Národní kulturní památka, která aspiruje o zápis na listinu Unesco, je přístupná návštěvníkům i během vánočních a novoročních svátků. V 8. a 9. století zde byl velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím na ostrovech v řečišti toku Moravy o celkové rozloze až 50 ha, významné místo počátků naší státnosti, místo možného působení slovanských věrozvěstů sv. Konstantina - Cyrila a sv. Metoděje. Místo nazývané Morava (grad Morava) nebo starobylé město Rasticovo (urbs antiqua Rastizi) vás okouzlí i v zimním období. Od 3. ledna 2020 bude opět možné dohodnout prohlídku v pracovní dny telefonicky nebo mailem. Areál je však i nadále volně přístupný k návštěvám, procházkám a prohlídce bez průvodce.

Park MikulčiceBěhem vánočních a novoročních svátků je možná návštěva areálu památníku a jeho samostatná prohlídka bez průvodce. V terénu jsou vyznačeny návštěvnické trasy kolem replik základů kostelů a paláce, stezky jsou i v zimním období vybaveny informačními tabulemi. V případě pěkného počasí může být návštěva archeologického a přírodního areálu pěknou procházkou a doplněním svátečních dnů. Výstup na vyhlídkovou věž je možný jen za příznivého počasí.

Hlavním lákadlem Mikulčic je nedávno zmodernizovaný expoziční pavilon a rozhledna. Objekt ukrývá torzo druhého mikulčického kostela s kosterními pozůstatky velmožů. Stálá výstava byla upravena tak, aby vytvářela dojem potemnělého středověkého chrámu. Areál zdobí 3,5 metru vysoké sousoší patronů Moravy - svatého Cyrila a Metoděje. Je více než pravděpodobné, že v nich věrozvěstové působili. Valy by podle historiků mohly být dokonce bájným Veligradem - hlavním městem Velkomoravské říše, které se dosud nepodařilo objevit.

Od 3. ledna 2020 jsou opět možné komentované zimní prohlídky památníku. Návštěvu v pracovní dny v čase od 10:30, 12:30 a 14:30 hodin, doporučujeme termín předem dohodnout s pracovníky památníku na telefonu 518 357 293. Zájem o Valy je během roku velký také z důvodu konání častých akcí pro děti, při kterých se školáci učí např. psát svá jména hlaholicí - písmem, které vytvořili Cyril s Metodějem, mohou připravovat zapomenuté pokrmy a přenášky o Valech jim kromě procházek mezi vykopávkami zpestřují vystoupení šermířů.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto zde byla vytvořena stálá expozice jemu věnovaná na území jeho rodiště. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, protože byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodonín...

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí - z ptačí perspektivy.

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Velkomoravské stezky Mikulčice

Velkomoravské stezky Mikulčice

Rádi se účastníte cyklistických vyjížděk krásnou přírodou a současně chcete poznat novou krajinu a lidi spojené s ní?

Další aktuality