!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny
Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny
"> "> "> "> "> "> "> Vykopávky v Mikulcicích si mužete prohlédnout také v zime valy_ii.jpg
Zážitky

Vykopávky v Mikulčicích jsou během novoročních svátků otevřeny

  • Vydáno28. prosince 2021
Národní kulturní památka, která aspiruje o zápis na listinu Unesco, je přístupná návštěvníkům i během vánočních a novoročních svátků. V 8. a 9. století zde byl velkomoravský hrad s rozsáhlým podhradím na ostrovech v řečišti toku Moravy o celkové rozloze až 50 ha, významné místo počátků naší státnosti, místo možného působení slovanských věrozvěstů sv. Konstantina – Cyrila a sv. Metoděje. Místo nazývané Morava (grad Morava) nebo starobylé město Rasticovo (urbs antiqua Rastizi) vás okouzlí i v zimním období. Od 3. ledna 2020 bude opět možné dohodnout prohlídku v pracovní dny telefonicky nebo mailem. Areál je však i nadále volně přístupný k návštěvám, procházkám a prohlídce bez průvodce.

Park MikulčiceBěhem vánočních a novoročních svátků je možná návštěva areálu památníku a jeho samostatná prohlídka bez průvodce. V terénu jsou vyznačeny návštěvnické trasy kolem replik základů kostelů a paláce, stezky jsou i v zimním období vybaveny informačními tabulemi. V případě pěkného počasí může být návštěva archeologického a přírodního areálu pěknou procházkou a doplněním svátečních dnů. Výstup na vyhlídkovou věž je možný jen za příznivého počasí.

Hlavním lákadlem Mikulčic je nedávno zmodernizovaný expoziční pavilon a rozhledna. Objekt ukrývá torzo druhého mikulčického kostela s kosterními pozůstatky velmožů. Stálá výstava byla upravena tak, aby vytvářela dojem potemnělého středověkého chrámu. Areál zdobí 3,5 metru vysoké sousoší patronů Moravy – svatého Cyrila a Metoděje. Je více než pravděpodobné, že v nich věrozvěstové působili. Valy by podle historiků mohly být dokonce bájným Veligradem – hlavním městem Velkomoravské říše, které se dosud nepodařilo objevit.
 

Návštěvu si domluvte předem

Od 3. ledna 2021 jsou opět možné komentované zimní prohlídky památníku. Návštěvu v pracovní dny v čase od 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin je třeba předem dohodnout s pracovníky památníku na telefonu 518 357 293. O víkendu bude možné přijít po předchozí domluvě skupinám od 20 osob.

Archeologická prohlídka: komentovaná prohlídka s průvodcem (úvodní výklad v návštěvnickém centru a v expozici II; odhadovaná doba  cca 1 hodina) + výstup na věž s výhledem na areál hradiska (kapacita rozhledny je 20 osob). Vstupné je pro dospělého 100 Kč, pro studenty a důchodce 60 Kč. Rodinné vstupné vyjde na 200 Kč.

Vyhlídková prohlídka: výstup na věž s výhledem na areál hradiska (kapacita rozhledny je 20 osob). Vyhlídková prohlídka stojí 40 Kč, děti a senioři zaplatí 20 Kč.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto zde byla vytvořena stálá expozice jemu věnovaná na území jeho rodiště. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, protože byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodonín...

Velkomoravské stezky Mikulčice

Velkomoravské stezky Mikulčice

Rádi se účastníte cyklistických vyjížděk krásnou přírodou a současně chcete poznat novou krajinu a lidi spojené s ní?

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.