Úvod > Aktuality > Vyhlídková věž v Prachaticích opět zve na prohlídku
Zážitky

Vyhlídková věž v Prachaticích opět zve na prohlídku

  • Vydáno10. července 2010
Od června je opět zpřístupněna vyhlídková věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích. Zhruba rok byla vyhlídka zavřená kvůli opravě krovu a střechy kostela. Návštěvníci tak mohou po zdolání 157 schodů na ochoz shlédnout z výšky 40 metrů řadu zajímavých památek a budov. V prostoru pod krovem si nyní lze prohlédnout také výstavu obrazů Evy Spěváčkové.

Pozdně gotický kostel sv. Jakuba Většího se nachází v Prachaticích na Kostelním náměstí mezi Velkým náměstím a Píseckou bránou. Patří mezi nejvýznamnější a nejstarší prachatické památky. Jeho vlastníkem je římskokatolická farnost, která věž od roku 2006 pronajala radnici za účelem zvýšení turistického ruchu. Kostel je ve městě na Zlaté stezce zasvěcen patronu kupců, obchodníků, poutníků, nosičů nákladů a sirotků.

Mohutný vzhled kostela dotváří vysoká, po stranách valená střecha s 1500 metry čtverečních prejzové krytiny. Krov střechy je mistrovským tesařským dílem. Vyniká lehkou konstrukcí a důmyslnou vazbou bez jediného kovového prvku. Odborný průzkum v roce 2002 prokázal, že krov je ze dřeva káceného v letech 1474 až 1475.

Kostel byl důkladně opraven před válkou, v letech 1936 až 1938. V roce 1992 byla provedena kompletní oprava pláště kostela. O 14 let později se uskutečnila generální oprava velkých varhan. Současně s opravou střechy a krovu se loni začalo s restaurováním gotické malby v presbytáři kostela.

Více informací:
Věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích
 
Výhled z věže kostela na "Historické město roku 2002". Součástí prohlídky je i vstup do prostoru zachovalého ojedinělého krovu, který dodnes uchvacuje všechny odborníky svou lehkostí a subtilností.

Věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích

Věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích

Jedinečný výhled z věže kostela na Historické město roku 2002. Součástí prohlídky je i vstup do prostoru zachovalého ojedinělého krovu, který dodnes uchvacuje všechny odborníky svou lehkostí a subtilností.