Úvod > Aktuality > Vlk z Pavlova: Archeopark Pavlov zahajuje výstavu sezóny
Vlk z Pavlova: Archeopark Pavlov zahajuje výstavu sezóny
"> "> "> "> ">
Památky

Vlk z Pavlova: Archeopark Pavlov zahajuje výstavu sezóny

  • Vydáno20. července 2021
Od soboty 24. července 2021 Archeopark Pavlov zahajuje hlavní výstavu letošní sezóny – Vlk z Pavlova! Více než 4 měsíce bude v expozici k vidění model lebky vlka, která byla nalezena při výzkumech v Pavlově před výstavbou archeoparku v roce 2014. Touto výstavou se otevírá téma vztahu člověka a vlka v období před 30 000 lety.
vlkArcheopark Pavlov připravil na letošní léto a podzim velmi zajímavou výstavu „Vlk z Pavlova“, která představí unikátní pavlovský nález vlka z období kultury lovců mamutů! Velkou část kostry včetně lebky pravěké šelmy, která běhala po Pálavě zhruba před 30 000 lety, našli jihomoravští archeologové v roce 2014 spolu s dalšími nálezy v místech pravěkého sídliště, kde byl budován dnešní Archeopark Pavlov. Lebka byla nalezena hluboko pod zemí, na povrch se dostala teprve po odtěžení 25 tun sedimentů.

Unikátní nález z období kultury lovců mamutů bude od soboty 24. července k vidění téměř na místě svého objevu. Nejdříve si návštěvníci budou moci prohlédnout model, později i originál. Samotná lebka vlka, který patřil k prvním domestikovaným zvířatům na území Pálavy, byla roztříštěna na 400 kousků, paleoantropoložce Sandře Sázelové (autorce výstavy) a jejím kolegům z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd zabralo skládání vlčí lebky půl roku. V Archeoparku bude k vidění unikátní pavlovský nález vůbec poprvé. Zvíře žilo spolu s lidmi na lidském sídlišti a zemřelo na některou ze zvířecích nemocí. Bylo pohřbeno spolu s ozdobou z vlčích zubů.

vlk lebkaVýstavou Vlk z Pavlova se otevírá téma vztahu člověka a vlka v období před 30 000 lety. Vztahy pravěkých lovců mamutů a divokých šelem budou prezentovány nejen skrze pavlovský nález, ale i skrze další příklady z jiných archeologických lokalit lovců mamutů. Model lebky vlka, který vyrobila firma MCAE systems s.r.o. bude na Mezinárodní den archeologie 16. 10. 2021 vystřídán originálem, který bude k vidění pouze 5 dní, a to 16. 10., 17. 10., 22. 10., 23. 10. a 24. 10. 2021. Výstava je k vidění do 28. 11. 2021.
Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Archeopark pod Pálavou v Pavlově

Zblízka si prohlédnout jedinečné paleolitické sídliště a dozvědět se řadu podrobností o životě našich předků v době lovců mamutů můžete v archeologickém parku v Pavlově. Výstavní prostor by měl evokovat návštěvu jeskyně, téměř celý objekt se skrývá v terénní vlně.

Další aktuality