Úvod > Aktuality > Vlk z Pavlova: Archeopark Pavlov zahajuje výstavu sezóny
Památky

Vlk z Pavlova: Archeopark Pavlov zahajuje výstavu sezóny

  • Vydáno20. července 2021
Od soboty 24. července 2021 Archeopark Pavlov zahajuje hlavní výstavu letošní sezóny – Vlk z Pavlova! Více než 4 měsíce bude v expozici k vidění model lebky vlka, která byla nalezena při výzkumech v Pavlově před výstavbou archeoparku v roce 2014. Touto výstavou se otevírá téma vztahu člověka a vlka v období před 30 000 lety.
vlkArcheopark Pavlov připravil na letošní léto a podzim velmi zajímavou výstavu „Vlk z Pavlova“, která představí unikátní pavlovský nález vlka z období kultury lovců mamutů! Velkou část kostry včetně lebky pravěké šelmy, která běhala po Pálavě zhruba před 30 000 lety, našli jihomoravští archeologové v roce 2014 spolu s dalšími nálezy v místech pravěkého sídliště, kde byl budován dnešní Archeopark Pavlov. Lebka byla nalezena hluboko pod zemí, na povrch se dostala teprve po odtěžení 25 tun sedimentů.

Unikátní nález z období kultury lovců mamutů bude od soboty 24. července k vidění téměř na místě svého objevu. Nejdříve si návštěvníci budou moci prohlédnout model, později i originál. Samotná lebka vlka, který patřil k prvním domestikovaným zvířatům na území Pálavy, byla roztříštěna na 400 kousků, paleoantropoložce Sandře Sázelové (autorce výstavy) a jejím kolegům z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd zabralo skládání vlčí lebky půl roku. V Archeoparku bude k vidění unikátní pavlovský nález vůbec poprvé. Zvíře žilo spolu s lidmi na lidském sídlišti a zemřelo na některou ze zvířecích nemocí. Bylo pohřbeno spolu s ozdobou z vlčích zubů.

vlk lebkaVýstavou Vlk z Pavlova se otevírá téma vztahu člověka a vlka v období před 30 000 lety. Vztahy pravěkých lovců mamutů a divokých šelem budou prezentovány nejen skrze pavlovský nález, ale i skrze další příklady z jiných archeologických lokalit lovců mamutů. Model lebky vlka, který vyrobila firma MCAE systems s.r.o. bude na Mezinárodní den archeologie 16. 10. 2021 vystřídán originálem, který bude k vidění pouze 5 dní, a to 16. 10., 17. 10., 22. 10., 23. 10. a 24. 10. 2021. Výstava je k vidění do 28. 11. 2021.
Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Pokud jste z Brna a okolí, jistě se vám budou hodit naše tipy, které se zaměří na oblast v těsném sousedství moravské metropole, Moravského krasu, Pálavy, Lednicko-Valtického areálu a Podyjí. Vyberete si z výletů pro fandy přírody, historie i skvělé gastronomie.
Jihomoravský kraj | Letní sporty

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 10. – 11. června 2023. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
Jihomoravský kraj | Příroda

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Šestadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis odstartoval nad hradem Špilberk na konci května. Nebe nad Brněnskou přehradou pak v červnu rozzáří čtveřice soutěžních představeních od 10. června.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Vinné trhy v Čejkovicích vypuknou již tuto sobotu

Tisíce milovníků kvalitního moravského vína, hudby a tance se opět setkají v Čejkovicích. První červnový víkend zde proběhnou čejkovické Vinné trhy s bohatým kulturním programem. Připraveni jsou vinaři z celé obce, aby představili to nejlepší víno v prostorách zámecké zahrady. Letos již XXVII. ročník Vinných trhů, který se uskuteční 4. a 5. června 2023.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!

Památné domky a drobná muzea Slovácka se otevřou turistům během červnového víkendu 3. a 4. 6. 2023. Otevřena budou nejen běžně dostupná muzea a skanzeny, ale také soukromá památková stavení lidového stavitelství anebo menší unikátní expozice, do kterých je běžně vstup omezen anebo se musí dopředu domluvit s majitelem.
Jihomoravský kraj | Památky

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 7. do 11. června 2023 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na 24. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

V úterý 30. května 2023 byl slavnostně zahájen 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Festival bude mít letos podtitul Mezi Kroměříží a Vídní, krásná klasická hudba se rozezní ve více než třiceti místech Moravy a Vysočiny, od Boskovic přes Náměšť nad Oslavou, Žďár nad Sázavou nebo Tišnov, až po Valtice, Slavkov u Brna či Mikulov. Festival probíhá od 30. května do 27. června 2023.
Jihomoravský kraj | Kultura