ÚvodAktualityVlk z Pavlova: Archeopark Pavlov zahajuje výstavu sezóny
Památky

Vlk z Pavlova: Archeopark Pavlov zahajuje výstavu sezóny

  • 20. července 2021
Od soboty 24. července 2021 Archeopark Pavlov zahajuje hlavní výstavu letošní sezóny – Vlk z Pavlova! Více než 4 měsíce bude v expozici k vidění model lebky vlka, která byla nalezena při výzkumech v Pavlově před výstavbou archeoparku v roce 2014. Touto výstavou se otevírá téma vztahu člověka a vlka v období před 30 000 lety.
vlkArcheopark Pavlov připravil na letošní léto a podzim velmi zajímavou výstavu „Vlk z Pavlova“, která představí unikátní pavlovský nález vlka z období kultury lovců mamutů! Velkou část kostry včetně lebky pravěké šelmy, která běhala po Pálavě zhruba před 30 000 lety, našli jihomoravští archeologové v roce 2014 spolu s dalšími nálezy v místech pravěkého sídliště, kde byl budován dnešní Archeopark Pavlov. Lebka byla nalezena hluboko pod zemí, na povrch se dostala teprve po odtěžení 25 tun sedimentů.

Unikátní nález z období kultury lovců mamutů bude od soboty 24. července k vidění téměř na místě svého objevu. Nejdříve si návštěvníci budou moci prohlédnout model, později i originál. Samotná lebka vlka, který patřil k prvním domestikovaným zvířatům na území Pálavy, byla roztříštěna na 400 kousků, paleoantropoložce Sandře Sázelové (autorce výstavy) a jejím kolegům z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd zabralo skládání vlčí lebky půl roku. V Archeoparku bude k vidění unikátní pavlovský nález vůbec poprvé. Zvíře žilo spolu s lidmi na lidském sídlišti a zemřelo na některou ze zvířecích nemocí. Bylo pohřbeno spolu s ozdobou z vlčích zubů.

vlk lebkaVýstavou Vlk z Pavlova se otevírá téma vztahu člověka a vlka v období před 30 000 lety. Vztahy pravěkých lovců mamutů a divokých šelem budou prezentovány nejen skrze pavlovský nález, ale i skrze další příklady z jiných archeologických lokalit lovců mamutů. Model lebky vlka, který vyrobila firma MCAE systems s.r.o. bude na Mezinárodní den archeologie 16. 10. 2021 vystřídán originálem, který bude k vidění pouze 5 dní, a to 16. 10., 17. 10., 22. 10., 23. 10. a 24. 10. 2021. Výstava je k vidění do 28. 11. 2021.
Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Další aktuality

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Patříte k milovníkům folkloru, lidových krojů a muziky? Pak nesmíte chybět na největší akci obce Kobylí, která připravuje od soboty 15. do pondělí 17. června 2024 tradiční krojované hody!
13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 15. – 16. června 2024. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihomoravského kraje: Aqualand, zámek Lednice a Vida!

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další místa patří zámku v Lednici a Science centru Vida! v Brně.
6. červen 2024 20:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Sedmadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis se opět chystá rozzářit noční nebe nad Brněnskou přehradou. Od soboty 8. června 2024 se přihlížející mohou těšit na čtyři umělecké ohňostroje a dvě dronové světelné show s premiérou 250 dronů!
6. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 5. do 9. června 2024 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na jubilejním 25. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
4. červen 2024 10:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

Concentus Moravaie již téměř třicet let patří k tuzemským nejvýznamnějším festivalům klasické hudby. Posluchači díky němu spojují výjimečné hudební zážitky s návštěvou inspirativních míst jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Přes tři desítky koncertů se letos v v termínu od 31. 5. do 10. 7. 2024 odehrají v architektonicky atraktivních prostorech dvou desítek měst: mezi dějišti nechybějí zámky, chrámy ani synagogy, nádvoří paláců či radnic, hraje se také v městských divadlech, ale třeba i mezi obrazy Slovanské epopeje v Mikulově, na středověkém hradě Pernštejn nebo v zámecké knihovně v Náměšti.
31. květen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Dny Slavkova letos lákají na bohatý program

Zámek Savkov zve všechny příznivce dobré hudby a zábavy na letošní Dny Slavkova, které budou trvat od čtvrtka 30. května do neděle 2. června 2024. Hlavní program se uskuteční v sobotu 1. června. Na Palackého náměstí opět vyroste řemeslný jarmark a pódium, kde se představí dětské soubory ze Slavkova a okolí i špičkoví čeští muzikanti.
30. květen 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj