Úvod > Aktuality > Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran
Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

  • Vydáno2. března 2022
Vlastivědné muzeum v České Lípě prošlo zevrubnou rekonstrukcí. Novinkou po jeho opětovném otevření bude ve čtvrtek 3. března 2022 zbrusu nová expozice dobývání uranu na Liberecku, která vznikla ve sklepení muzea. Návštěvníci si v ní budou připadat jako na návštěvě pracoviště v hlubinném uranovém dole. Nechybí ani těžební stroje, důlní šachta, specilání zvukové a světelné efekty či imitace sypného komínu.
Uranový důl Česká LípaVe Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě probíhala od roku 2020 rekonstrukce a stálé expozice a výstavní prostory byly dočasně uzavřeny. Poprvé se otevřou 3. března 2022 a překvapením pro mnohé návštěvníky bude nová expozice uranového dolu. Ta vznikla v klášterním sklepení, které dosud nebylo běžně přístupné.

Novinka nadchne nejen příznivce technických památek – bude to, jako byste se dostali přímo na hornické pracoviště. Expozici objevíte ve sklepení, které získalo podobu uranového hlubinného dolu a dobývacích štol. Hlavní prvky tvoří čtyři kolejiště, ocelová oblouková výztuž a dřevěné důlní výztuže, do kterých jsou zabudovány atypické vitríny. V nich uvidíte důlní svítidla a svítilny, hornické přilby, obleky, píchačky a karty horníků, vysílačky, důlní záchranářské vybavení a dozimetry či speciální nářadí. Předměty muzeum získalo z bývalých uranových dolů ve Stráži pod Ralskem a Hamru na Jezeře.
 

Nakladač, důlní rozhlas i autentické záběry práce horníků

uranová žílaZ technických zajímavostí jmenujme například lopatový přehazovací nakladač, důlní vozíky na převoz materiálu i dynamitu nebo lutnové důlní ventilátory, vrtné soupravy, vůz typu cisterna či důlní rozhlas. Nechybí ani imitace sypného komínu. Muzejníci zároveň vytvořili plastický model reliéfní mapy důlních areálů Uranových dolů Hamr, kde najdete i jednotlivé šachty. V expozici si prohlédnete také hlubinné horniny vyskytující se v oblasti nebo grafiky profilů šachet. Samostatným exponátem bude také 3D model reliéfní mapy okolí Hamru na Jezeře.

Součástí prezentace dějin těžby uranu budou také zvláštní světelné efekty, které navodí atmosféru hlubinného dolu. Elektroinstalace rozezvučí například i důlní zvonek a uvede do činnosti ventilaci a další technická zařízení. K vidění budou i různá vrtací kladiva nebo malý těžební kýbl, s nímž se spouštěli hlubináři, když hloubili šachtu. Přímo ve štole se budou promítat autentické záběry práce horníků v dole.
Otevření expozice Těžba uranu na Českolipsku

3.3.
30.6.
Otevření expozice Těžba uranu na Českolipsku

Vlastivědné muzeum v České Lípě prošlo zevrubnou rekonstrukcí. Novinkou po jeho opětovném otevření je zbrusu nová expozice dobývání uranu na Liberecku, která vznikla ve sklepení muzea.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě sídlí v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Nabízí přírodní a historické expozice, knihařskou dílnu, kovářskou expozici, interiér chalupy Vladimíra Menšíka a těžbu uranu na Českolipsku.