!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran
Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran
"> "> "> "> ">
Kultura

Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

Vydáno 12. dubna 2021
Vlastivědné muzeum v České Lípě prochází zevrubnou rekonstrukcí. Novinkou po jeho opětovném otevření bude zbrusu nová expozice dobývání uranu na Liberecku, která vznikla ve sklepení muzea. Návštěvníci si v ní budou připadat jako na návštěvě pracoviště v hlubinném uranovém dole. Nebudou chybět těžební stroje, důlní šachta, specilání zvukové a světelné efekty či imitace sypného komínu.
Uranový důl Česká LípaVe Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě probíhá od minulého roku rekonstrukce a stálé expozice a výstavní prostory jsou dočasně uzavřeny. Mimo to sále platí zákaz návštěvy kulturních památek z důvodu pandemie koronaviru. Až se však muzeum otevře, bude pro mnohé návštěvníky překvapením nová expozice uranového dolu.

Novinka nadchne nejen příznivce technických památek - bude to, jako byste se dostali přímo na hornické pracoviště. Objevíte jej ve sklepení, které získalo podobu uranového hlubinného dolu a dobývacích štol. Hlavní prvky tvoří čtyři kolejiště, ocelová oblouková výztuž a dřevěné důlní výztuže, do kterých budou zabudovány atypické vitríny. V nich budou k vidění důlní svítidla a svítilny, hornické přilby, obleky, píchačky a karty horníků, vysílačky, důlní záchranářské vybavení a dozimetry či speciální nářadí. Předměty muzeum získalo z bývalých uranových dolů ve Stráži pod Ralskem a Hamru na Jezeře.
 

Nakladač, důlní rozhlas i autentické záběry práce horníků

uranová žílaZ technických zajímavostí jmenujme například lopatový přehazovací nakladač, důlní vozíky nebo lutnové důlní ventilátory, vrtné soupravy či důlní rozhlas. Nechybí ani imitace sypného komínu. Muzejníci zároveň vytvořili plastický model reliéfní mapy důlních areálů Uranových dolů Hamr, kde najdete i jednotlivé šachty. V expozici si prohlédnete také hlubinné horniny vyskytující se v oblasti nebo grafiky profilů šachet. Samostatným exponátem bude také 3D model reliéfní mapy okolí Hamru na Jezeře.

Součástí prezentace dějin těžby uranu budou také zvláštní světelné efekty, které navodí atmosféru hlubinného dolu. Elektroinstalace rozezvučí například i důlní zvonek a uvede do činnosti ventilaci a další technická zařízení. Přímo ve štole se budou promítat autentické záběry práce horníků v dole.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

V muzeu probíhá rekonstrukce, v roce 2021 je uzavřeno.

Další aktuality