!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Stráž pod Ralskem

Město pod hradem Vartenberkem v údolí řeky Ploučnice zve k objevování míst, dlouhá desetiletí nepřístupných kvůli vojenskému prostoru. Vydejte se na výlet na zříceninu hradu Ralsko, poznejte fantastickou okolní přírodu, nedaleké letovisko Hamr na Jezeře a užijte si atraktivní vodní lyžování.

Stráž pod Ralskem: vítejte ve slavném letovisku

Město na Českolipsku vzniklo v údolí řeky Ploučnice, v podhradí hradu Vartenberk, Stráž. Ten dal jméno mocnému rodu pánů z Vartenberka. V centru stojí barokní kostel sv. Zikmunda a malebné roubené i hrázděné domy, ze severu Stráž chrání Zámecký vrchkaplí sv. Jana Nepomuckého a Božím hrobem. Díky Horeckému rybníku byla už na přelomu 19. a 20. století Stráž pod Ralskem známá jako oblíbené letovisko s koupalištěm; dnes sportovní nadšence láká zejména vodní lyžařský vlek.
 

Romantika na Ploučnici a kolem Ralska

Ve Stráži pod Ralskem začínají vodácké expedice na řece Ploučnici. Nejhezčí je právě na horním toku, kde se její meandry klikatí bývalým vojenským prostorem kolem Mimoně, unikátní technickou památkou pak je průrva Ploučnice poblíž obce Noviny pod Ralskem. Nedaleko se vypíná kuželovitý vrch se zříceninou hradu Ralsko a další kopec se zříceninou hradu Děvín, samotná Ralská pahorkatina pak nabízí pestré terény se značenými turistickými stezkami a cyklotrasami různé úrovně obtížnosti.
 

Hamr na Jezeře a filmová pláž

V těsné blízkosti Stráže se nachází známé rekreační středisko Hamr na Jezeře. Téměř 400 metrů dlouhá pláž přírodního koupaliště u Hamerského jezera patří k nejkrásnějším v Česku, na břehu se nachází atraktivní lanový park, kemp, půjčovna lodí a šlapadel, minigolf a stánky s občerstvením. Hamr na Jezeře znáte i z filmu Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli, natáčel se právě na pláži Hamerského jezera. K výletům do okolí láká skalní hrad Stohánek a lázně Kundratice.

Aktuality z města

16. srpen 2010 19:52

Čtenáři portálu www.kudyznudy.cz zvolili Sázavu nejromantičtější řekou Česka

Stráž pod Ralskem
Ten, kdo si říká vodák je už určitě několikrát jel a možná na nich zná každou peřej i každý vracák. Všechny mají své nezapomenutelné kouzlo. Berounka, řeka bez pramene, vlídně a tiše protéká zalesněnými údolími se strmými skalními ostrohy. Nevyskytují se na ní žádná nebezpečná místa, proto se zdá ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. To řeka Sázava potrápí vodáky v peřejnatých úsecích, z nichž legendární Stvořidla patří k nejobtížnějším a detailně prověří zadákovu zručnost a háčkovu schopnost dobře navigovat loď mezi balvany do správných jazyků. Na nejdelší české řece, Vltavě, také není o peřeje nouze. Milovníci nedotčené krajiny ocení horní tok protékající NP Šumava, mezi Lipnem I a Lipnem II jsou ve svém živlu adrenalinoví závodníci, kteří využívají vypouštění přehrady a jindy suchou Čertovu stěnu proletí v rámci nejtěžšího závodu v České republice. Od Vyššího Brodu je pak Vltava otevřena nejširší vodácké veřejnosti. Která řeka je však tou pravou na letní putování za dobrodružstvím a romantikou?
Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice

Stráž pod Ralskem, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory
Zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem

Zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem

Stráž pod Ralskem, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory
Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Stráž pod Ralskem, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory
Vodní lyžařský vlek ve Stráži pod Ralskem

Vodní lyžařský vlek ve Stráži pod Ralskem

Stráž pod Ralskem, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory